Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2021 » Aktivity knihoven v druhé vlně pandemie COVID-19
Veřejné knihovny se musely opět od podzimu 2020 přizpůsobit vládním nařízením. Ve spoustě případů knihovny dokázaly, že jsou schopny kromě svých „tradičních služeb“ nabídnout také služby nové nebo v novém hávu, na aktuální situaci „šité“. Samozřejmostí byla a je pomoc spoluobčanům v daných obcích a městech, konkrétně šití a distribuci roušek z první vlny pandemie vystřídala distribuce respirátorů. Pojďme se spolu blíže podívat na aktivity, které knihovny nabízely a nabízejí svým uživatelům (a třeba se i inspirovat).
Odhlédněme od „klasických výdejových okýnek“ a pokusme se najít další možnosti oslovení uživatelů knihovny. Krajská knihovna F. Bartoše ve Zlíně (dále jen KKFBZ) například začala nabízet službu „Zásilka“ (až 3 vypůjčené knihy, do hmotnosti 5 kg na libovolnou adresu v ČR nebo do čtenářem zvoleného výdejního místa). Městská knihovna v Blansku zprovoznila službu „Knihu do boxu“ (bezkontaktní vyzvednutí knih na PIN kód). Dnes již samozřejmostí se staly donášky, případně rozvozy do domu, zejména pro kategorii občanů 65+ a zdravotně znevýhodněným. Někde donášku zajištují knihovnice, někde skauti či jiní dobrovolníci nebo zájmové kroužky anebo dokonce sami starostové či místostarostové. Půjčují se audioknihy, pro více knihoven byla pandemie výzvou i nově ke zprostředkování e-knih.
Další velkou skupinou služeb, jsou online služby, z nichž nejčastější jsou nyní online besedy a online přednášky. Jak se ale už nyní ukazuje, nejen děti díky domácí škole, ale i dospělí, fungující pracovně v online prostoru, jsou už přesyceni touto formou aktivit. Proto, nemáte-li k dispozici velmi zajímavé a společností rezonující téma či zvučně znějící jméno osobnosti, statistiky sledovanosti vašich online příspěvků klesají. To je důvod, proč se v knihovnách snaží zpestřit nabídku online vysílání „tak trochu jinak“. Níže předkládáme ochutnávku aktivit nejen z Jihomoravského kraje.
Velmi častá jsou videa a živé streamy na youtube kanálech daných knihovnách. Např. regionálního typu, s historickým podtextem: „Břeclavsko v letech 1938 – 1945“. Přednáškový cyklus připravila Městská knihovna Břeclav k letošnímu výročí 75 let od konce druhé světové války. Jde o skvělou ukázku, jak mohou knihovny pracovat s regionální historií. Mezi další výuková videa mohou patřit ty týkající se zdraví, zdravého životního stylu, či podněty k aktuální zdravotní situaci v ČR, např. cyklus Knihovny Jiřího Mahena „Doktorka v knihovně“. Běžná jsou autorská a literární čtení, např. „Čteme pro vás – Slovácké literární voničky“ jsou pěknou propagací a představením regionálních autorů Knihovny B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti.
Ve více knihovnách došlo k online vysílání do základních škol – ať už se jedná o tematické besedy či četbu a rozpravu nad literárními díly paní knihovnice v hodinách českého jazyka. Rozvíjí se online čtenářské kluby, např. „Klub milovníků knih“, pro děti „Knihožrouti online“ (KKFBZ). Městská knihovna v Boskovicích pro změnu myslí a pomáhá letošním maturantům s četbou pomocí propagace projektu „Knihy trochu jinak“. Na stránkách projektu se dovíte něco více o autorech, knihách a samozřejmě i obsazích a to celkem neformálním a záživným způsobem. Společenské kulturní centrum v Kuřimi přišlo na měsíc březen s „Kulturní 21 denní výzvou“.
Vytrhnout děti a mládež z nudy a motivovat je ke kreativitě a aktivitě se snaží více knihoven prostřednictvím různých soutěží, ať již literárních, výtvarných, případně vědomostních. Namátkou vybíráme: „Les nás baví“ (Městská knihovna Znojmo ve spolupráci s Lesy Znojmo), „Tvoření z knihovny“ Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně, soutěž „O poklad strýca Juráša“ – Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm, Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně. Knihova Karla Dvořáčka ve Vyškově nabízí portál „Kreativitou proti Covid 19“, který je rozcestníkem na výčet různých soutěží. Do online prostoru se přemístily také některé výstavy, např. „Antonín Rejcha znovunalezený“ – online výstava Moravské zemské knihovny v Brně ve spolupráci s Bibliothèque nationale de France.
Knihovny se naučily také více vycházet se svými aktivitami ven, ze svých „zdí budov“ a nabízí outdoorové akce, pátračky, šifrovačky, toulky historií místa, např. „Zašifrovaná procházka Zlínem“ nebo Výzva „Udělejme Dřevnici opět krásně modrou“ (úklid okolí zlínské řeky, obojí KKFBZ. Šifrovat lze i v knihovnách malých obcí, např. „Tajná šifra“ v Obecní knihovně Poteč.
Knihovny v druhé vlně pandemie rozhodně nehibernují, snaží se stále nacházet nové cesty a způsoby, jak udržet a neztratit kontakt se svými uživateli. Nelehká doba je pro knihovny rozhodně výzvou, současně však ukazuje pozitivní možnou cestu k nalezení dalších, nových forem aktivit či služeb, cestu k nalezení nových spřátelených organizací a k propojení komunit v obci.
DILHOFOVÁ, Adéla. Aktivity knihoven v druhé vlně pandemie COVID-19. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/aktivity-knihoven-v-druhe-vlne-pandemie-covid-19
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|