Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2011 » Celostátní seminář Regionální funkce 2011
Sekce pro regionální funkce SDRUK připravila po dvou letech seminář, který rekapituloval uplynulý vývoj činnosti knihoven v oblasti regionálních funkcí, informoval o aktuálním dění a nastínil další možné směřování regionálních funkcí. Konal se ve dnech 12.–13. října v prostorách auly Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.
Seminář zahájil ředitel Studijní vědecké knihovny Plzeňského kraje Mgr. Daniel Bechný a ing. Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje.
Obohacením semináře byly exkurze do dvou knihoven, Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a knihovny Západočeského muzea v Plzni.
Úvodní blok Regionální funkce a my moderovala předsedkyně sekce pro regionální funkce Mgr. Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci.
S příspěvkem Regionální funkce 2009 a 2010 a trendy vývoje vystoupila Mgr. Ladislava Zemánková z Knihovnického institutu Národní knihovny ČR.
Zhodnotila vývoj regionálních funkcí od roku 2005, kdy přešlo financování pod kraje. V roce 2010 poklesly finanční prostředky na regionální funkce u deseti krajů. Také došlo v roce 2010 ke snížení úvazků metodiků v porovnání s rokem 2009 o 10,8. Snižuje se roční přírůstek výměnných fondů (v porovnání s rokem 2005 sníženo o 11,941.000,- Kč).
Snížení finančních prostředků ohrožuje plnění cílů RF. Snižuje se míra plnění standardu RF (neklesly pouze revize, ale také cirkulace souborů a servis VT).
Jihomoravský kraj vykázal mezi ostatními kraji za rok 2010 nejvíce vzdělávacích akcí.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Zemankova.pdf
PhDr. Vít Richter představil připravovanou koncepci v příspěvku Jak se dotkne nová Koncepce knihoven regionálních funkcí?
Potřeba nové koncepce se objevila v souvislosti se společenskými a technologickými změnami (e-knihy, masová digitalizace, Smart telefony). Mezi trendy budoucího rozvoje patří:
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Richter_Koncepce.pdf
S aktuální situací v Plzeňském kraji seznámila Mgr. Hana Hendrychová, vedoucí oddělení vzdělávání a organizace knihovnictví Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje ve svém příspěvku: Veřejné knihovny a výkon RF v Plzeňském kraji.
Zatímco v minulosti byla dotace na RF určována podle počtu knihoven a podle počtu obyvatel (55:45), vychází nový poměr 60:40 z potřeby zajistit provozní náklady a současně udržet prostředky na nákup výměnných fondů. Nově není zohledněn počet obyvatel.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Hendrychova.pdf
Vedoucí úseku Služby knihovnám Liberecka Iva Slámová informovala o projektu Doplnění modulů AKS Clavius v knihovnách Liberecka
Velkému počtu knihoven chyběl revizní modul a WWW katalog. V kraji neplánují zavedení Clavius REKS. Také z důvodu finanční nákladnosti pro knihovny vznikl nápad zpracovat společný projekt. Začala jednání se zřizovateli dvaceti obcí, kterých se návrh týkal. Obce uhradily spoluúčast 30 %. Celková hodnota projektu byla ve výši 120 tisíc korun (84 tisíc požadavek na dotaci, zbytek uhradily obce, pro které byly navíc výrazné slevy).
S obcemi byly uzavřeny smlouvy o spolupráci a tím ošetřeny finanční a majetkové záležitosti. Zakoupené moduly jsou nyní ve vlastnictví obce.
Výsledek:
Nyní má v kraji www katalog 68 % knihoven (dříve 16 %).
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Slamova.pdf
Blok Vzdělávání, standardy, legislativa, moderovala Mgr. B. Konvalinková.
S tématem Novela standardu VKIS vystoupil PhDr. V. Richter. Novela vychází z Manifestu IFLA UNESCO. Standard by měl motivovat zřizovatele ke zlepšení podmínek pro činnost knihovny, definuje podmínky pro dobrou knihovnu.
5 nových indikátorů:
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Richter_Standardy.pdf
Novelu standardu VKIS schválilo MK ČR v listopadu letošního roku: http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/MetodVKIS_2011....
