Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2011 » Brněnský primát knihtisku – první kniha na Moravě vytištěna před 525 lety
Před pěti lety si Brno k 7. říjnu připomínalo 520 výročí vytištění „Agendy Olomucensis“, první knihy vydané na Moravě, žel za situace, kdy se žádný exempláře tohoto díla oficiálně nenacházel na území města.
Jen velmi úzkému okruhu znalců byla známa informace, že do doby druhé světové války byl jeden takový prvotisk součástí knihovny brněnského Biskupského alumnátu (dnes součástí Knihovny Biskupství brněnského).
Zcela nečekaně, za dramatických okolností investigativní žurnalistiky, se jedno neznámé vydání tohoto díla v překvapivých souvislostech objevilo v roce 2008 na veřejnosti (nejprve tedy „skrytě“ za účelem nelegálního obchodu) a posléze strategickou souhrou zainteresovaných osob se tento velmi vzácný prvotisk stal darem vlastnictvím Moravské zemské knihovny (viz pro zajímavost příslušný pořad: Reportéři ČT vysílaný dne 21. 4. 2008: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/208452801240015/video/).
Lze tedy až nyní, během letošního 525. výročí, konstatovat, že od časů rozšíření vynálezu knihtisku (od poloviny 15. století) a vydání první tištěné knihy na Moravě ve městě Brně roku 1486, si může město tuto událost připomenout i „fyzickou přítomností“ knihy a možností studovat tento prvotisk v Moravské zemské knihovně přímo v Brně.
Žel se zatím nepodařilo prokázat pravý původ získaného exempláře, tedy skutečnost, kde se nacházel před rokem 2008, jak jej osoba dárce získala, neboť neobsahuje žádné relevantní provenienční poznámky (pokud nebyly např. razurou odstraněny, což ale neprokázal průzkum pod UV lampou). Nelze tak ani potvrdit, že by se jednalo o údajně ztracený exemplář z Brněnského alumnátu.
Kniha (inkunábule) je tedy stále opředena „záhadami“, konečně i sama skutečnost, že vůbec první knihtiskařská dílna na Moravě působila právě v Brně byla zřejmě souhrou okolností, na základě příbuzenských a sídelních vztahů, neboť její nakladatel či vydavatel Konrád Stahel, pocházející z německého Blaubeurenu a pracující předtím v Benátkách, měl v Brně příbuzné, korektorem a cenzorem pak byl brněnský kanovník Pavel Reyhel z Ivančic.
Snad proto se Konrád Stahel se svým společníkem a tiskařem Matyášem Preinleinem, po příchodu obou v roce 1486 z Benátek na Moravu, se svou dílnou neusazují v biskupské Olomouci, byť hlavním zadavatelem a objednavatelem prvních tisků bylo právě biskupství Olomoucké, zahrnující tehdy svou správou celou Moravu (samostatná Brněnská diecéze vzniká až za panování Marie Terezie v roce 1777, kdy je Olomoucké biskupství povýšeno na arcibiskupství) a nejvyšší církevní institucí v Brně byla tehdy kapitula na Petrově.
Potřeba liturgických knih pro bohoslužebné účely, uspokojovaná dosud dovozem, především z Norimberku, jistě vedla biskupa Jana Filipce (ca 1431-1509) k pozvání tiskařů do své diecéze a první v podstatě „reklamní“ zakázkou byla právě jejich Agenda Olomucensis, liturgická sbírka formulářů pro liturgické úkony kněží, když předtím, ještě v Benátkách tisknul Konrád Stahel pro olomouckou diecézi breviář, tedy soubor denních modliteb církve.
Po Agendě z roku 1486 následovala až do roku 1499 sice další brněnská produkce (dodnes celkem 22 známých a též hodnotných titulů), jistě se záměrem prosadit se obchodně nejenom na Moravě, ale i v sousedních Uhrách a Polsku, kde ještě tiskárny nebyly, ale konkurence, především v nedaleké Vídni a ztráta „zájmu“ nového biskupa Stanislava Thurza (ca 1470-1540), coby potenciálního objednavatele, vedla k ukončení činnosti brněnské tiskárny.
Konrád Stahel dožívá jako kněz a jeho někdejší benátský a brněnský společník Matyáš Preinlein odchází i s vybavením do Olomouce, která přebírá veškeré tiskařské aktivity na Moravě, zatímco v Brně se netiskne po celé 16. století a činnost tiskařů je zde obnovena až počátkem 17. století a trvá pak až dodnes.
Celý prvotisk Agendy Olomucensis je digitálně přístupný na stránkách Manuscriptoria. Jedná se o exemplář Vědecké knihovny v Olomouci. Další se nachází ve fondu Kapitulní knihovny Zemského archivu Opava (pobočka Olomouc). V zahraničí pak najdeme jeden ve vídeňské univerzitní knihovně a neúplný též v univerzitní knihovně ve Freiburgu im Breisgau a jak bylo na začátku uvedeno, poslední dnes známý a nedávno znovuobjevený v Moravské zemské knihovně v Brně.
Dochován ve velmi dobrém fyzickém stavu všech 108 folií se starší rukopisnou foliací i mladší paginací, v původní pozdně gotické vazbě - dřevěných deskách s koženým slepotiskovým hřbetem a jednou kovovou sponou.
Typograficky velmi dobře zvládnutý text je tištěný červeně a černě větším minuskulním písmem rotundového typu s lombardami. Dodatečná rukopisná notace (neumy) je na předtištěných čtyřlinkových notových osnovách, tzv. maltézské křížky v textu označují místa žehnání. Místy se objevují dobové české marginální překlady původního latinského textu. Jakákoliv relevantní provenience žel chybí.
Závěrečné latinské impresum (respektive kolofon) v překladu oznamuje, že: „...ve slavném městě Brně vytištěná: končí šťastně: léta Spásy 1486: dne sedmého října.“ Připomínáme si tedy letos toto výročí, zvláště pak s vědomím toho, že shodou vskutku šťastných a výjimečných okolností byl pro město Brno získán exemplář tohoto slavného prvotisku, který se tak vrátil do míst, kde před více jak půl tisíciletím vznikl.
Dokoupil, Vladislav: Počátky brněnského knihtisku. Brno 1974, v úvodu a konkrétně k Agendě na stranách 73-74.
Dokoupil, Vladislav : První tiskaři a některá příbuzná povolání v Brně v 15. století. In: Knihtisk v Brně a na Moravě. Brno 1987, s. 15-28.
Vobr, Jaroslav: První brněnská tiskárna (1486-1499). In: Od gotiky k renesanci výtvarná kultura Moravy a Slezska 1400-1550. Moravská galerie v Brně. Brno 1999, s. 524-535.
Voit, Petr : Encykopedie knihy, Praha 2006, s. 831 etc. (k osobě tiskaře díla, tj. Konráda Stahela)
500 let knihtisku v Brně.1486-1986. Brno 1986.
http://www.manuscriptorium.com/?q=cs
KUBÍK, Zdeněk. Brněnský primát knihtisku – první kniha na Moravě vytištěna před 525 lety. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(3) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/brnensky-primat-knihtisku-prvni-kniha-na-morave-vytistena-pred-525-lety
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|