Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » AHOJ Varšavo!
Jedenáctý ročník knižního veletrhu ve Varšavě bude patřit České republice. Její hostování mělo původně proběhnout v květnu 2020. Od té doby se termín konání veletrhu třikrát změnil a dokonce se uskuteční i na jiném místě – místo na sportovní stadion zamíří autoři a čtenáři na venkovní prostranství před Palác kultury a vědy v centru Varšavy. Půjde o první skutečný knižní veletrh, který by se měl v Evropě odehrát od propuknutí pandemie. Poslední změny nastaly v červnu, takže na přípravu do poloviny září bylo málo času, nicméně týmu Moravské zemské knihovny, kterou ministerstvo kultury pověřilo realizací hostování, pomohly zkušenosti z plánování minulých pokusů.
Při přípravě programu bylo možné opřít se o skvělou pozici, kterou česká literatura v Polsku má. Vděčí za to bohemistům a překladatelům z češtiny do polštiny, i novináři a spisovateli Mariuszi Szczygiełovi, který se stal patronem českého hostování. Ujme se také dramaturgie a moderace několika literárních akcí. Dramaturgická rada složená z odborníků z literárního prostředí nominovala dvanáct českých autorek a autorů: Michala Ajvaze, Biancu Bellovou, Davida Böhma, Radku Denemarkovou, Petra Hrušku, Petru Hůlovou, Galinu Miklínovou, Alenu Mornštajnovou, Ivu Procházkovou, Jaroslava Rudiše, Marka Šindelku a Kateřinu Tučkovou. Paralelně s knižním veletrhem se koná festival Komiksová Varšava (Komiksowa Warszawa), na kterém vystoupí Pavel Čech. České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, navíc nabídne v polské metropoli v rámci letošního Roku poezie večer s básněmi Milana Děžinského.
Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s českými autory, který proběhne na tzv. Main Stage, Czech Stage a Children's Stage. To nejlepší z naší literatury si budou zájemci moci prohlédnout v národním stanu České republiky o rozloze 300 m2, kde se také budou prodávat knihy. Během slavnostního zahájení veletrhu vystoupí ve čtvrtek 9. září večer česká violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová. V rámci národního programu se připomene i 85 let od narození a 10 let od úmrtí českého dramatika a prezidenta Václava Havla, a to ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a jejím ředitelem Michaelem Žantovským. Paralelně s akcemi pro širokou veřejnost se na veletrhu uskuteční i odborné semináře a besedy, organizované například Moravskou zemskou knihovnou či polskou Izbou Książki. Zúčastní se jich profesionální překladatelé, bohemisté, vydavatelé i knihkupci. Ve Varšavě bude udělena také letošní cena Premia Bohemica pro zahraniční překladatele, kteří se zasloužili o šíření české literatury ve své mateřštině, za přítomnosti ředitele Moravské zemské knihovny, prof. Tomáše Kubíčka, a České centrum Varšava uspořádá překladatelský seminář pro vítěze soutěže mladých překladatelek a překladatelů Cena Susanny Roth.
Hostování Česka ve Varšavě by se neobešlo bez řady kooperačních partnerů, kterým náleží poděkování za podporu a skvělou spolupráci. Patří k nim mj. České centrum Varšava, Polský kulturní institut v Praze, Velvyslanectví České republiky ve Varšavě a varšavský Instytut Reportaźu.
KRAFL, Martin. AHOJ Varšavo!. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ahoj-varsavo
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|