Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2024 » 9. ročník projektu Jižní Morava čte začíná
Už devátým rokem pokračuje krajský projekt Moravské zemské knihovny Jižní Morava čte. Cílem projektu je přivést děti ke čtení a vzbudit u dětí zájem o knihy. Knihovny zapojené do projektu o to usilují aktivitami, které podporují dětské čtenářství. Jedná se o tematické besedy, autorské čtení, výtvarné a literární workshopy, ale třeba i kvízy a zajímavé exkurze.
K projektu neodmyslitelně patří literární soutěž. Soutěžní téma vybírají knihovnice, letošní téma je Hudba mého srdce. Anotace: Sklidni se, zaposlouchej a všímej si. Obrať pozornost k sobě, podívej se do svého srdce a prozraď nám, co je ti nejbližší? Co rozbrnká strunu tvého života? Jsou to kamarádi, přátelství, rodina, tvoje záliby a nebo právě hudba, která nás obklopuje? Je vevnitř v tobě i kolem nás. Jsou to zvuky, které každodenně slyšíme a nebo tóny, které nás obklopují, které hrají píseň tvého života? Psát můžeš o tom, co máš rád nebo třeba o tom, co rád slyšíš.
Děti (4-15) mohou soutěžit od září do prosince 2024 a jsou vypsány 4 literární kategorie + 1 výtvarná kategorie. Jedná se o:
V literárním žánru nejsou děti omezeny, mohou psát povídku, pohádku, esej, báseň apod. Komiks je zařazen do literární kategorie. Rozepsat se děti můžou na 1-3 strany formátu A4. Výtvarné dílo je bez omezení. Děti mohou do soutěže odevzdat např. kresbu, koláž nebo i 3D model. Výtvarná kategorie je pro ty nejmenší, tedy pro děti, které zatím neumí číst a psát. Ve výtvarné kategorii mohou soutěžit i skupinky dětí (v max. počtu 5). Soutěž končí 31. 12. 2024. Do tohoto data odevzdávají soutěžící děti v knihovnách své literární a výtvarné práce. V lednu 2025 budou vyhlášeni vítězové v zapojených knihovnách. Ti nejlepší budou pozváni na vyhlášení krajského kola, které se koná 15. 3. 2025 na Hvězdárně a planetáriu v Brně.
Mediální podporu projektu zajišťují patroni, pro letošní ročník to jsou: brněnská spisovatelka pro děti i dospělé paní Lucie Hlavinková a brněnský sochař a autor loga projektu pan Václav Sigurson Kostohryz. O projektu informujeme na brněnských akcích pro veřejnost jako je Mendel festival, Festival vědy. Rozjeli jsme se i do regionu např. do Znojma, kde se konala akce pod názvem Knihovna v parku. Účast na akcích se stává důležitou součástí propagace projektu. A nejen účast na akcích, ale i osobní setkání s knihovnicemi, metodická podpora a vzdělávání knihovnic, je nedílnou součástí projektu letošního ročníku. Z dotazníkového šetření vyplynul zájem o další vzdělávání knihovníků. Jsem za to ráda, protože bez zapálených a vzdělaných knihovníků by nemohl projekt fungovat. Knihovny zapojené do projektu získávají roční přístup do aplikace Všímavec a v září proběhne hudební školení od Prototýpků.
Všímavec je aplikace, která pomocí jednoduchých mindfulness technik bude pomáhat knihovnicím při programech s dětmi (6 - 12 let). Aplikace obsahuje časově nenáročná cvičení na přítomnost, soustředění, uvědomění si sebe. Je postavena na příběhu kocoura Všímavce, který hravou formou provází děti jednotlivými lekcemi. Ke zkvalitnění programů v knihovnách, které se budou vztahovat k letošnímu tématu soutěže, přispěje i workshop pro knihovnice od Prototýpků. Tématem workshopu je Zvuk jako materiál k tvoření experimentu. Knihovnice si vyzkouší pozorování zvukového světa kolem nás, digitální nástroje pro malbu zvukem, základní principy elektronické hudby, zkoumání fyzikálních vlastností zvuků pomocí pokusů a aplikací.
Velmi pozitivně vnímám i plyšové Antoníčky v knihovnách, kteří byli novinkou 8. ročníku. Antoníček (plyšový maskot projektu) přináší do knihoven dobré čtení. S Antoníčkem na klíně si děti můžou číst, do jeho knížky, kterou si nosí na zádech, můžou psát. Antoníčci byli distribuováni do pověřených knihoven. Kromě pověřených knihoven si Antoníčka pořídilo (z vlastních zdrojů!) i dalších 9 knihoven. Všem knihovnám přeji radost ze čtení s Antoníčkem. Další novinkou loňského ročníku, která se ujala v knihovnách, jsou pracovní listy vztahující se k tématu soutěže. Jednoduchou formou (šifry, luštění) se děti dozvídají zajímavé informace. Tyto listy je možné využít při programech v knihovnách. Letošní listy se jmenují Nebojte se klasiky aneb se Smetanou za hudbou. Listy pro nás zpravovala Mgr. Lenka Krásná z Obecni knihovny Poděbrad Troubsko. Malou častí do listů přispěla i ředitelka Městské knihovny Kyjov Mgr. Michaela Moudrá.
Letošní ročník má krásné téma soutěže, doufám, že bude mít i hodně soutěžících. Jsem ráda i za zapojení téměř 80 knihoven. Za podporu projektu děkuji Moravské zemské knihovně a Jihomoravskému kraji a všem sponzorům.
NAVRÁTILOVÁ, Michaela. 9. ročník projektu Jižní Morava čte začíná. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/9-rocnik-projektu-jizni-morava-cte-zacina
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|