Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2018 » Asociace muzeí a galerií České republiky se představuje
Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., (dále jen AMG) je dobrovolným, samosprávným, nepolitickým svazkem muzeí, galerií, sdružuje muzejní instituce i osoby pracující v oboru. AMG byla založena 30. května 1990 jako občanské sdružení a po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku se stala zapsaným spolkem. Muzea a galerie či jiné právnické osoby se mohou stát členy AMG formou řádného členství. Fyzické osoby se mohou stát individuálními nebo čestnými členy AMG. V současné době AMG sdružuje více než 300 institucí.
AMG je organizována na územním a profesním principu. Podle územněsprávního členění České republiky má AMG 14 krajských sekcí. Na oborovém principu jsou vytvářeny komise, kterých je v současnosti 17 a do struktury AMG patří 14 kolegií zaměřených regionálně i oborově. Komise knihovníků muzeí a galerií AMG je druhou největší odbornou komisí v AMG a zároveň komisí velmi aktivní.
Poslání a cíle AMG jsou definovány obecně jako práce pro všestranný rozvoj muzejnictví a zajištění svobodné tvůrčí práce v muzeích. AMG hájí společné zájmy a práva muzeí, vytváří koncepce a významné projekty v oboru muzejnictví, oborové informační systémy, aktivně podporuje vzdělávání muzejních pracovníků pořádáním konferencí, seminářů a kurzu Školy muzejní propedeutiky, ale podporou a propagací dalších možností profesního růstu v oboru, zabývá se ediční činností a v neposlední řadě se zaměřuje na propagaci a popularizaci činností muzeí a galerií v České republice.
Medializaci špičkových výkonů a kvalitní práce muzeí slouží Národní soutěž muzeí Gloria musaealis. Pořádá ji každoročně od roku 2002 AMG společně s Ministerstvem kultury a nově s Českým výborem Mezinárodní rady muzeí (ČV ICOM). Soutěž je vyhlašována na základě nařízení vlády č. 5/2003 Sb. o oceněních v oblasti kultury, udělovaných Ministerstvem kultury v kategoriích Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku a cílem soutěže je upozornit veřejnost na to nejlepší, co v daném soutěžním ročníku v muzeích bez rozdílu velikosti či zaměření na území celé České republiky vzniklo. Výsledky jsou slavnostně vyhlašovány k 18. květnu, kdy muzea slaví Mezinárodní den muzeí. V současné době probíhá XVII. soutěžní ročník. Svá oblíbená muzea mohou ocenit také návštěvníci prostřednictvím soutěže Muzeum roku hlasováním na portále do-muzea.cz, jenž provozuje pražské Národní muzeum. Výsledky návštěvnické soutěže Muzeum roku jsou pak vyhlašovány během slavnostního večera Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.
Letošní 100. výročí vzniku samostatného československého státu inspirovalo podobu slavnostního vyhlášení výsledků národní soutěže a zároveň kampaň „100 osobností českého muzejnictví“. Jejím cílem je upozornit na významné zástupce oboru, kteří stáli u jeho počátků nebo přispěli k rozvoji oboru, ať již na národní nebo regionální úrovni nebo svou činností dokonce pozitivně ovlivnili pověst českého muzejnictví ve světě. Portréty osobností zaslaných mezi prvními se staly podkladem pro zpracování grafického layoutu uplynulého ročníku soutěže, kampaň stále pokračuje.
Svého druhu fenoménem nemajícím svým rozsahem v Evropě obdoby, se stal Festival muzejních nocí. V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Její nečekaný ohlas mezi veřejností i muzei vedl ke vzniku celorepublikového Festivalu muzejních nocí. Jeho organizace se ujala AMG ve spolupráci s Ministerstvem kultury a s Národním muzeem. Od čtvrtého ročníku oficiálně začíná Národním zahájením, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května. Jeho úspěch je mimořádný a každoročně se k němu připojuje stále více měst a institucí – nejen muzeí a galerií, ale zapojují se i jiné kulturní a vzdělávací instituce v regionech po dobu téměř měsíčního svátku. V roce 2018 to bylo 513 institucí ve 170 městech.
AMG také pořádá od roku 2005 celoroční informační kampaně pod názvem Muzea a 20. století. Jsou zaměřeny na akce v oblasti muzejní prezentace (výstavy, expozice, přednášky, komponované pořady, kulturní programy aj.) s jednotící linkou, speciálně zvýrazněným tématem z historie 20. století. Kampaně mají za cíl posílit sbírkotvornou činnost muzeí v oblasti dokumentace každodennosti. Záměrem je vytvořit referenční internetové stránky na adrese http://www.muzea20stoleti.cz a upozornit tak na připravované akce zejména školy a sféru neziskových organizací, zabývajících se volnočasovými aktivitami dětí a mládeže. AMG vyhlásila pro rok 2018 v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma „Muzea a vznik ČSR aneb 100 let od ukončení I. světové války“.
