Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2023 » Česko zemí na pobřeží?
Česká republika bude čestným hostem Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2026. Tento největší mezinárodní veletrh snese srovnání s olympiádou. Pro Česko je to velká čest, ale i výzva! Je to nejenom šance představit světu vysokou kvalitu české literatury, jde také o investice do její budoucnosti. Na realizaci projektu se bude z pověření Ministerstva kultury ČR podílet Moravská zemská knihovna se svou sekcí České literární centrum.
Na veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem obvykle přijíždí na 4 000 vystavovatelů, 100 zastoupených zemí, 7 000 novinářů a 250 000 hostů. Pozice čestného hosta zajišťuje vybrané zemi nejen celoevropskou, nýbrž globální pozornost několik let před veletrhem i po něm, jak pro oblast literatury, tak i kultury. Rozhodnutí o hostování Česka padlo 2. října v Praze, po čtyřletých jednáních s vedením veletrhu a po pěti měsících od předání soutěžní knihy Bid Book. Ta představila předběžný koncept hostování včetně očekávaných cílů a rozpočtu projektu, stejně jako český knižní a literární trh.
Tématem a klíčovou metaforou české prezentace na Frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026 je Česká republika – země na pobřeží. Odkazuje k Williamu Shakespearovi, který země Koruny české ve své divadelní hře Zimní pohádka umístil na mořské pobřeží, a tím vlastně naši zemi označil za integrální součást světového oceánu literatury. Jde o provokativní maritimní popis pro vnitrozemskou středoevropskou zemi, což už na letošním ročníku veletrhu vzbudilo zájem. Literární a kulturní obsah projektu pomůže vytvořit dvaadvacetičlenná Dramaturgická rada jmenovaná ministrem kultury Martinem Baxou. Jsou v ní literární experti, zástupci překladatelů, nakladatelů, ilustrátorů, literárních agentů i kritiků a kulturní manažeři.
Ve Frankfurtu nad Mohanem se koncem října odehrál už 75. ročník veletrhu. Letošní hostující zemí bylo Slovinsko. Do Hesenska přivezlo na osmdesát překladů do němčiny s mottem Plástve slov a sedmdesát autorů s třiceti nakladateli. Největší zájem mezi nimi vyvolali filozof Slavoj Žižek, básník Aleš Šteger, publicistka Miljana Cunta a bestselleristka Mojca Kumerdej. Návštěvníci se s nimi setkali v pavilonu čestné země inspirovaném slovinskou přírodou, v sálech v podobě včelích pláství. Mezi tématy slovinských knih rezonovaly mezilidské vztahy, queer scéna ve Slovinsku, klimatické otázky a vztah k přírodě nebo využití umělé inteligence.
Český národní stánek představil témata naší literatury prostřednictvím výběru z aktuální knižní produkce a jejích překladů do němčiny i dalších světových jazyků. Na stánku byly k nahlédnutí rovněž publikace z kolekce Nejkrásnější české knihy, oceněné v soutěži pořádané Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví v roce 2022. Návštěvníci se také dozvěděli podrobnosti o nově otevřené brněnské Knihovně Milana Kundery, jednoho z nejpřekládanějších autorů české literatury ve světě. Na ploše sto dvaceti metrů čtverečních svou tvorbu zároveň prezentovalo třináct nakladatelství a jedna tiskárna s novinkami současné české prózy, poezie, komiksu, literatury pro děti a mládež a esejistiky. Další tři česká nakladatelství vystavovala samostatně.
Z autorů do Hesenska dorazila například Radka Denemarková, jejíž román Hodiny z olova (Host, 2018) v německém překladu Evy Profousové (Stunden aus Blei; Hoffmann und Campe, 2022) se letos probojoval na Long List literární Ceny sdružení BücherFrauen 2023 (Der Literaturpreis der BücherFrauen). Je udělována autorkám, které svým psaním přispívají k genderové rovnosti a posílení postavení žen a dívek ve světě. V rámci doprovodného literárního festivalu BOOKFEST CITY ve Frankfurtu nad Mohanem představila ostravská autorka Nela Rywiková svůj román Děti hněvu (Host, 2016) v německém překladu Christiny Frankenberg (Kinder der Wut; Mitteldeutscher Verlag, 2023), a to 21. října na národním stánku na výstavišti a 22. října v místním knihkupectví Weltenleser. Detektivní příběh z periferie Ostravy odkrývá spletitou síť mezi lidmi ze zcela odlišných společenských vrstev a zavádí čtenáře ze současnosti až do předválečných časů minulého století. Na veletrhu byl mezi jinými i básník Ondřej Lipár.
České literární centrum se zapojilo do profesního programu s kolegy z projektu CELA, jehož cílem je vzdělávat, propojit a představit na evropském literárním trhu začínající autory a překladatele z deseti evropských zemí. Projekt je financovaný programem EU Kreativní Evropa. Na českém národním stánku proběhla v pátek 20. října debata Překladatel jako literární profesionál dvou začínajících překladatelek Ariely Herček (Slovinsko) a Kateřiny Honsové (Česká republika) o roli překladatelů a vlastních zkušenostech, které získaly během účasti v projektu.
Na stánku se odehrála řada pracovních schůzek nakladatelů, autorů, překladatelů či literárních agentů. Kromě jiného si z něj hosté odnesli ročenku CzechLit New Czech Books 2022 a říjnovou přílohu magazínu The Bookseller věnovanou české literatuře v anglickém překladu. Stánek navštívilo také patnáct talentů knižního trhu v Evropě ze sedmi zemí (Arménie, Gruzie, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Rumunsko, Ukrajina), kteří byli ve Frankfurtu nad Mohanem účastníky stipendijního programu veletrhu. Kromě jiného jim byl představen pražský knižní veletrh Svět knihy jeho ředitelem Radovanem Auerem. Ten hosty upozornil na Central and East European Book Market, novou veletržní mezinárodní platformu pro nakladatele, agentury, literární instituce a profesionály z knižní branže.
Návštěvníci národního stánku, včetně vedoucí sekce pro hostující země Frankfurtského knižního veletrhu Simone Bühler a náměstka ministra kultury Ondřeje Chrásta, si na úspěch letošní prezentace a start příprav hostování v roce 2026 připili sklenkou dobrého moravského vína. Česku budou předcházet Itálie v roce 2024 a Filipíny o rok později.
KRAFL, Martin. Česko zemí na pobřeží?. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(4) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/cesko-zemi-na-pobrezi
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|