Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2010 » Brněnská máchovská konference
Ve dnech 11. a 12. listopadu 2010 pořádala Obec spisovatelů v Historickém sále Moravského zemského m muzea dvoudenní brněnskou máchovskou konferenci. Dlužno říct, že proběhla bez jakéhokoli mediálního ohlasu, což bylo pro organizátory jistým zklamáním. Měla poněkud jiný charakter než podobná konference v Praze. Už název: Literatura – příroda – kultura naznačoval, že máchovské téma je rozšířeno o další aspekty.
První den, tj. čtvrtek, byl celý věnován literatuře, a to jednak literatuře pro děti, jednak odborné literatuře máchovské. Své příspěvky přednesli přední čeští máchologové, ale také odborníci na dětskou literaturu i samotní autoři knih pro děti a mládež. Téma zahajovala Luisa Nováková. Toto zaměření sledovalo především výchovu dětí ke vztahu k přírodě. Bylo tedy samozřejmé, že část příspěvků se vztahovala k autorovi, který je s přírodou spjatý nad jiné – k Jaromíru Tomečkovi.
Druhý den byl ve znamení filozofie, evoluční ontologie a environmentální výchovy. Vysoce odborné a podnětné příspěvky, které se zabývaly vztahem přírody a kultury, vyvolaly rovněž odbornou a velice živou diskusi.
Na konferenci vystoupilo celkem 22 českých a slovenských badatelů a spisovatelů, jako je například Vladimír Křivánek, Lubomír Brožek, František Všetička , Jiří Poláček, dále Martin Tomášek, Richard Změlík a Jiří Pavelka, ve filozofické sekci zaujal Josef Šmajs, Emil Višňovský. Etela Farkašová, Otakar A. Funda, Richard Vondráček aj., zajímavou přednáškou o přírodě ve výtvarném díle překvapil Zbyněk Fišer. Je potěšující, že vedle už zkušených vědců vystoupili i mladí, začínající vědci, jako například Gabriela Oaklandová, Bohuslav Binka, Marek Timko, Kateřina Rezková a další. Nechyběli ani spisovatelé – Marcella Marboe a Antonín Bajaja, čerstvý nositel Státní ceny za literaturu.
Odborná část programu byla završena představením Divadla hudby a poezie Agadir: ve čtvrtek byl uveden Melodram na slova K.H. Máchy Slavné ticho panovalo s původní hudbou Ondřeje Fucimana, v pátek scénické pásmo z díla Josefa Šmajse Ohrožená kultura, rovněž s původním hudebním doprovodem.
Suma sumárum – třebaže se na konferenci hodně hovořilo o současném alarmujícím stavu přírody, o bezohledném postupu civilizace a zejména konzumního myšlení i způsobu života, nevyzněla celá akce pesimisticky. Mnozí přítomní – například Hana Horká či Aleš Máchal – fundovaně a přesvědčivě hovořili o nových a působivých metodách environmentální výchovy, která vede zejména mládež k novému citlivému a zároveň poučenému postoji k naší planetě.
Tečkou za celou akcí bude sborník, v němž se objeví nejen příspěvky přednesené na konferenci, ale i další práce, jejichž autoři se nemohli konference zúčastnit osobně. Doufáme, že to nebude tečka definitivní…
FUCIMANOVÁ, Milena. Brněnská máchovská konference. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(4) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/brnenska-machovska-konference
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|