Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2011 » Brno jiným pohledem
Pro brněnské obyvatele, kteří procházeli některé srpnové úterý kolem Domu umění a na chvíli se v obvyklém spěchu zastavili, se město na okamžik ponořilo do tmy. Do tmy černé nebo také mléčně bílé, ve které rozeznávali jen velmi výrazné kontrasty. Poté se objevila některá místa jen částečně, rozmazaně, nebo pouze jejich náznaky, a nakonec se mohl návštěvník vrátit do svého světa – viděného.
Tento zážitek umožnily speciální simulační brýle, které přibližují vidění lidí s různým typem a stupněm zrakového postižení. Byly součástí prezentačních stánků Brno, jiným pohledem, které připravilo ve spolupráci s Domem umění města Brna, občanské sdružení Bezmezí.
Bezmezí, o. s. je nezisková organizace, jejímž cílem je propojení světů handicapovaných a sociálně znevýhodněných osob s běžnou populací. Využívá k tomu formu zážitkových, expresivních a kulturních aktivit. Hlavní snahou je osvěta veřejnosti, integrace a propojování odlišných skupin přirozenými způsoby.
Bezmezí znamená prostor bez umělých hranic a bariér, které člověku brání v jeho plnohodnotném sebevyjádření a ve vzájemném porozumění. Díky společným prožitkům mohou lidé nalézat cestu k vzájemnému pochopení, a odmítat tak vytváření předsudků a stereotypů vůči odlišným skupinám lidí. Společné tvoření, ať už jakéhokoliv druhu, se tak stává přirozeným hledáním cest k sobě i druhým.
Akce Brno jiným pohledem byla doprovodným programem bienále Sochy v ulicích. Každé srpnové úterý od 16 do 20 hodin si mohli kolemjdoucí a návštěvníci dovolit krátký a bezpečný výlet do světa, ve kterém žijí zrakově postižení lidé každý den.
Kromě zmíněných simulačních brýlí byly k dispozici také pomůcky pro zrakově postižené a ukázky bílých holí. Návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak správně oslovit a doprovázet nevidomého člověka, aniž by mu vnucovali nevhodnou pomoc, nebo mohli sami zjistit, jak se změní důvěrně známá místa pod zvukem a dotekem bílé hole. Tento zážitek doplnily informace např. o tom, jak nevidomí lidé rozeznávají bankovky, spouští akustické hlásiče na tramvajích, budovách a semaforech, jestli vědí, jakou barvu má svetr, který mají na sobě, nebo zda se svítí v místnosti, kde se právě nacházejí. Nevidomí kolegové se rádi podělili o svůj pohled na svět, o zkušenosti při pohybu ve městě s bílou holí, nebo s vodicím psem. Informace doplnili pracovníci Školy pro výcvik vodicích psů v Brně, kteří předvedli práci se slepeckým psem.
K účasti na programu přizvalo Bezmezí, o. s. také další organizace. Liga vozíčkářů nabídla zájemcům jedno úterní odpoledne také jiný pohled na Brno: ze sedadla invalidního vozíku. Další organizací, která oživila program, bylo Světlo pro svět, jež se zabývá léčbou slepoty v rozvojových zemích. Večerní hodina však neznamenala konec programu. Po ukončení stánku následoval vždy kulturní program, který se podle počasí odehrával na pódiu za Domem umění, které bylo postaveno v rámci akce Sochy v ulicích, příp. uvnitř Domu umění.
Dívčí česko-slovensko-lotyšská kapela Spálený sušenky rozehřála návštěvníky hned první srpnové úterý svým „hudebním koktejlem plným ženské energie“. Jejich hudba je inspirována rytmy západní Afriky. Bubny zněly do daleka a přitahovaly i náhodné kolemjdoucí.
Druhé úterý v měsíci se promítal unikátní dokumentární film šesti studentů FAMU a jejich učitele Víta Klusáka Film jako Brno.
