Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2018 » Ahoj Lipsko!
Mezinárodní knižní veletrh v Lipsku je bezesporu jedním z nejvýznamnějších světových svátků literatury a knižní kultury nejen v Evropě. Během čtyř návštěvních dnů projde branami veletržního komplexu přes čtvrt milionu návštěvníků; tedy zhruba šestkrát víc, než navštíví každoročně pražský Svět knihy. Je pro ně připravena řada setkání s autory, diskusních fór, knižních prezentací a doprovodných výstav. Podstatná část veletrhu se přitom odehrává ve městě, kde v první veletržní den začíná festival „Lipsko čte“ (Leipzig liest). Být na veletrhu v Lipsku je povinností nejen pro každého seriózního evropského nakladatele, ale i pro národní státy, které se pokoušejí získat v jeho rámci co nejviditelnější pozici. Lipsko je totiž klíčem k německému knižnímu trhu. I z toho důvodu zahájila Česká republika před třemi lety jednání o hlavním hostování na veletrhu. Povedlo se: Hlavní zemí veletrhu budeme už napřesrok, v březnu 2019.
Přípravu prezentace českých autorů a české knižní kultury má na starosti Moravská zemská knihovna v Brně, a už druhým rokem ji koordinuje prostřednictvím dramaturgické rady, v níž přední odborníci, kteří se na různých úrovních a postech zabývají českou literaturou a kulturou i její prezentací v zahraničí, diskutují o podobě budoucího českého programu.
Letošní ročník lipského knižního veletrhu byl otevřen ve čtvrtek 15. března a probíhal do neděle 18. března. Hned první den bylo dlouholetým ředitelem veletrhu Oliverem Zillem slavnostně vyhlášeno hostování České republiky v roce 2019. Na tiskové konferenci, které se vedle Zilleho zúčastnil ministr kultury České republiky Ilja Šmíd spolu s předními reprezentanty města Lipska, státu Saska i České republiky, byl představen program Českého roku, který zahrne nejen prezentaci v rámci veletržního týdne v březnu 2019, ale zpřítomní současnou českou kulturu v německojazyčné oblasti po dobu celého roku, od října 2018 do listopadu 2019. Do projektu nazvaného Český rok jsou zapojeny desítky kulturních institucí z České republiky, Německa, Švýcarska a Rakouska. Nejen v saském Lipsku, ale v celé německojazyčné oblasti tak budou během čtrnácti měsíců představeni čeští spisovatelé, česká knižní kultura, české myšlení, české výtvarné umění, český komiks, česká hudba, český design nebo česká fotografie. Podobně bude mít publikum v Praze, v Brně a v dalších městech České republiky možnost poznat současnou podobu a témata literatury německé.
Cílem projektu Český rok je zintenzivnit česko-německé kulturní styky a obecně zvýšit povědomí o dvou historicky, jazykově i geograficky blízkých zemích. Proto je řada programů v rámci Českého roku koncipována tak, aby se stala trvalou součástí česko-německé kulturní výměny.
Ochutnávkou byl pro německé publikum už letošní veletržní program. V jeho rámci proběhla autorská čtení či debaty s výraznými osobnostmi současné české prózy, poezie i dramatu. Svoji současnou tvorbu, a tím i aktuální podobu české literatury a literárního života, představili Michal Ajvaz, Bianca Bellová, Petr Borkovec, David Drábek, Sylva Fischerová, Arnošt Goldflam, Jiří Hájíček, Petr Hruška.
Skutečnost, že zvýšená intenzita propagace české literatury v souvislosti s Českým rokem má pozitivní dopad v německojazyčném prostoru dokazuje i množství letošním žádostí o podporu překladu českých knižních titulů do němčiny: zatímco v minulých letech docházely pravidelně tři čtyři žádosti, letos se jich v prvním kole sešly více než tři desítky. Informace o projektu a programu naleznete na stránkách http://www.ahojleipzig2019.de.
KUBÍČEK, Tomáš. Ahoj Lipsko!. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(2) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ahoj-lipsko
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|