Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2015 » Celostátní seminář Regionální funkce knihoven 2015
Ve dnech 20. a 21. října se v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, konal již tradiční knihovnický seminář Regionální funkce knihoven, který připravilo Sdružení knihoven ČR ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků. Seminář patří mezi oblíbené místo setkání metodiků zejména krajských a pověřených knihoven, vítán jsou ředitelé těchto knihoven, ale zejména zástupci zřizovatelů knihoven.
Účastníky přivítala náměstkyně hejtmana Pardubického kraje ing. Jana Pernicová a ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Bc. Radomíra Kodetová. S úvodním příspěvkem 15 let programu regionálních funkcí knihoven a jeho význam v Koncepci rozvoje knihoven na léta 2016-2020 s výhledem do roku 2025 vystoupil ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny PhDr. Vít Richter. Pohled na regionální funkce očima obecních knihoven, starostů obcí i uživatelů představila metodička Jihočeské vědecké knihovny Ludmila Švíková a zástupci obce Vysočina v Pardubickém kraji.
Vizi Centrálního portálu knihoven představila Mgr. Petra Žabičková z Moravské zemské knihovny v příspěvku Knihovny.cz – Jak se zapojit do Centrálního portálu knihoven?
Jak plníme standard veřejných knihovnických a informačních služeb byl název příspěvku Mgr. Vladany Pillerové z Knihovnického institutu Národní knihovny. Úvahu nad tím, jaká má být knihovna, která splňuje současnou představu vítěze soutěže Knihovna roku, přednesla ve svém příspěvku Vesnická knihovna nového tisíciletí ředitelka Městské knihovny v Olomouci RNDr. Lenka Prucková. Motivací knihoven se zabýval příspěvek věnovaný oceňování knihoven, nechyběla témata o automatizovaných knihovních systémech, e-knihách, vzdělávání knihovníků, metodických pokynech i legislativě.
Náročné povolání metodik představila v příspěvku Profese metodik PhDr. Marie Šedá z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Následující vystoupení s názvem Profesionální a neprofesionální knihovny z pohledu uživatele, knihovníka a zřizovatele aneb Neprofesionální neznamená nekvalitní bylo věnováno částečně terminologickému zamyšlení nad označením profesionální versus neprofesionální knihovna a zejména myšlence, že počet pracovních hodin úvazku knihovníka by sám o sobě neměl být tím hlavním a jediným kritériem pro dělení knihoven. Návrh atestu pro profesionální knihovny obsahoval kromě počtu 15 otevíracích hodin knihovny (místo výše pracovního úvazku knihovníka) také další ukazatele „profesionálních“ služeb:
Následující den zahájili představitelé firem nabízejících automatizované knihovní systémy. Informovali o novinkách, představovali výhody jednotlivých systémů. Příspěvky provázela živá a zaujatá diskuse (Lanius, Cosmotron, KpSys, KOHA).
Se zkušenostmi z půjčování e-knih seznámila přítomné PhDr. Zuzana Hájková z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. S aktuálními zkušenostmi, reálnými záměry a vizí partnerství veřejných knihoven a škol vystoupila dr. Pavlína Mazáčová z Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v příspěvku Quo vadis, informační vzdělávání? Koncepci celoživotního vzdělávání knihovníků, národní soustavu povolání, kvalifikace, certifikace představila za Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR Zlata Houšková.
Závěrečný blok aktualit se nesl v duchu novinek v legislativě, se kterými vystoupil PhDr. Vít Richter, informací k nově vydané normě na výstavbu a rekonstrukci knihoven a upozornění na praktickou příručku pro knihovníky, kterou koncem roku 2013 vydala Moravská zemská knihovna zejména pro potřeby knihovníků menších knihoven. Publikaci představila Mgr. Adéla Dilhofová, která pro zájemce přivezla několik exemplářů.
Tradičním přínosem dvoudenního setkání v Pardubicích bývá osobní výměna zkušeností, vzájemná setkání metodiků, četné kuloární rozpravy nad tématem regionální funkce. Za dobu svého více jak patnáctiletého působení se podařilo již mnohé zdárně vyřešit, nicméně stále zůstává spousta nevyřešených otázek a úkolů, které stojí před metodiky krajských a pověřených knihoven do budoucna.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Celostátní seminář Regionální funkce knihoven 2015. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(4) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/celostatni-seminar-regionalni-funkce-knihoven-2015
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|