Nejdůležitější doprovodnou akcí byla v půli srpna diskuse Město a jeho neviditelné bariéry. Kromě široké veřejnosti byli pozváni odborníci z oblasti architektury, designu, odborníci na problematiku zrakově postižených osob, sociologové, zrakově postižení občané a zástupci Magistrátu města Brna a dopravního podniku. Cílem bylo umožnit setkání těch, kteří nějakým způsobem ovlivňují podobu městského veřejného prostoru. Jejich společná komunikace může podpořit koncepční řešení odstraňování bariér, které pro zrakově postižené občany různá místa ve městě představují.
Moderátorem diskuse byl Jiří Honzírek a konkrétní bariérová místa byla prezentována kromě fotografií i v rámci krátkých videoukázek. V nich se autoři zaměřili na (ne)funkčnost problematických míst ve městě pro člověka s bílou holí. Tato akce byla klíčovým úvodním setkáním zástupců různých oborů a ve spolupráci s Fakultou architektury by měla pokračovat v rámci iniciativy Neviditelné bariéry, která se stala jedním z projektů Bezmezí, o. s. Doufejme, že je to první krok k vytvoření Brna bezbariérového a přátelského k lidem, kteří ho vnímají jinými smysly než zrakem.
Martina Bártová z organizace Světlo pro svět zajistila předposlední srpnové úterý velmi živý a různorodý program. Spojujícím tématem večera byly bariéry -fyzické, i ty, které se rodí v našich myšlenkách. Představily se brněnské tanečnice současného tance s improvizací na toto téma, taneční skupina Integra, která působí pod sdružením Cyranovy boty, Divadlo Klauniky s volnou improvizační revue na motivy J. Haška a na závěr roztančila publikum kapela Tubabu, která reprodukuje tradiční rytmy západní Afriky.
Závěr celého projektu Brno jiným pohledem patřil opět filmu. Poslední srpnové úterý to byl slovenský film režiséra Juraje Lehotského Slepé lásky. Poetický film o lásce mezi nevidomými lidmi a o tom, jaké jsou „neviděné dimenze toho, co vlastně znamená štěstí“.
Projekt Brno jiným pohledem neskončil, ale pokračuje další nabídkou Bezmezí, o. s., která se týká života osob s těžkým zrakovým postižením. Jsou to:
Program je nabídkou pro veřejnost, školy, organizace i firmy. Je nabídkou pro všechny, kteří mají zájem o inspirativní návštěvu světa, který důvěrně znají, jiným pohledem.
Máte-li zájem o program, který rádi přizpůsobíme na míru vašim potřebám, budeme rádi, když se ozvete.
Kontaktní osoba: Lenka Pláteníková, 776 022 068, bezmezios(at)gmail.com
Více o nabídce Bezmezí, o. s. na našich webových stránkách: www.bezmezi.cz
Dům umění města Brna – www.dum-umeni.cz
Škola pro výcvik vodicích psů, Brno – www.vycvikvodicichpsu.cz
Světlo pro svět – www.svetloprosvet.cz
Liga vozíčkářů – www.ligavozic.cz
Cyranovy boty – www.cyranovyboty.cz
Divadlo Klauniky – http://klaunika.eu/in.html
Kapela Tubabu – www.tubabu.cz
Taneční skupina Bardo – www.bardodance.wordpress.com
Taneční skupina Filigrán – www.natrikrat.cz
Česká televize:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/131751-brno-jinym-pohledem-seznamuje-se-zivotemnevidomych/
Brněnský deník:
http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/lide-poznaji-jak-se-zije-nevidomym-20110801.html
http://brnensky.denik.cz/kultura_region/tancili-a-borili-bariery-mezi-lidmi20110823.html
Dům umění města Brna:
PLÁTENÍKOVÁ, Lenka. Brno jiným pohledem. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/brno-jinym-pohledem
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|