Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2012 » Brána jazyků otevřená
Název stěžejního díla velikána Jana Amose Komenského se v (dále jen KJM) slovně i myšlenkově vetkl do zahraničního česko-polského projektu Brána jazyků otevřená – Brama języków otwarta, jenž byl u příležitosti 420. výročí narození tohoto myslitele realizován v partnerské spolupráci měst Brna, Lešna a Poznaně (únor – květen 2012). Hlavní ideou projektu se stalo přiblížení nadčasových myšlenek J. A. Komenského zejm. mladé generaci a sblížení kultur zúčastněných partnerů – poznávání historie, prohlubování jazykových znalostí, slovanské sounáležitosti a hledání společných evropských kořenů, jež napomáhají rozvíjet myšlenku euroobčanství.
Aktivity programu proto cílily nejenom na mládež (podpora kreativního myšlení u žáků ZŠ a SŠ), ale též na veřejnost odbornou (pracovníci knihoven, vzdělávacích a kulturních zařízení) i laickou a na skupinu Poláků žijících v Brně a Jihomoravském kraji (podrobně viz sdružení POLONUS – Klub Polski v Brně). Konkrétně se na obsahové náplni projektu stran polských partnerů podíleli zástupci z Biblioteki Raczyńskich a Univerzity Adama Mickiewicze (Poznaň) a Státní vyšší odborné školy J. A. Komenského (Lešno). Program se odehrával na půdě KJM a na dalších místech v Brně (např. v prostorách Pedagogické a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity atd.).
Aktivity pro děti zahájila Dětská knihovna KJM od 6. do 29. února soutěží Jarní prázdniny v labyrintu (pro děti od 5 do 12 let), v níž děti život a dílo J. A. Komenského postupně odhalovaly dobrodružným putováním bludištěm her a zábavných úkolů v duchu Komenského knihy Labyrint světa a ráj srdce. Nejúspěšnější poutníci si z této cesty při slavnostním vyhlášení vítězů (28. března) odnesli pěkné knižní ceny. Dále byl od března v KJM připraven program pro žáky II. stupně ZŠ – Janova cesta, interaktivní beseda s prvky kritického myšlení, která se mj. zabývala přesahy Komenského učení do současnosti; všechny zúčastněné provedla stopami J. A. Komenského po Evropě.
Ve dnech 2. a 3. dubna se knihovna otevřela studentům brněnských škol odbornými tematickými semináři, které byly doplněny přenáškou Mgr. H. Kovářové (Muzeum Komenského v Přerově) o vztahu J. A. Komenského ke kartografii (tato přednáška se posléze realizovala i pro širokou veřejnost). Oba semináře zpestřila návštěva sbírek Moravského zemského archivu a Oddělení starých tisků Moravské zemské knihovny v Brně. Kromě zážitků si účastníci domů odnesli i materiály o J. A. Komenském (viz příloha).
Ukončení projektu bylo v KJM svázáno s výstavou Učitel národů. Výstavní exponáty pocházely z fondů oddělení starých tisků Biblioteki Raczyńskich. Vzácné staré tisky byly doplněny knihami o J. A. Komenském z fondů KJM a k vidění byly v knihovně od 4. do 28. dubna (slavnostní vernisáž výstavy se stala příležitostí k setkání všech partnerů projektu). Do 12. července byla výstava přístupná i na pobočce KJM ve Starém Lískovci a dále ji bude možné zhlédnout i v dalších knihovnách ČR, jež o výstavu projeví zájem (prostřednictvím organizace SKIP).
Škola na jevišti – české a česko-polské divadelní představení studentského divadla ŁeŻak ze Státní vyšší odborné školy Jana Amose Komenského Komenského svět v obrazech (divadlo Barka v Brně) zúčastněným v 16 obrazech dramaticky ztvárnilo přínos J. A. Komenského filozofii školství, nauce, způsobu výuky, vzdělávání a roli učitele.
Schola Ludus – Škola hrou – prostřednictvím praktické ukázky ze společného projektu ZŠ Husova a Muzea města Brna Cesta za poznáním města se zahraniční hosté a studenti Státní vyšší odborné školy Jana Amose Komenského seznámili s historií kostela Sv. Jakuba v Brně a se samotnou historií města Brna.
Labyrint života – společná návštěva hostů z Polska, zástupců KJM, studentů a doktorandů Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Moravského muzea – Památníku Bible kralickés expozicí Labyrint života J. A. Komenského v Kralicích nad Oslavou (expozici měli možnost navštívit i členové Klub seniorů KJM).
K prohloubení akademických světů a rozvoji vzájemné spolupráce došlo při setkání prorektorů a profesorů z Lešna a Poznaně s představiteli Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Katedry primární pedagogiky Pedagogické fakulty tamtéž.
Jmenovaný výčet naznačuje na mnohovrstevný záběr aktivit projektu, který se dále rozvine recipročním setkáním v Polsku v říjnu t. r., na které se jistě již teď všichni partneři velice těší. Snahou všech dosud realizovaných i zamýšlených aktivit tohoto úspěšného partnerství je totiž nejen jeho posílení a utužení, ale především jde o položení základu k dalším setkáváním, jež veřejnosti přiblíží ostatní významné osobnosti mající nemalý podíl na budování „mostů“ mezi oběma národy. Předpokládáme, že taková setkání s dvouletou či tříletou periodicitou budou přínosem pro vzájemné poznávání a potvrzení společných kořenů Čechů a Poláků.
Projekt byl podpořen finančními prostředky z dotačního programu Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR a partnerů, na přípravě a realizaci participoval Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Realizováno pod záštitou primátora Poznaně Ryszarda Grobelného, primátora Statutárního města Brna Romana Onderky, velvyslance PR v ČR Jana Pastwy, generální konzulky PR v Ostravě Anny Olszewské a honorární konzulky ČR v Poznani Renaty Mataczyńské.
Příloha:
VALIŠOVÁ, Edita. Brána jazyků otevřená . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(3) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/brana-jazyku-otevrena
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|