Vedle podpory odborných a oborových komisí při pořádání seminářů, kurzů či diskusních fór přispívá AMG ke vzdělávání muzejních pracovníků pořádáním kurzu Školy muzejní propedeutiky. Kurzy zahájila AMG za finanční podpory nadace Open Society Fund a Ministerstva kultury již v roce 2002. Účastníci kurzu získávají základní orientaci v otázkách specifického poslání muzeí, vývoje muzejnictví, sbírkotvorné činnosti muzeí, odborné správy sbírek a jejich ochrany, prezentační činnosti muzeí a jejich managementu. O absolvování Školy muzejní propedeutiky je stále velký zájem nejen mezi začínajícími a někdy i zkušenými muzejními pracovníky, ale i mezi nadšenými sběrateli a potěšující a velmi vítaný je i zájem ze strany zřizovatelů muzeí. Kromě základního kurzu je možné absolvovat i nástavbový kurz věnovaný výstavnictví. AMG také pravidelně pořádá kolokvia na aktuální témata českého muzejnictví, jednou za tři roky pořádá tematickou mezinárodní muzeologickou konferenci pod názvem „Muzeum a změna / The Museum and Change“.
AMG vydává od roku 1992 šestkrát ročně Věstník AMG, a to nejen pro své členy. Primárně informuje o dění v oboru. Přináší zprávy z interní činnosti AMG, jejích krajských sekcí, regionálních a oborových kolegií a komisí. K pravidelným rubrikám patří pozvánky na semináře a konference, informace o oborových novinkách z domova i ze zahraničí, personálie, teoretické studie, informace o výstavách a nových expozicích v muzeích a galeriích ČR, nabídka a recenze publikací jednotlivých muzeí, volná místa aj. Součástí každého čísla je Kalendárium výstav – přehled výstav připravovaných ve všech muzeích a galeriích v ČR pro dané období. Časopis je otevřen kvalitním příspěvkům z oboru muzejnictví, ale nevyhýbá se ani dalším tématům z řad příbuzných oborů. Vychází tiskem, ale je k dispozici také v elektronické verzi na webových stránkách AMG. Kromě toho AMG vydává řadu samostatných publikací a sborníků ze seminářů oborových a odborných komisí AMG a příruček pro muzejní práci. Jednou za dva roky vydává Adresář muzeí a galerií v ČR.
Od roku 2007 rozšířila AMG své publikační aktivity i v oblasti elektronického publikování. Na webových stránkách AMG jsou průběžně zveřejňovány vedle Věstníku AMG také Adresář muzeí a galerií ČR, pozvánky na semináře a konference, nabídka volných pracovních míst aj. aktuálních informací včetně informací z oblasti legislativy a muzejní statistiky. Muzejní aktuality informují o vypsaných výběrových řízeních, nabídce výstav a stáží, publikacích vydávaných muzejními institucemi a o mnohých dalších novinkách. Jsou zde shromážděny právní předpisy týkající se muzejní profese, kontakty na české i zahraniční organizace spojené s muzejním oborem nebo seznam specializovaných metodických center Ministerstva kultury ČR.
AMG spravuje knižní fond, který v dnešní době obsahuje přibližně 2500 položek a je průběžně doplňován. Knihovna AMG nabízí ke studiu oborovou muzeologickou a muzejní literaturu, publikace z ediční činnosti AMG, publikace soutěžící v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, publikace českých sbírkotvorných institucí, katalogy výstav i sbírek, sborníky z odborných konferencí, včetně CD a DVD prezentací a publikací. Součástí knihovny jsou také periodika – kromě Věstníku AMG obsahuje i další české a zahraniční časopisy, včetně bulletinů a informačních materiálů muzeí a galerií. Kromě výše uvedených knihovních položek mohou zájemci studovat i další materiály – pracovní listy k výstavám, informační a propagační materiály muzeí ČR a evropských sbírkotvorných institucí, informační materiály o mezinárodních organizacích (ICOM, NEMO, EMF, EU atd.), turistické informace. Veškeré publikace, periodika a další tiskoviny se zapůjčují prezenčně. Knihovna se nachází v sídle Sekretariátu AMG.
Na poli mezinárodní spolupráce jsou pořádány pravidelné společné semináře s muzejníky Bavorska, Saska a Dolního Rakouska. Spolupráce se Zväzom múzeí na Slovensku je zakotvená smluvně a AMG ji pokládá vzhledem ke společné minulosti a blízkosti slovenského muzejnictví za prvořadou. Udržuje také kontakty s The Network of European Museum Organisations (NEMO) a prostřednictví kolegů z ČV ICOM také s Mezinárodní radou muzeí (ICOM). Všechny důležité informace o AMG a její činnosti lze nalézt na webových stránkách www.cz-museums.cz.
CHOVANČÍKOVÁ, Irena. Asociace muzeí a galerií České republiky se představuje. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(4) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/asociace-muzei-galerii-ceske-republiky-se-predstavuje
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|