Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2024 » Aplikace Tichá linka v knihovnách
Knihovny se v posledních letech staly místy, která nejen že poskytují přístup k zapůjčení literatury všeho druhu, ale také nabízí prostor k pořádání osvětových a kulturních akcí a jsou klidným útočištěm k vyhledávání informací. Často se ale zapomíná, že zde existuje nemalá skupina lidí, kteří se potýkají s různým druhem postižení sluchu (neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, uživatelé kochleárního implantátu a hluchoslepí) a kteří k tomu, aby se stali pravidelnými návštěvníky knihoven, potřebují trochu jiné podmínky. Do této skupiny patří i prelingválně neslyšící, tedy lidé, kteří se narodili plně neslyšící nebo s nevyužitelnými zbytky sluchu, případně o sluch přišli v raném dětství. K tomu, aby mohlo dojít k jejich oslovení, je ale ze strany knihoven třeba hledání netradičních cest, vymýšlení nových typů služeb a často i zahájení spolupráce s netradičními partnery.
Málo se to totiž ví, ale pro tyto neslyšící je čeština vlastně cizím jazykem a čtení v ní je pro ně často namáhavou a těžkou činností. Jejich přirozeným jazykem je český znakový jazyk (ČZJ) a ten má oproti češtině zcela jinou gramatiku a strukturu. Většina z nich základy českého jazyka „užitkově“ zvládne, ale vášnivými čtenáři zpravidla nejsou. Což je takový začarovaný kruh, protože právě čtení a zdokonalování se v něm, potažmo v češtině, by jim pomohlo i v lepší orientaci ve společnosti, při komunikaci s okolím atd., o přínosu k informační a mediální gramotnosti ani nemluvě.
Proto by knihovna, chce-li oslovit i tyto uživatele, měla začít nabízet bezbariérové služby a jít jim mnohem více „naproti“. A co to obnáší? Zajímat se o problematiku světa a života neslyšících, jejich kulturu a potřeby a zahájit spolupráci s těmi, kdo tuto jinakost dobře znají, např. sami neslyšící a jejich organizace či podpůrné a pomáhající nebo pečující organizace. S těmi všemi je dobré navázat kontakt, získávat informace, mapovat potřeby, zájmy, možnosti a hledat vhodné cesty.
Naprostá většina knihoven pořádá řadu zajímavých vzdělávacích přednášek, kurzů, besed a mnoha dalších aktivit pro veřejnost. Část z nich pak již svými aktivitami přispívá k vytvoření inkluzivní společnosti a snaží se splnit cíl rovného přístupu ke všem službám a programům. Na některých místech tak jsou vybrané akce tlumočené do znakového jazyka, mají zavedenou aplikaci Tichá linka – službu online tlumočení a přepisu, pořádají besedy a přednášky o světě neslyšících, zaměstnávají kolegy se sluchovým postižením, zavádí znakované čtení pro děti, pořádají speciální vzdělávací akce pro neslyšící, např. v oblasti IT, poskytují prostor pro kurzy znakového jazyka a mnoho dalšího.
Velký potenciál představují také osvětové aktivity, např. divadelní představení, koncerty a jiné kulturní akce tlumočené do ČZJ a přednášky a besedy o neslyšících a s neslyšícími pro veřejnost. Ideální by bylo, pokud by knihovny disponovaly zajímavou nabídkou titulů, dobře vyhledatelných na webu, nejlépe i v ČZJ. Při orientaci v knihovně by pak pomohl snadný a přehledný přístup (mezinárodně srozumitelné ikony k označení v katalogu, na regále apod.). Během komunikace při samotné návštěvě se nabízí využití možnosti online tlumočení a přepisu, například prostřednictvím Tiché linky. K tomu všemu je ale ještě potřeba vstřícný, ochotný a zasvěcený přístup personálu a snaha nabídnout další služby. Jedno s druhým je pak předpokladem k tomu, aby se knihovna stala pro neslyšící bezpečným místem, které jim nabízí možnost stát se dalšími spokojenými uživateli.
Příkladem dobré praxe pak mohou být mnohé knihovny, jako např. Krajská vědecká knihovna v Liberci, která vytvořila již několik „znakoknih“. Liberecká knihovna a knihovna města Ostravy pak obě získaly certifikát Handicap Friendly pro oblast sluchového postižení. Knihovna města Hradce Králové má zase zavedenou dlouhodobou intenzivní spolupráci se školami pro žáky a studenty se sluchovým postižením. Městská knihovna Frýdek-Místek pravidelně pořádá osvětové přednášky a autorské čtení pro neslyšící děti. V knihovně Ústeckého kraje využívají Tichou linku, pořádají workshopy o lidech se sluchovým postižením pro školy a pravidelnou akci Cestování všemi smysly, která je přístupná i v ČZJ. Tyto knihovny a mnoho dalších pak svou činností přispívají k osvětě široké veřejnosti, k přístupnosti pro lidi se sluchovým postižením a v neposlední řadě k bourání bariér ve společnosti.
Jak již bylo zmíněno, existuje online aplikace Tichá linka, která může být zdarma zavedena přímo do knihoven. Ta nabízí tlumočení českého znakového jazyka i přepis mluvené řeči online. Její podstatou je zajištění možnosti online komunikace lidem se sluchovým postižením, a to jak v případě osobního rozhovoru, tak třeba telefonátu. Tlumočník/přepisovatel a klient se spojí online, Tichou linku je tak možné využít naprosto kdekoliv. Člověk si dle svých potřeb vybere vhodnou službu. Pokud užívá znakový jazyk, zvolí si tlumočení a spojí se s tlumočníkem videohovorem. Jakmile upřednostňuje psanou češtinu, využije služby přepisovatele skrze textové okno.
Tichá linka nabízí také instalaci spojovacího „tlačítka“ na webových stránkách. Což usnadňuje rychlou možnost komunikace s knihovnou odkudkoliv. Stačí v sekci kontakty kliknout na „tlačítko“ a vybrat preferovanou službu - přepis nebo tlumočení. Konzultanti a konzultantky z Tichého světa, který tlumočnické služby Tichá linka provozuje, velmi často spolupracují na realizaci přednášek a osvětových akcí o lidech se sluchovým postižením s knihovnami po celé ČR. Mnoho z nich se podílí na pravidelných besedách pro veřejnost a také na přednáškách pro knihovníky a knihovnice.
Organizace Tichý svět pomáhá osobám se sluchovým a kombinovaným postižením v jakékoliv životní situaci. Od roku 2006 jim poskytuje všestrannou podporu v podobě sociálních služeb, které jim ulehčují začlenění se do společnosti. Nabízí Tichou podporu (sociální rehabilitaci), Tiché poradenství (odborné sociální poradenství) a tlumočnické služby Tichou linku. Působí na území celé České republiky jak terénně, tak i ambulantně.
ŠTÍPKOVÁ, Eva. Aplikace Tichá linka v knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(2) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/aplikace-ticha-linka-v-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|