Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2012 » Audioknihy nejen od Tympana do každé rodiny i knihovny
Mluvené slovo a pojem audiokniha dnes zná téměř každý. Od předčítání pohádek rodiči, přes poslech skrze rádio, klasické audioknihy na audio CD nosičích až po audioknihy, které nejsou závislé na uloženém médiu. Bez média získávají audioknihy nové možnosti, zejména pak v prostředí internetu, díky čemuž můžeme hovořit o začátku nové generace audioknih. Stále více se dostává do popředí stahování audioknih bez nosičů, a to přímo do nových chytrých telefonů. Audiokniha nemění v podstatě svoji definici, je to zvukový záznam díla nebo přednesu, který je zaznamenaný na zvukové nosiče (audio CD, audiokazeta, CD MP3) nebo do prostředí internetu. Prostředníkem je hlas člověka, který audioknihu načetl a většinou i médium, kde je uložena. Dnes se však definice může měnit právě v návaznosti na médium.
Internet je plný článků o tom, že si audioknihy ustavičně nacházejí více posluchačů, ale zůstávají i ti, kteří jim stále nepřišli na chuť. Audioknihy jsou součástí výzkumů, konferencí, fondů knihoven a našich domácích knihoven nebo ve formě dat v našich počítačích. A také nám stále více ukazují své další možnosti. Nejsou to jen pozitiva, které jsou součástí Audioknižního desatera[1], ale jsou to i léčebné, učební, literární účinky. Audioknihy mohou léčit naši duši, splíny, mohou posluchače naučit větší soustředěnosti. Ve školách díky nim mohou děti více vnímat a vstřebávat literaturu, učit se například jazyky. S tím souvisí fakt, že audioknihy nejsou už jen v podobě krásné literatury, začíná se prosazovat poezie a posluchači se začínají ptát i po literatuře naučné, která je v ostatních státech naprosto běžně v audio podobě.
Poslech audioknih se rozvíjí i díky službě Audioteka.cz, SUPRAPHONline a také díky aplikacím, které fungují na přístrojích Apple nebo s operačním systémem Android. Audioteka.cz[2] u nás funguje od roku 2011 a je v ní produkce českých vydavatelů, audioknih bez nosiče. Ty si může uživatel zakoupit různými způsoby a uložit do počítače nebo svého mobilního přístroje. Taková audiokniha je označena jménem toho, kdo ji koupil, a také umístěna přímo v aplikaci s možností pro opakovatelné stažení. Jedná se o webovou službu, ale je přístupná právě i pro iTunes a Android. Výhodou je i ukázková kapitola, díky které si budoucí posluchač může rozmyslet, zda si audioknihu opravdu zakoupí. Naše spolupráce s Audiotekou začala 3. 11. 2011 poskytnutím audioknih jako byly Stopařův průvodce Galaxií, Čtyři dohody, Cesta, Tracyho tygr. V květnu máme v Audiotece 55 audioknih. Ty jsou vyhledatelné díky umístěním v jednotlivých tematických oblastech nebo přes vyhledávací pole. Druhý zmiňovaný SUPRAPHONline[3] je podobný druh služby, jen je v něm umístěna celá produkce Supraphonu.
Audioknihy lze poslouchat v telefonech, ale i v tabletech, kterých je také čím dál tím více. Vznikají nové aplikace, knihovny audioknih, samostatné audioknihy. Ale jsou to i audioknihy v podobě interaktivních příběhy pro děti, ve kterých poslouchají příběhy a také je jejich součástí plnění úkolů. Aplikace jsou ve většině případů anglické nebo německé, takže doufejme, že i naše české budou do budoucna také více vznikat, abychom se přiblížili a nastoupili na podobnou vlnu jako země plné audioknih. Naše audioknihy jsou k dostání v obchodech, na našem e-shopu, CD shopech, na Českém rozhlasu, ale i ve formě mp3 souborů stažitelných díky Audiotéce.cz. Chceme být i světoví v dalších rozvíjejících se oblastech, proto jsme se rozhodli umístit naše audioknihy i do iTunes, konkrétně to jsou audioknihy Bajky i nebajky a Straka v říši entropie. A doufáme, že budou přibývat i další.
