Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2017 » České literární centrum zahajuje činnost
Od letošního roku má Česká republika svoji státní literární agenturu, tedy organizaci, která pomáhá české literatuře a knižní kultuře a propaguje ji. Oficiálně existuje od 1. ledna letošního roku a je sekcí Moravské zemské knihovny. Aktivně ovšem funguje od pozdního jara, kdy se sešel tým pracovníků centra a kdy se dalo do pohybu leccos z toho, co by takové centrum mělo dělat. Vzory, jimiž se tým ČLC inspiroval, jsou obdobné organizace existující v Evropě už řadu let – například norská agentura Norla či finská Fili (obě vznikly již na sklonku sedmdesátých let). Pro příklady bychom ale nemuseli chodit až do Skandinávie – v Bratislavě vznikla po rozpadu ČSFR organizace podporující domácí literaturu zvaná Literárne informačné centrum.
Odpovědět na otázku – „A co by tedy takové centrum mělo dělat?“ – lze buď velmi jednoduše a velmi obecně, nebo velmi komplikovaně a v mnohých detailech, které ovšem vedou k jedinému: umožnit českým autorkám a autorům a jejich knihám být průběžně přítomni nejen v domácím literárním kontextu, ale plynule se pohybovat i v tom blízkém evropském či dokonce světovém. Něco takového se ovšem dá jen nesnadno udělat bez přispění státu, respektive Ministerstva kultury (MK), jež je české literatuře jedním z nejdůležitějších partnerů (například v oblasti grantové politiky partnerem hlavním). A bylo to právě MK, které se rozhodlo tuto organizaci založit a české literatuře tímto krokem pomoci.
České literární centrum (CzechLit), se má věnovat propagaci české literatury bez ohledu na to, jaký ekonomický profit z toho plyne. Ten je spíše zájmem běžných literárních agentur či nakladatelských domů. České literární centrum by naopak mělo ukázat literaturu pocházející z Čech, Moravy a Slezska jako vrstevnatý celek složený z nejrůznějších literárních druhů a žánrů a jako reprezentativní část české kultury. Současně by se měl mít český čtenář možnost seznámit se současnou světovou literaturou a jejími tvůrci. Propojování české a světové kultury je jedním z klíčových úkolů Českého literárního centra. Za tímto účelem ČLC už v tuto chvíli podporuje mobilitu autorů a literárních profesionálů a poskytuje informační servis. Jedním ze základních nástrojů činnosti Českého literárního centra je portál www.czechlit.cz. Ten bude postupně procházet restrukturalizací, aby získal podobu, která bude adekvátní koncepci Českého literárního centra.
S informačním servisem o knihách a dění v české literatuře v češtině, angličtině a výběrově také v němčině se pojí i připravovaný pravidelný „věstník“ pro bohemisty v zahraničí. Bez komunikace s touto skupinou profesionálů, z nichž se také přirozeně rekrutují překladatelé české literatury, se ČLC a potažmo česká literatura neobejde. Ostatně i pro ně jsou určeny rezidenční pobyty v Praze a Brně, které ČLC realizuje od letošního podzimu (před prázdninami se sešlo kolem 130 přihlášek) a bude vypisovat otevřenou výzvu na další rezidence i pro příští rok. S tématem mobility se pojí další důležitá aktivita ČLC: ve spolupráci s provozovateli Broumovského kláštera byly zahájeny už letos v létě rezidence pro české autory a překladatele (sešlo se kolem 50 žádostí) a tato spolupráce by v příštích letech měla pokračovat. V plánu je ovšem rozšířit broumovské rezidence do mezinárodní podoby a přivítat zde (ve spolupráci s dalšími organizacemi) profesionály také z Německa a Polska. ČLC souběžně hledá možnosti rezidenčních pobytů v zahraničí.
Aktivit, které ČLC vykonává a administrativně obstarává s podporou kolegyň a kolegů z MZK je nyní, za pár měsíců jeho existence, dost. Nyní se začínají sjíždět podzimní rezidenti, což jsou převážně překladatelé a překladatelky z češtiny. Pro ně připravuje centrum také jejich osobní program, účast na některých festivalech (například olomouckém LITRu, táborském Tabooku, na veletrhu v Havlíčkově Brodě), v některých případech i veřejné prezentace. Například finská překladatelka a kulturní manažerka Petra Virtanen bude v kavárně Fra hovořit o exportu komiksu, s brněnskou rezidentkou Julií Miesenböck (Rakousko) a pražskou rezidentkou Annou Wannik (Polsko) se ve spolupráci s Kampusem Hybernská spadajícího pod Karlovu univerzitu připravuje Noc povídky. V budoucnu pak chceme využít i spolupráci s českými knihovnami a nabízet jim programy čtení jak našich, tak zahraničních autorů.
BUDDEUS, Ondřej. České literární centrum zahajuje činnost. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ceske-literarni-centrum-zahajuje-cinnost
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|