O Profesi knihovník v Národní soustavě povolání hovořila vedoucí vzdělávání NK ČR Mgr. Zlata Houšková (http://www.nsp.cz – přehled všech profesí)
Zařazení knihovníků mezi ostatní profese řeší v současné době Sektorová rada pro polygrafii, média a informační služby, v radě nejsou zástupci MK ČR.
Existující profese jsou zahrnuty v národní soustavě kvalifikací: http://www.narodni-kvalifikace.cz, zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů.
Je nezbytností zavést certifikovaný systém celoživotního vzdělávání pro knihovníky. Akreditovat specializační a inovační kurzy, specifikovat nové pracovní pozice.
Nyní:
Návrh:
Karta typové pozice obsahuje měkké a obecné odborné kompetence
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Houskova_NSP.pdf
S tématem Autorský zákon a elektronické služby knihoven vystoupil PhDr. Vít Richter.
Návrh předložit novelu MK ČR v březnu 2012 bude asi odložen.
Mezi nevyřešené záležitosti z hlediska autorskoprávního patří e-kniha – autorské dílo (par. 18 právo na sdělování veřejnosti), skenování v knihovnách.
Knihovny mohou archivovat vše, co mají ve fondu, zpřístupnit na místě samém a zařízeních, která neumožní zhotovení digitální kopie.
Osiřelá díla – autor nelze zjistit, dílo nedostupné na trhu.
V ČR zatím neexistuje distributor, který by umožnil knihovnám poskytnout licenci na půjčování e-knih.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Richter_Eslu_by.pdf
Druhý den semináře zahájil PhDr. Vít Richter s tématem Projekt internetizace knihoven. PIK bude pokračovat i v roce 2012. Letního dotazníkového šetření se účastnilo 3 111 knihoven. 25 % knihoven z dotazníkového šetření nemá zájem o pokračování PIK, knihovny si zajistily připojení samy. Nejvíc v kategorii do 500 obyvatel (1 017).
Využití PIK pro AKS – 49 % knihoven.
Levnějšího poskytovatele nemá 68 % knihoven.
Do 31. 3. 2012 zůstane stávající režim. Proběhne výběrové řízení na nového poskytovatele připojení.
Dlouhodobý cíl: obce si zajistí samy připojení.
Alternativa bezplatného připojení: http://www.internetprovsechny.cz/ (zajišťuje Sdružení internetu pro všechny). Zatím 67 operátorů z celé ČR, počet připojených knihoven: 78. Miloslav.sova@internetprovsechny.cz; sekretariat@telco-klastr.cz
Připojení zdarma – místo finančních nákladů propagace operátora, nápis na knihovně, informace u PC.
Blok Elektronické služby knihoven moderoval PhDr. Vít Richter
S tématem Obsah webových stránek (základ pro elektronické služby) vystoupil Ing. Aleš Brožek, ředitel Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem.
Zhodnocení stránek přes šablonu webu. Některé knihovny mají až 18 odkazů (Boršice, Čejč u Blatnice) - Antikvariát, Citáty o knihách, Doporučená četba, E- časopisy, Slavní rodáci, Výročí,….
26 knihovnen má webové stránky přes projekt http://webovky.knihovna.cz/. Srdcem webu by měl on-line katalog.
Účast knihoven v soutěži Biblioweb (neprofesionálních):
2008 – 7 knihoven
2009 – 10 knihoven
2010 – 10 knihoven
2011 – 21 knihoven
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Brozek.pdf
Meziknihovní služby a dodávání dokumentů – využití v malých knihovnách prezentoval Mgr. Karel Votípka z NK ČR. Absence povědomí uživatelů malých knihoven o existenci služby MVS. Mluvit o MVS na poradách, umět využívat informační zdroje, zjistit zpětnou vazbu uživatelů.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Votipka.pdf
E-learning v RF (obecný úvod, přehled nabídky a podmínek pro knihovnické vzdělávání) představil Mgr. Jan Zikuška, zástupce KISK FF MU. Vzdělávání je v knihovnách nejdůležitější věc. Co není e-learning? Co je potřeba k e-learningu: PC gramotnost, nápad, nadšení, čas, pedagogika.
804 registrovaných uživatelů na portálu kurzy.knihovna.cz.
