Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2011 » Americká knihovna – Library of America
Kdybychom si udělali malou anketu a ptali se lidí, co to je Americká knihovna, uslyšeli bychom různé odpovědi: že to je nějaká knihovna, kde se půjčují americké knížky nebo že je to nějaká edice, ve které vycházejí nebo vycházely knihy amerických autorů, možná bychom se i dozvěděli, že Americká knihovna je nábytek – knihovna se skleněnými vyklápěcími dvířky. Čtenář Moravské zemské knihovny navštěvující oddělení zahraničních knihoven by věděl, že to je jedna ze čtyř zahraničních sbírek a konkrétně ta s americkou literaturou. Kdybychom řekli, že český překlad by mohl znít i knihovna Ameriky, odpovědi by se možná víc přiblížily skutečnosti. Málokdo by ale asi odpověděl správně, že totiž Library of America je neziskové vydavatelství, jehož hlavním posláním je vydávání autoritativních edicí prací amerických nejlepších a z hlediska kulturně a literárně historického pro Ameriku i nejvýznamnějších autorů. Jedná se především o americké klasiky, mezi autory ale také najdeme i jména některých amerických prezidentů.
Library of America (LOA) byla založena v roce 1979 podle vzoru francouzské Biblothèque de la Pléiade a peníze na zahájení činnosti získala od Národní nadace pro společenské vědy a z Fordovy nadace. První knihu vydala LOA v roce 1982 a od té doby postupně vyšlo 220 svazků a nabídka je každým rokem rozšiřována o další díla. Hlavním posláním LOA je ochrana a zachování amerického literárního dědictví a jeho trvalé zpřístupnění co nejširší čtenářské obci. Z toho pak vyplývají důsledky, např. že všechna dosud vydaná díla jsou stále k dostání, že předpokladem pro zařazení autora do LOA je literární hodnota jeho díla a nikoliv prodejnost na trhu, ne nevýznamnou roli hraje i cenová dostupnost atd. Ačkoliv LOA prodá ročně víc jak 250 000 knih, její činnost není zisková a je závislá na individuálních darech a příspěvcích, které pomáhají financovat redakční práci, marketing a výrobu knih.
Knihy vycházející v LOA jsou vydávány v co nejdokonalejší podobě jak po stránce formální, tak i obsahové. Formát knih byl zvolený tak, aby splňoval podmínky poměru stran pro zlatý řez, který již staří Řekové pokládali za ideální proporci. Jak formát knih, tak grafická úprava jsou jednotné, navržené American Institute of Graphic Arts. Vazba je plátěná, knihy jsou sešívané speciálním stehem, aby vazba dlouho vydržela i při častém používání. Knihy se tisknou se biblovém papíře, který je nekyselý a splňuje standardy pro trvanlivost - nežloutne ani nekřehne. Font písma a velikost jsou vybrány tak, aby co nejméně namáhaly oči při čtení. Kniha se dobře drží v ruce, je lehká a přitom kompaktní. Počet stran se pohybuje v rozmezí 700-1600. Kromě toho vychází LOA i v paperbackové podobě.
LOA má síť poradců po celých Spojených státech, kterými jsou celonárodně významní literární vědci a spisovatelé. Ti podávají návrhy na výběr autora a titulu pro zařazení do LOA, které jsou pak posuzovány publikační radou, která má právo konečného rozhodnutí. Příprava knihy k vydání je odpovědná a zavazující, poněvadž verze, v níž text vychází je pokládána za autoritativní a právě v ní a jí je uchováváno kulturní dědictví. Editorská práce je v podstatě práce badatelská - jsou zkoumána předchozí vydání, jiné autorovy texty, rukopis díla, bádá se v archivech různých vydavatelství atd. Knihy obsahují chronologicky řazené životopisné údaje o autorovi a seznam díla, poznámky k vydání a odborný doslov. Často je tato poslední verze zároveň verzí první, co do úplnosti vydávaného textu. Tak LOA nemalým dílem přispívá i k literárně vědní práci. Více informací na http://www.loa.org/.
Jedním z bodů třídenního pobytu amerického velvyslance Normana Eisena v Brně byla i návštěva Moravské zemské knihovny, resp. Informačního centra USA, které bylo otevřeno v MZK v létě roku 2005. Pan velvyslanec se zajímal o činnost tohoto centra i o fungování americké knihovny, která je součástí InfoUSA a kterou InfoUSA dostalo darem jako základní informační zdroj. Americkou knihovnu tvořilo asi 700 knih především příručkového charakteru zejména z oblasti společenských věd. Beletrii však až na nepatrné výjimky neobsahovala. To vše se změnilo letošní návštěvou. Pan velvyslanec s sebou jako dar přivezl a slavnostně předal více jak 200 svazků Library of America. Tímto darem získala nejen Americká knihovna zajímavé knihy a obohatila svou nabídku o čtenáři žádanou americkou beletrii publikovanou v originále, ale doplnila se i mezera ve sbírce anglosaské literatury v Moravské zemské knihovně jako takové, protože řada titulů vůbec do češtiny přeložena dosud nebyla, nemluvě o úplnosti vydání prací jednotlivých autorů či antologií.
Moravská zemská knihovna může tak nabídnout ucelenou sbírku nových, velmi kvalitních informačních pramenů, které budou sloužit nejen čtenářům americké beletrie, ale i všem, jejichž oborem jsou literárně vědní práce z oblasti americké literatury.
MATOULKOVÁ, Marie. Americká knihovna – Library of America. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(3) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/americka-knihovna-library-america
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|