Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2018 » Bohemistický seminář 2018
Ve dnech 15.–21. července 2018 proběhla tradiční akce Moravské zemské knihovny – Bohemistický seminář pro zahraniční odborníky na českou literaturu. Moravská zemská knihovna uspořádala tuto akci z pověření Ministerstva kultury České republiky již potřetí a potvrdila trvalý zájem zahraničních bohemistů, kterých opět přijelo více než padesát (a to celkem z 21 zemí světa). Mezi účastníky semináře byli taktéž letošní laureáti Ceny Susanny Roth, která je organizována ve spolupráci s Českými centry.
V letošním roce se seminář uskutečnil v Baťově Zlíně, kde se spolupořadatelem akce stala Univerzita Tomáše Bati. Na slavnostním zahájení přivítala bohemisty děkanka Fakulty multimediálních komunikací Irena Armutidisová, na jejíž proslov navázala série přednášek a projekcí. Ve více než čtrnácti přednáškách byl účastníkům semináře představen především dobový kontext první republiky a její kultury. Mezi přednášejícími vystoupili například Michal Stehlík, přední odborník na meziválečné dějiny, Ladislava Horňáková, jež představila kontext meziválečné československé architektury, Tomáš Kubíček s tématem české moderny mezi válkami, Pavel Bednařík a Petr Novotný s tématem meziválečného filmu, úzce spojeného s československým školním filmem, Miloš Štědroň s přednáškou věnovanou Leoši Janáčkovi či Zdeněk Pokluda, přední odborník na Tomáše Baťu. Vedle meziválečného kontextu byla věnována pozornost i trendům v současné české literatuře, jež představili Petr A. Bílek (próza), Michal Jareš (poezie) a Martin Foret (komiks). Nabízené spektrum přednášek doplnil praktický workshop Ondřeje Cikána, který se zaměřil na diskuzi nad problémy spojenými s překladem zvukomalebnosti na příkladu ukázek z díla Karla Hynka Máchy, Rainera Maria Rilkeho a J. H. Krchovského.
Přednáškové cykly byly doplněny kulturním programem, v jehož rámci účastníci semináře navštívili kulturní památky Zlína, Luhačovice a poutní místo na Hostýně. V rámci dvou večerů se rovněž setkali s dvěma významnými spisovateli zlínského regionu: Antonínem Bajajou, nositelem Státní ceny za literaturu za rok 2010, a Jaroslavem Kovandou.
Významnou součástí bohemistického semináře se stalo od roku 2017 udílení Ceny Premia Bohemica, jež je určena zahraničnímu bohemistovi, který se ve své zemi zasloužil o šíření české literatury. Nositelem tohoto prestižního ocenění se stal v letošním roce britský bohemista Robert B. Pynsent, emeritní profesor Školy slovanských a východoevropských studií při University College London. Ocenění vítězi předala náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.
Seminář byl zakončen panelovou diskuzí v palírně Rudolfa Jelínka ve Vizovicích, kde byly se zahraničními bohemisty diskutovány aktuální otázky spojené se zahraniční prezentací české literatury.
ŠINCLOVÁ, Soňa. Bohemistický seminář 2018. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/bohemisticky-seminar-2018
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|