Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2024 » Aktuální komiksová tvorba a komiksová ocenění
Komiks je tu s námi už dlouho a daří se mu čím dál tím víc. Další a další nakladatelé kupují práva na zahraniční komiksy, čeští autoři a autorky tvoří a vydávají svá komiksová díla a tyto se pak (byť stále v zoufale malém množství) dostávají i do zahraničí. Dalo by se říct, že je Česká republika v plném proudu komiksového dění. Zahraniční komiksy se k nám dostávají se zpožděním. I když se čeští nakladatelé snaží držet krok, mnohdy se zpožďují za molochem zahraničních vydavatelů. Původní česká tvorba se snaží držet trend, ovšem i ten někdy zaostává za tím, co se děje právě za našimi hranicemi, a skvělé myšlenky na české komiksy se najednou setkávají s tím, že tohle už tu přeci bylo před několika lety. Jenom tedy ne u nás. Jak je to tedy s komiksem v Čechách?
Původní českou tvorbu zatím ponechme stranou a pojďme se podívat na největší kousek z dortu komiksové tvorby, která se v Česku objevuje, a sice překladový komiks. Překladové komiksy vznikají na základě nákupu práv ze zahraničí a poté se jim dostává českého překladu. Jedním z největších dodavatelů těchto komiksů na český trh je Nakladatelství CREW, ale čím dál tím více nakladatelů se po hlavě vrhá do překladových komiksů, které jsou stále oblíbenější. Kromě klasických superhrdinských komiksů (bez kterých bychom si komiksový svět ani neuměli představit) se zde objevují detektivky, sci-fi, fantasy, romance i složitá dramata. Objevují se komiksy, které vycházejí z herních, filmových a seriálových světů. Jsou tu komiksy umělecké i autobiografické.
V neposlední řadě se také vydává japonská manga. Ta v posledních letech učarovala mnoha komiksovým i nekomiksovým fanouškům, především pak ve věkové kategorii dospívajících čtenářů. Kdo jste o manze ještě neslyšel, jedná se o původní japonské komiksy, které se čtou odzadu dopředu, zprava doleva. Zpravidla jsou černobílé a jejich série mají (až na některé výjimky) mnoho dílů. Jejich oblíbenost v České republice vzrostla především s nástupem streamovacích platforem (jako je např. Netflix), na kterých je dostupná široká nabídka anime, tedy kreslených seriálů, které adaptují právě manga příběhy. Oblíbenými jsou například Death Note, Tokijský ghúl, Fullmetal Alchemist, My Hero Academia nebo také hraná verze anime seriálu (a také mangy) One Piece, která strhla žebříčky sledovanosti. A není se čemu divit, One Piece je nejprodávanější mangou na světě a svou fanouškovskou základnu si buduje už od roku 1997. Tato manga stále pokračuje a vznikají nové a nové díly. V tuto chvíli jich je na světě už neuvěřitelných 107! Díky Nakladatelství CREW se můžete těšit i na český překlad tohoto komiksu, který vyjde už letos na jaře.
Asi nikoho nepřekvapí, že překladovému komiksu se v Čechách daří lépe, pokud má fanouškovskou základnu. Pokud má např. Zaklínač fanoušky videoher (a z nějakého důvodu i seriálu), můžete se spolehnout, že pšenka pokvete i komiksu. Ovšem najdou se i takové kousky, o kterých obyčejný smrtelník neslyšel, a přesto jsou výjimečným počinem. Věděli jste například, že film Zabiják Davida Finchera má komiksovou předlohu od skvělého autora Matze? U nás tahle lahůdka vychází v edici Modrá CREW.
Český komiks vzniká především díky skvělým scenáristům a kreslířům, kterých je na tom našem rybníčku čím dál tím víc. Když se podíváme na historii českého komiksu, máme být právem na co pyšní! ABC, Čtyřlístek, Rychlé šípy, tvorba Káji Saudka, … Tím vším a ještě něčím navíc jsme se proslavili i v zahraničí. V dnešní době stojí za zmínku především tvorba takových autorů, jakými jsou Štěpánka Jislová, Jonáš Ledecký, Michal Suchánek, Petr Kopl, Klára Smolíková, Karel Osoha, Ester Kuchynková, Richard Fischer, Lucie Lomová, Kateřina Čupová, ... Mohli bychom pokračovat a stále objevovat mainstreamovou i autorskou tvorbu, která je skvělá ve všech ohledech.
Podobně jako mají filmy Oscary, i komiksy mají své světoznámé ceny. Těch je opravdu velké množství, ale mezi nejznámější světové ceny můžeme řadit Harvey Awards a Eisner Awards. Harveyho dostaly i některé série, které můžete najít i v českém překladu. Např. Netvora, My Hero Academia, Ateliér špičatých klobouků, Chainsaw Man, … Eisnerova cena je na tom obdobně, tady najdeme ale mnohem více oceněných komiksů. Těmi jsou např. Watchman, Batman, Sandman, Z Pekla, Preacher, Daredevil, Mýty, Klíč a zámek, Doctor Strange, Thor, Paper Girls a další a další skvělé komiksové příběhy. Na základě těchto komiksů se mnozí nakladatelé rozhodují, jestli tyto tituly vydají i v překladu, případně se jimi inspirují i filmaři, kteří zde čerpají inspiraci pro své nové trháky na stříbrných plátnech. V České republice máme také komiksovou cenu, a sice Muriel, které dala už před sedmnácti lety vzniknout Česká akademie komiksu. Porotci ročníku 2023, jehož vítězové byli vyhlášení v únoru 2024, byli David Böhm (výtvarník), Markéta Hajská (komiksová scenáristka), Viktor Janiš (překladatel), Pavel Kořínek (komiksový historik a teoretik), Tomáš Stejskal (filmový a komiksový kritik). Oceněné komiksy by pak jistě neměly chybět ve vašem seznamu k přečtení. Pojďme se podívat, které to jsou!
Pro české nakladatele vydávající původní český komiks je pak jistě dobrou zprávou, že v roce 2026 bude na jednom z největších knižních veletrhů ve Frankfurtu Česká republika jako čestný host. Český komiks tak bude mít velikou příležitost dostat se za hranice a dělat čest svému jménu i ve formě překladu. Komiks je živé médium, které dostává čím dál více prostoru v běžné vydavatelské praxi, ve čtenářské gramotnosti dětí, v uměleckých disciplínách i v srdcích čtenářů. Stojí za to rozvíjet jeho vliv na moderní společnost a udržovat jeho kulturu ve formě. A jak vždycky říkám, mějte se krásně, mějte se rádi a mějte rádi komiksy!
ŠERÁ, Michaela. Aktuální komiksová tvorba a komiksová ocenění. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/aktualni-komiksova-tvorba-komiksova-oceneni
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|