Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2024 » Antologie z knih o Zlínu
KAŇKA, Jan ed. a kol. Knihy Zlína: čítanka/bibliografie. Zlín: Krajská knihovna Františka Bartoše, 2023. 144 a 32 stran. ISBN 978-80-86886-69-5.
Fenomén Baťa oslovil mnohé spisovatele minulého století, kdy se město díky tomuto podnikateli stalo nejen příkladem moderního úspěšného průmyslového rozvoje, ale soustředilo na sebe jejich pozornost. Po vydání zajímavého přehledu Lidé Zlína, který sestavili informační pracovníci zlínské knihovny v roce 2022, kdy si město Zlín připomínalo 700. výročí od první písemné zmínky, vychází ze stejné autorské dílny kniha úryvků z beletristické tvorby spisovatelů i básníků.
Více než dvě stovky úryvků od jednoho sta autorů z jejich literárních děl je utříděno do šesti tematických skupin. Zlín v proměnách času je první, když z historického románu o královně Elišce Rejčce Františka Neužila a od dalších sedmi regionálních autorů se začteme do příběhů z minulosti. Nejvíce, a to na tři desítky příspěvků, je ovšem v oddíle Zlín baťovský. Obsahuje nejen příspěvky Tomáše a dalších členů rodiny Baťů, jejich známých spolupracovníků jako Antonína Cekoty, Hugo Vavrečky, architektů Vladimíra Karfíka či Le Corbusiera, ale také soudobých tvůrců jako Eduarda Basse, Karla Čapka, Pavla Eisnera, Ilji G. Erenburga, Miroslava Ivanova, S. K. Neumanna, Edvarda Valenty, i současných. Početně jsou bohatě zastoupeny i tematické skupiny Zlín ve vzpomínkách a Zlín literární. Osobní vzpomínky na činnost v Baťových závodech zaznamenali filmaři Antonín Horák a Elmar Klos, herečky Věra Galatíková nebo Nataša Tanská a herec Pavel Landovský, cestovatel Miroslav Zikmund, spisovatelé Ota Filip či Ludvík Vaculík, vědec Otto Wichterle a další méně známí umělci z hudebního, literárního a pedagogického světa. Ve svých povídkách a novelách psali pak o Zlínu mj. Marie Majerová, Ladislav Mňačko, Ota Pavel, Františka Pecháčková, Oldřich Šuleř a pochopitelně též zlínský rodák Antonín Bajaja. Pominuty nebyly ani kritické příběhy, jak je v dobových souvislostech psali např. Marie Pujmanová nebo Svatopluk T. Následující oddíl Zlín poetický přetiskuje verše z prvorepublikového zlínského i ústředního tisku a novodobých básnických sbírek. Poslední oddíl Zlín v pohádkách a pověstech přináší úryvky od tří autorů, z toho od Martina Pášmy o vzniku města ve valašském nářečí. Čítanku doplňuje jmenný seznam autorů a překladatelů.
Tiskem zvratmo je k čítance textů připojen bibliografický oddíl, jenž v tematických skupinách je výběrem 72 titulů exkluzivních publikací o Zlínu a připojených obcích. Každý záznam přináší nejen popis knihy, ale také hodnoticí charakteristiku a odkaz prostřednictvím QR kódu na centrální portál českých knihoven knihovny.cz. Ediční počin Krajské knihovny Františka Bartoše je pozoruhodný svým záměrem navést čtenáře, aby sáhli po knize, z níž čítanka přináší ukázku. Zlín jistě není jediné naše město s tak bohatou publikační činností, tímto nápadem má ovšem prioritu. Ocenění si zaslouží i pěkné grafické zpracování v jednotné ediční řadě.
KUBÍČEK, Jaromír. Antologie z knih o Zlínu. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(1) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/antologie-z-knih-o-zlinu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|