Takto poslouchat a nakupovat audioknihy je novinkou rychle se rozvíjející, ale stále budou přetrvávat i lidé, kteří chtějí mít pocit vlastněného a vystaveného CD. S tím souvisí i různé projekty, které se pokouší audioknihy propagovat a pomáhat tak vydatelům v jejich práci. Jsou to například Panáček v říši mluveného slova[4] nebo projekt Audioknihy.net[5].
Naše pražské vydavatelství audioknih Tympanum[6] vzniklo před šesti lety. Dva zakladatelé Josef Burkovský a Karel Černošek se rozhodli založit vydavatelství, které bude vyrábět a prodávat mluvené slovo na nosičích a hlavně produkovat audioknihy v českém jazyce, jelikož v roce 2006 se audioknihy začaly dostávat a prosazovat na náš trh. V produkci se vyskytují audioknihy oblíbených světových i českých autorů většinou v nezkrácené podobě. Pokud jde o zkrácenou audioknihu, jedná se většinou o výběr povídek. Vznik audioknih je spolupráce mnoha lidí s kombinací výběru předlohy, zjištění práv na vytvoření audio verze, výběr režiséra a následně i načitatele, nahrání a konečné úpravy a vyladění zvuku. Důležitá je i grafická podoba audioknih, na které spolupracujeme s grafikem Ondřejem Fučíkem.
Jaké vybíráme knižní předlohy? Často to jsou bestsellery v různých oblastech krásné literatury. Neorientujeme se jen na jednu cílovou skupinu, takže v naší produkci jsou jak audioknihy k odpočinku, tak i na zamyšlení. Audioknihy pro náročnější posluchače i pro ty, kteří se chtějí pouze odreagovat a tolik nepřemýšlet. Dále pro děti, pro maminky na mateřské dovolené i pro businessmany. Od kratších audioknih až po ty, které jsou na více hudebních nosičích ve formě klasických audio CD nebo v pár případech ve formě MP3. Proč jsou v naší produkci ve většině případů audioknihy ve formě audio CD? Znamená to sice více nosičů, ale mezi našimi zákazníky je stále mnoho lidí, pro jejichž přehrávače je jednodušší tento formát. Je to sice k podivu, ale je to tak. Další skupině uživatelů je to již jedno a často si koupenou audioknihu nahraje do počítače nebo přehrávače a médium vlastně nepotřebuje. V souvislosti s tím padají i otázky ohledně krácení a nekrácení audioknih. Krácené audioknihy nám mohou poskytovat neucelený pohled na literární dílo a pro mnoho uživatelů to je překážkou, chtějí si vychutnat totiž dílo celé. Mají pocit, že jsou ochuzeni a že za ně vlastně volbu toho, co je vynecháno přebral režisér a ne oni sami. Nezkrácené audioknihy patří do naší filosofie i tím, že jsou více určeny i pro zrakově postižené, než díla krácená.
A co načitatelé? Ti jsou voleni s velkou pečlivostí a mnohdy si je vybírají režiséři. Ti si totiž ke konkrétnímu dílu přiřadí osobu, která bude pro dílo nejvhodnější. Každý hlas je jedinečný a tím celá postava a příběh může získat jiskru. Třeba Vojta Dyk ve Stopařově průvodci po galaxii nebo hlas Báry Hrzánové v Karlíkovi a továrně na čokoládu nebo Jaroslav Dušek ve Čtyřech dohodách. Po jejich poslechu má člověk pocit, že k sobě neodmyslitelně patří.
Všichni, kteří se s našimi audioknihami již setkali, vědí, že jsou označeny popisem v Braillově písmu a to nejen na obalu, ale i na samotném CD. Protože také spolupracujeme s nevidomými a propagujeme audioknihy jako způsob vnímání literatury pro zrakově postižené. Jsme totiž blind-friendly.
