Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2013 » Celostátní seminář Regionální funkce knihoven 2013
Ve dnech 21. – 22. října se v Pardubicích sešli metodikové a zástupci krajských a pověřených knihoven na semináři Regionální funkce knihoven. Seminář se konal již tradičně v Domě hudby a organizačně jej připravila sekce pro regionální funkce Sdružení knihoven ČR.
Jednání zahájila předsedkyně sekce Mgr. Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci. Pozvání přijali za Ministerstvo kultury Mgr. Petra Miturová a vedoucí oddělení kultury a památkové péče Pardubického kraje Mgr. Tomáš Líbánek. Krajskou knihovnu v Pardubicích zastupovala ředitelka Bc. Radomíra Kodetová a Blanka Bastlová, vedoucí regionálního oddělení. Za Knihovnický institut Národní knihovny přijeli PhDr. Vít Richter a Mgr. Ladislava Zemánková. Příspěvky prvního dne byly rozděleny do dvou bloků.
První blok s názvem Regionální funkce na prahu druhého desetiletí moderovala Mgr. Blanka Konvalinková.
Regionální funkce na prahu druhého desetiletí s podporou statistických výsledků a zhodnocení trendů představila Mgr. Ladislava Zemánková. Další příspěvky se věnovaly financování regionálních funkcí, konkrétně problémům, které musely řešit některé krajské knihovny po snížení krajské dotace. V rámci bloku Financí je o čtvrtinu méně vystoupila ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Mgr. Eva Svobodová. Představila jeden z možných způsobů získání chybějících finančních prostředků u zřizovatelů knihoven. Touto cestou se knihovně podařilo získat 63 % chybějící částky. Snahou do budoucna je opětovné navýšení krajské dotace. Praktické zkušenosti z jednání se starosty představily Bc. Kateřina Hubertová z Knihovny města Hradce Králové a Mgr. Jana Benešová z Knihovny V. Čtvrtka.
Systém sdružování prostředků byl tématem příspěvku Bc. Radomíry Kodetové Pardubický kraj řeší nedostatek financí na VF. Sdružování vidí v krajské knihovně jako cestu k zachování dostatečného nákupu VF. Byla stanovena minimální částka na obyvatele ve výši 2,- Kč. Podařilo se získat 70 % chybějících prostředků. Smlouvy s obcemi byly uzavřeny na rok. Pokud se obec rozhodne ze systému vystoupit, dostane výměnný fond v té částce, kterou do systému přispěly. PhDr. Radek Liška, vedoucí Odboru krajského knihovnického centra SVK Kladno ve svém příspěvku Stav a aktuální vývoj RF ve Středočeském kraji informoval o zlepšení financování a přípravě nové krajské koncepce regionálních funkcí.
Druhý blok s názvem Priority, nová témata a úkoly pro RF moderoval PhDr. Vít Richter.
S příspěvkem Jak s pomocí krajské koncepce naplňujeme cíle RF v Jihomoravském kraji vystoupila Mgr. Monika Kratochvílová. Koncepci celoživotního vzdělávání knihovníků představila Mgr. Zlata Houšková. Pozornost věnovala prioritě č. 20 Koncepce rozvoje knihoven „Zvyšovat kvalifikační úroveň pracovníků knihoven s cílem adaptovat je na rychle se měnící odborné nároky jejich profese“. Prostor a lidé. Pilíře bezbariérovosti byl název příspěvku Mgr. Heleny Hubatkové-Selucké, předsedkyně sekce služeb osobám se specifickými potřebami SKIP. Upozornila na Manifest IFLA o multikulturní knihovně a informovala o standardu a metodice handicap friendly.
Téma dobrovolnictví uvedla svým příspěvkem Chceme dobrovolníka do knihovny? Mgr. Zuzana Ježková z Knihovnického institutu Národní knihovny ČR. Upozornila, že dobrovolnictví není zcela zadarmo a pokud má být dobrovolnická práce účinná, musí být dobře organizovaná. Není to levná pracovní síla. Připomněla, že dobrovolník pracuje ve svém volném čase, ze své svobodné vůle, bez nároku na odměnu dává své síly pro veřejně prospěšnou aktivitu. V souvislosti s dobrovolnictvím nehovořit o práci, ale o dobrovolnické činnosti. Hodnota dobrovolnické práce byla vyčíslena MK ČR na 125,- Kč/hod. Bc. Zuzana Čermáková ze Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem vystoupila s příspěvkem Být dobrovolníkem na severu? Beru! Informovala o využití Evropské dobrovolnické služby, konkrétně České národní agentuře Mládež v akci, s jejíž pomocí využili v knihovně studentku z Itálie.
Druhý den jednání byl věnován tématu Knihovní systémy aktuálně.
S příspěvkem Představení plnohodnotného open-source knihovního systému KOHA vystoupil Bc. Josef Moravec z Městské knihovny v Ústí nad Orlicí. Následovalo vystoupení zástupců firem Cosmotron, LANius a KP SYS. S příspěvkem Plníme Standard VKIS? Srovnání let 2005 a 2012 vystoupil PhDr. Vít Richter. Eva Semrádová ze Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové vystoupila s příspěvkem Jak definovat dobrou knihovnu? Porovnání výkonů knihoven v Královéhradeckém kraji, metody, příklady.
Mystery shopping v knihovnách představili studenti KISK FF MU. Mystery shopping nabízí objektivní pohled na služby očima zřizovatele, popis náhodných situací, návrhy na zlepšení, procentuální hodnocení daných kritérií, slovní popis zkoumaných jevů. Hodnotí a analyzuje:
Cena: 9.000,- Kč.
Posledním příspěvkem bylo vystoupení RNDr. Tomáše Řeháka Přístupy ke zjišťování hodnoty služeb knihovny, rok třetí, ve kterém informoval o projektu Metodika měření hodnoty služeb knihoven, 2011-2013. Cílem je vypracovat metodiku pro měření hodnoty služeb, které poskytují veřejné knihovny. MěK Praha má v projektu 30% spoluúčast. Daňoví poplatníci musí vědět, že se knihovna vyplatí a je stejně užitečná jako škola nebo nemocnice.
Závěr semináře byl věnován diskusi. Seminář představil aktuální trendy vývoje regionálních funkcí, nastínil možnosti řešení snižování finančních prostředků, informoval o aktuálním dění přesahujícím oblast regionálních funkcí, ale přinášejícím nové poznatky a zkušenosti veřejným knihovnám. Zájem o seminář potvrdilo více jak 170 účastníků a následné diskuse v kuloárech. Plné texty prezentací jsou dostupné na stránce SDRUK.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Celostátní seminář Regionální funkce knihoven 2013. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(4) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/celostatni-seminar-regionalni-funkce-knihoven-2013
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|