Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2018 » Brněnská noc literatury 2018
Ve středu 9. května proběhl 12. ročník literárního happeningu konaného každoročně v předvečer největšího tuzemského knižního veletrhu Svět knihy. Záměrem akce, zaštítěné Českými centry, je nabídnout veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských autorů. V Brně se Noc literatury uskutečnila potřetí, tentokrát pod taktovkou studentského spolku Zeměguľa ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena.
Noc literatury organizují Česká centra v kooperaci s dalšími kulturními institucemi už od roku 2006. Před 6 lety se k projektu připojil také SKIP a v roce 2013 se poprvé četlo nejen v Praze, nýbrž i v dalších městech ČR. V roce 2018 se této události mohli zúčastnit lidé ve více než 50 českých a zároveň ve více než 30 zahraničních městech. V loňském roce zakotvila brněnská Noc literatury v nevšedních prostorách Schrattenbachova paláce, ústředního sídla Knihovny Jiřího Mahena, a návštěvníkům naservírovala evropské literární ochutnávky. Letos se brněnská Noc literatury posunula za brány knihovny a svou sérii veřejných čtení rozprostřela do míst, kam se kulturní veřejnost běžně nedostane. Do míst tak trochu obrostlých kulturními trny – tedy do městské čtvrti Trnitá a okolí ulic Mlýnská a Křenová. Tuto lokalitu zvolili organizátoři záměrně s cílem ukázat krásy literatury i dosud nepoznaných míst, a to ve vzájemném kontrastu i symbióze. A současně z oprávněného pocitu, že na tuto městskou část kultura zapomněla, a rovněž z vědomí, jak rychle se tato kdysi šedá oblast Brna mění k lepšímu.
Akce začala v 18 hodin a na návštěvníky čekalo několik vybraných knižních ukázek. Každý z textů byl předčítán na jiném místě a účastníci si sami mohli zvolit pořadí, v jakém jednotlivá stanoviště navštívili. Čtení probíhala paralelně, trvala 15 minut, a poté následovala stejně dlouhá pauza na přesun. Díky tomuto systému se lidé nemuseli obávat, že by se na stanoviště z kapacitních důvodů nevešli. Účastníci tak mohli začít kupř. v budově Archeologického ústavu AV ČR a okusit pasáž z knihy Hřbitovní hlína, jež se točí okolo tajuplného pohřbu. O čtení se postarala archeoložka Š. Krupičková, zaměřující se mj. na pohřbívání v raném středověku. Z akademické půdy se zamířilo do nedalekého coworkingového areálu Impact Hub, kde zazněl úryvek ze Záhady Henriho Picka. Další kroky účastníků vedly za hudebníkem M. Kyšperským, který nabídnul ukázku z knihy Rus je ten, kdo miluje břízy, zabývající se hledáním identity v cizí zemi. Tohle čtení proběhlo v Mosilana Hub – prostoru určeném převážně kreativním profesím – a bylo zdařile podbarveno pravidelným zvukem zvonu z nedalekého Kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.
Další stanoviště poskytla kavárna Bajkazyl a kniha Osm hor. Z příběhu osudu toulajícího se vysoko v horách předčítal básník P. Zajíc. Z kavárny to bylo blízko do komunitní cyklodílny Bike Kitchen, kde zazněla ukázka z tvorby nedávno tragicky zesnulého a do programu proto na poslední chvíli začleněného slovenského spisovatele Petera Krištúfka. Z prózy Dom hluchého působivě předčítal autorův krajan T. Chalupský. A jako by tohle společné česko-slovenské čtení zároveň předznamenalo blížící se událost a návštěvníky pozvalo na festival Re:publika 1918–2018, věnovaný významnému jubileu samostatnosti.
Ze strany organizátorů to však nebylo vše a připojili malý bonus. Proto se okolo 21 hodiny mohli všichni sejít opět v Bajkazylu a absolvovat ještě jedno čtení, tentokrát autorské. Ze své publikace Nejlepší kniha o fake news!!! přečetl vybrané ukázky M. Gregor a korunoval celkově vydařený průběh i atmosféru třetí brněnské Noci literatury.
OSVALD, David. Brněnská noc literatury 2018 . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/brnenska-noc-literatury-2018
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|