S jakými audioknihami se můžeme chlubit? Určitě se všemi, jelikož každá si najde své posluchače. Někteří vyhledávají staré známé klasiky, další vyhledávají zase audioknihy s filmovou předlohou a jiní se zase rádi obojí. Ke každé naší novince jsme se snažili uspořádat křest, autogramiádu, soutěž. Prostě to, abychom dali světu vědět, že další audiokniha je na světě a čeká na poslech a následné spokojené uši. Jsou to i besedy, křty, akce v knihovnách apod. Dále se při tom všem snažíme spolupracovat se spřátelenými projekty na podporu audioknih, ale i s dalšími spolky jako je například Společnost Agathy Christie a dalšími institucemi.
Nejen audioknihy, ale vydařily se nám i zmíněné přidružené akce, takže bych se ráda o některých zmínila. Lákavá soutěž k vydání Tracyho tygra spočívala v tom, že účastníci posílali svého nafoceného, nakresleného, anebo jinak ztvárněného tygra a vítěz získal drink s hlavním načitatelem audioknihy Vojtou Dykem spolu s podepsanou audioknihou.
Nebo i netradiční poslechy audioknih. Stali jsme se součástí kampaně v rámci projektu Praha město literatury, která měla za úkol právě na netradičních místech nebo netradiční formou ukázat literaturu. Mluvící knihy mohly překvapovat chodce na pěti místech v Praze. Jednalo se o Tajemství červené krabičky na Brumlovce, vzpomínky na Josefa Masopusta u Národní technické knihovny, Lichožrouti ve Stromovce, Kavárna nad Prahou ve Františkánské zahradě a Puntíkáři na náměstí Míru. Každé z poslechových míst audioknih obsahovalo i QR kódy, které naváděly na webovou stránku s důležitými informacemi, kdyby se audiokniha posluchačům líbila natolik, že by ji chtěli zakoupit a mít ve své audio knihovně.
Audiokniha Smrt v Benátkách byla pokřtěna v rámci další akce, což byl literární večer v Divadle Na Prádle, kde se konají pravidelné setkání nesoucí název U Bubeníčků. Ty pořádá režisérka Hana Kofránková, která se podílela na mnoha našich audioknihách.
Další naší chloubou je audiokniha Straka v říši entropie od Markéty Baňkové, ta vysvětluje fyzikální bajky zajímavou formou, a to hlavně pro děti. Jedná se o audioknihu s více načitateli jako jsou Libuše Šafránková, Barbora Hrzánová, Libuše Švormová, Ivan Trojan, Arnošt Goldflam a Jiří Lábus. K audioknize jsme uspořádali i virtuální soutěže a samozřejmě křest. Jsme velice rádi, když na námi uspořádané akce dorazí hodně lidí a ti pak diskutují a ptají se na věci kolem jejich natáčení.
Netradiční akce jsou naše hobby a tak jsme se po poslechu z budek rozhodli ve spolupráci s kinem BIO OKO uspořádat poslechové večery nesoucí název BIO UCHO, který přinesl hromadný poslech v síle kina. Posluchači si mohli k poslechu vychutnat kávu nebo jiný drink a vyzkoušet si poslech ve velkých prostorách. Diváci si tak mohli vyslechnout například audioknihy Jáma a kyvadlo a jiné povídky nebo Kavárnu pod Prahou.
Jsme také rádi, když můžeme o audioknihách mluvit s dětmi, v knihovnách anebo i se zrakově postiženými a je velmi zajímavé slyšet i jejich názor.
