Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2019 » AHOJ!
Česká republika byla po dvaceti čtyřech letech hlavní hostující zemí na mezinárodním Lipském knižním veletrhu konaném 21. až 24. března 2019. Představilo se na něm německy mluvícímu publiku přibližně padesát pět českých autorek a autorů. Při příležitosti hostování ČR na veletrhu probíhá Český rok kultury v Lipsku (říjen 2018 až listopad 2019), jehož cílem je zintenzivnit česko-německé kulturní vztahy, a to nejen v oblasti české literatury, ale také opery, filmu, designu, umění i fotografie. Konání Českého roku kultury je i symbolické: v říjnu 2018 jsme oslavili 100 let od vzniku republiky, v listopadu 2019 si připomeneme 30 let od Sametové revoluce.
Program Lipského veletrhu byl rozdělen do čtyř hlavních tematických bloků: Literatura ve výjimečné situaci (R. Denemarková), Generace 89 (J. Rudiš), Vize v čase krize – Evropa (J. Přibáň) a Literatura zneklidnění (T. Glanc). Samostatně byla prezentována česká literatura pro děti a mládež (Petr Sís, Iva Procházková), komiks a současné drama. Návštěvnost letošního Lipského knižního veletrhu byla okolo 290 000 lidí. Návštěvníci si mohli vybírat z přibližně 130 akcí s českými autorkami a autory. Jednalo se například o autorská čtení, workshopy či diskuze.
„Lipský knižní veletrh je za námi. Byly to 4 dny plné literatury: do Lipska přijelo na 55 českých autorek a autorů, uspořádali jsme přes 130 akcí, představili přes 70 nových překladů českých knih do německého jazyka, a náš národní stánek i stánek věnovaný komiksu a literatuře pro děti a mládež navštívily stovky návštěvníků. Děkujeme všem našim partnerům, kteří na úspěchů české prezentace mají obrovský podíl. Projekt Český rok kultury ale ještě zdaleka nekončí. Čeká nás bohatá programová nabídka až do listopadu 2019. Máte se tedy na co těšit. V německém jazykovém prostoru, a nejenom v něm, pak zůstáváme nadále činnými, abychom potenciál veletrhu využili v co největší míře. Zůstaňte s námi,“ řekl Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.
Během čtrnácti měsíců se odehrála a ještě odehraje celá řada akcí. Český rok byl zahájen 11. října 2018 na Frankfurtském knižním veletrhu. Jednou z prvních akcí Českého roku kultury byl o dva dny později Ples v Opeře Lipsko, který byl pořádán ve spolupráci s městem Brnem. Na plese se německy mluvícímu publiku představily osobnosti české kulturní scény, mj. operní pěvkyně Dagmar Pecková nebo zpěvačka česko-německého původu Debbi. Na konci října (26. až 28. října) se uskutečnil designový festival Grassimesse, který přivítal mladé české designéry. Kolokvium o TGM na Univerzitě Lipsko se pořádalo na počátku listopadu.
Počátek roku 2019 se nesl v duchu výstavy 12 WORLDS, která se týkala české literatury pro děti a mládež. V únoru se konala také výstava nazvaná „Cirkus v tiskařství. Česká avantgarda“ a konference na téma „Pozor, velikáni! Milan Kundera a Bohumil Hrabal – nové úvahy“. Konference se věnovala recepci obou autorů v českém a německém jazykovém a kulturním prostředí.
Po samotném březnovém Lipském knižním veletrhu se v Německu, Rakousku i Švýcarsku konají série autorských čtení nazvané Echo Lipska. V létě je pro děti z Lipska připraven program AHOJ kapitáni! Děti si přečtou i jednoho českého autora v německém jazyce.
Nedílnou součástí projektu byl i česko-německý rezidenční program, během kterého pět českých autorů na měsíc opustilo svůj domov a přestěhovalo se do Lipska. Totéž čekalo pět německých autorů, kteří postupně strávili měsíc v Brně. Z českých autorů Lipsko navštívil Petr Borkovec, Jaromír Typlt, Kateřina Tučková, Iva Pekárková či Lucie Lomová. Z německých autorů brněnskou metropoli objevovali Luise Boege, Bettina Hartz, Bernhard Setzwein, Roman Israel a Isabelle Lehn.
Cílem rezidenčních pobytů bylo nejen poskytnutí prostoru k soustředěné a kreativní práci, na jejímž konci vznikl mimo jiné text inspirovaný městem, ale také poznání kulturní scény daného města. Zájem o rezidenci mělo 56 německých a 29 českých uchazečů. Více o celém projektu zde.
PŘIBYLOVÁ, Klára. AHOJ!. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(2) [cit. 2024-11-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ahoj
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|