13,13 minut průměrně strávených na stránkách kurzu.
Do roku 2018 udržitelnost projektu.
V plánu kurzy: E-citace, Kurz kritického myšlení, Kurz současné české literatury.
Možná cesta podpory: orientace na program VISK 2, podpora ze strany NK a profesních organizací. Začít s méně moduly, pokud se některá knihovna rozhodne pro e-learning.
2012 – Kurz práce s informacemi (pro knihovníky z veřejných knihoven)
Zájemci z řad knihoven, kteří by rádi participovali na vytváření kurzu, se mají obrátit na J. Zikušku.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/Zikuska_1_.pdf
O kurzu E-learning pro knihovníky informovala Mgr. Marie Šedá, MSVK, vedoucí Oddělení služeb knihovnám Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.
7 tutorů – 10 modulů.
Nyní 4. běh (3. modul)
Vstupní test ověří úroveň znalostí.
Podmínkou pro absolvování je 60% úspěšnost. Anketa na konci každého modulu.
Návrhy dalších kurzů: pro malé knihovny, kurz ve slovenské mutaci.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Seda.pdf
S tématem E-book, čtečky v knihovnách vystoupila Jana Starcová z úseku Služby knihovnám Liberecka Kajské vědecké knihovny v Liberci.
Čtečky půjčují aktuálně v kraji tři knihovny: Česká Lípa, Jablonec, KVK Liberec. Uvažují další Někde čekají na ohlasy.
KVK v Liberci má 3 čtečky: Jinke Hanlin V+, Sony PRS 650 s dotykovým displejem a Amazon Kindle 3 – nejoblíbenější, má wi-fi připojení.
Absenční půjčování od 1. 1. 2011 na kauci 1 000,- Kč. Výpůjční lhůta 14 dní, při překročení 20 Kč/den. Písemná smlouva o výpůjčce. Nahráno 40 titulů, uživatelé mohou doplňovat vlastní obsah, po vrácení vymazáno. Na čtečku Amazon nejvíce rezervací (aktuálně 12, jinak 2-3, čtenáři rezervují všechny typy.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Starcova.pdf
Jak pomáhají sociální sítě knihovnám? Možnosti pro knihovny, zkušenosti knihoven. Mgr. O. Biernátová, Knihovna UTB Zlín
Ukázky videí pro inspiraci knihovnám:
Blok Jak dál s regionálními funkcemi – perspektivy, alternativní řešení? moderoval PhDr. Vít Richter.
Inspirace ze zahraničí: bibliobusy ve Fisku. Od teorie k využití. PhDr. J. Černý
Bibliobusy ve Finsku mají dlouhodobou tradici, nyní funguje 154 bibliobusů (zajišťují 7 % výpůjček) Fungují částečně i jako pošta.
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_Cerny.pdf
Bibliobus v praxi Knihovny města Plzně. Kdy bibliobus? Mgr. H. Šlesingerová, Knihovna města Plzně
Využívají od roku 1996, roční náklady ve výši 1,548.000,- Kč. V roce 2006 pořídili nový bibliobus v hodnotě 5,350.000,- Kč. Provozní náklady na bibliobus jsou vyšší než náklady na jednu stálou knihovnu.
Projekt Bezbariérová knihovna (a ještě něco navíc). Bc. Helena Selucká, KJM Brno a Bc. Eva Klučínová, Knihovna města Plzně.
Cílem projektu je poukázat na specifika práce s handicapovanými uživateli a jak s nimi efektivně komunikovat: http://www.bezbarierova.knihovna.cz/
http://www.svkos.cz/data/xinha/sdruk/2011/2011_SeluckaKlucinova.pdf
Na závěr semináře bylo připomenuto několik aktuálních informací, mezi nimi také termíny pro podávání projektů v příštím roce:
Přehled všech prezentací je dostupný na webové stránce SDRUK: http://www.svkos.cz/sdruk/odborne-sekce/sekce-pro-regionalni-funkce/clanek/celostatni-seminar-regionalni-funkce-knihoven-2011-prezentace/
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Celostátní seminář Regionální funkce 2011. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(4) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/celostatni-seminar-regionalni-funkce-2011
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|