V létě jsme vyhlásili soutěž s názvem „Čtěte ušima na dovolené a vyhrajte audioknihy od Tympana“, kde měli soutěžící zasílat fotografie, jak poslouchají naše audioknihy během letních dovolených. Jelikož i teplé počasí nabízí možnosti poslechu audioknih. Nejen jako relaxaci na zahradě u vody, ale i třeba při dlouhých cestách jako zabavení dětí a udržení pozornosti řidiče. Takže to můžou být Lichožrouti jako poučení pro děti, když nevědí, kam se jim ztrácejí ponožky nebo Hluboký spánek pro tatínka, který řídí, když ostatní členové rodiny pospávají.
S různými akcemi nezapomínáme ani na návštěvníky na našem e-shopu. Kde nabízíme akce, jako byl Pátek audioknih, kde byly audioknihy nabízeny jako vánoční dárek se slevou a další akcí bylo třeba poštovné zdarma. Pokud někdo chce věnovat audioknihu jako dárek je možné zakoupit poukazy na jejich výběr ve čtyřech hodnotách od 500 Kč do 1500 Kč[7]. Vyhlašujeme také soutěže přímo na webu, kde hlavní výhrou jsou podepsané audioknihy, a to buď načitateli nebo i režiséry.
Mezi naše nově vydané audioknihy patří již zmiňovaný Hluboký spánek se svou napínavou zápletkou a Michal přes noc, což je krátká novela, která nás zavede do světa kolem natáčení filmů. Patří i mezi audioknihy, kde si autor knižní předlohy sám načte i audio verzi, tak je tomu například i u audioknihy Nebe pod Berlínem a Potichu, kde je tou osobou Jaroslav Rudiš.
V letošním roce se chystáme vydat další audioknihy[8], jejichž autorkou je slavná Agatha Christie, která je na audioknihách velmi oblíbená spolu s celou oblastí detektivek. Ty jsou totiž vděčné díky své napínavosti a toho, že se od nich posluchači těžko odtrhnou. Jsou to Hercule Poirot - Druhý gong, Černý vzadu a Vražda v postranní ulici, jejich vydání je naplánováno na konec letošního roku. V novinkách nezapomínáme na dětské posluchače, pro které plánujeme Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky a Kvak a Žbluňk jsou kamarádi. První zmiňovaná se již brzy objeví na našem webu. Druhý příběh je jak dělaný už i pro nejmenší děti, vypráví příběh o přátelství, ale i o společných patáliích. Pro jeho vydání jsme se rozhodli i proto, že pokud audioknihy zaujmou již tak malé děti, zůstanou a budou v jejich poslechu pokračovat i dále a přejdou na další literaturu.
Jak se mohou posluchači dozvědět o našich novinkách, připravovaných akcích, slevách? Jsme na Facebooku, Twitteru, zasíláme newsletter, budeme na knižním veletrhu Svět knihy v Praze nebo jednoduše mohou přijít na náš web.
Takže jak zní naše heslo:
Čtěte ušima.
Facebook http://www.facebook.com/audioknihy
Twitter https://twitter.com/#!/Tympanum_cz
[1]Audioknihy.net [online]. [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://audioknihy.net/clanky/id/290/
[2]Audioteka.cz [online]. © 2011 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://audioteka.cz/
[3]Supraphononline.cz: Online obchod s českou hudbou [online]. 2011 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://www.supraphonline.cz/
[4]Panáček v říši mluveného slova: stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec [online]. 2005 - 2011 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://mluveny.panacek.com/
[5]Audioknihy.net [online]. [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://audioknihy.net/
[6]Tympanum: audioknihy [online]. 2006 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://www.tympanum.cz/
[7] DÁRKOVÉ POUKAZY. Tympanum: audioknihy [online]. 2006 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://www.tympanum.cz/cs/e-shop/darkove-poukazy/
[8] PŘIPRAVUJEME. Tympanum: audioknihy [online]. 2006 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: http://www.tympanum.cz/cs/e-shop/pripravujeme/
ŠKYTOVÁ, Alžběta. Audioknihy nejen od Tympana do každé rodiny i knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/audioknihy-nejen-od-tympana-do-kazde-rodiny-i-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|