Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2019 » Český rok v německy mluvících zemích
AHOJ! Typický český pozdrav. Právě ten je ústředním sloganem Českého roku kultury v německy mluvících zemích, který odstartoval v říjnu 2018 a trvá netradičních 14 měsíců. Jeho cílem je zintenzivnit prezentaci české kultury, zejména literatury, a připomenout historii i geografickou blízkost ČR. Konání Českého roku kultury je symbolické: v říjnu 2018 jsme oslavili 100 let od vzniku republiky, v listopadu 2019 si připomínáme 30 let od Sametové revoluce.
Německy mluvící publikum díky tomuto projektu přichází do kontaktu s českým uměním, nejen literárním, ale také například filmovým, výtvarným či designovým. Jeho nejdůležitějším programovým bodem bylo hostování Česka na mezinárodním Lipském knižním veletrhu (21. až 24. března 2019), a to po 24 letech. V Lipsku se představilo 55 autorek a autorů z oblasti prózy, poezie, dramatu, komiksu i tvorby pro děti a mládež s více než sedmdesáti překlady do němčiny.
Přípravou Českého roku i veletržní prezentace byla Ministerstvem kultury pověřena Moravská zemská knihovna Brno pod vedením prof. Kubíčka. Jako programový koordinátor jsem spolupracoval s čtrnáctičlennou dramaturgickou radou odborníků, kteří se zabývají českou literaturou a kulturou i její prezentací v zahraničí. Kromě nich pracovali experti na speciální cílové skupiny v odborných pracovních skupinách a radili se se zástupci Literárního kolokvia v Berlíně. O propagaci Českého roku se starají profesionálové z PR agentur z Mnichova a Lipska. Do projektu jsou zapojeny desítky kulturních institucí z České republiky, Německa, Švýcarska a Rakouska – především Česko-německý fond budoucnosti, města Brno a Lipsko, Goethe Institut Praha, Česká centra, zastupitelské úřady ČR v Berlíně (velvyslanectví) a Drážďanech (generální konzulát).
Český rok kultury v Lipsku byl zahájen 11. října 2018 října tiskovou konferencí na knižním veletrhu ve Frankfurtu a o dva dny později na Plese v Opeře Lipsko s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou a česko-německou zpěvačkou Debbi. Města Brno a Lipsko vyhlásila ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Goethe Institutem v Praze rezidenční pobyty pro pětici spisovatelů z obou zemí, které se realizovaly v loňském roce. Zájem o ni předčil všechna očekávání – do Brna chtělo vyjet na šest desítek autorů, do Lipska více než třicet.
Na sklonku minulého roku byla prezentována česká literatura na festivalu Lipský literární podzim a České centrum Berlín nabídlo v prostorách lipské radnice výstavu k stému jubileu vzniku Československa doplněnou o kolokvium na Univerzitě Lipsko. Saský designový festival GRASSI MESSE přivítal ve spolupráci s Moravskou galerií české designéry a Schaubühne Lindenfels Leipzig připravila filmové večery věnované tvorbě Jiřího Menzela, který loni oslavil osmdesáté narozeniny.
Počátkem roku 2019 se v Lipsku konalo kolokvium věnované tvorbě Bohumila Hrabala a Milana Kundery. Ve městě probíhaly také čtyři výstavy: v Německé národní knihovně prezentace české avantgardní typografie ve spolupráci se SLUB z Drážďan, v galerii KUB přehlídka historie českého komiksu v kooperaci s Českým centrem Mnichov, v Městské knihovně Lipska výstava uměleckých fotografií Karla Cudlína s portréty současných českých spisovatelů a expozice „12 světů“ představující české animátory. Tu doplnil letní literární program pro dětské čtenáře „Kapitáni AHOJ“.
Samotný veletrh byl zaměřen především na prezentaci tvorby nominovaných autorek a autorů. Program byl rozdělen v rámci čtyř veletržních dnů do čtyř hlavních tematických bloků: Literatura ve výjimečné situaci, Generace 89, Vize v čase krize a Literatura zneklidnění. Samostatně byly prezentovány literatura pro děti a mládež, český komiks a současné české drama. V programu veletržního festivalu „Lipsko čte“ bylo sto třicet českých akcí! Na Lipském knižním veletrhu vystupují hostující země pravidelně – přitahuje to pozornost médií, vydavatelů i čtenářů, což umožňuje vybrané zemi výrazně prezentovat vlastní literaturu a kulturu. Motivací je úspěch na německém knižním trhu, který je v odborném světě považován za vstupenku do jiných jazykových oblastí, zejména anglofonní. Česká republika obstála – svědčí o tom nejenom na 2 800 pozitivních ohlasů v evropských médiích, ale také hlasy odborné veřejnosti označující naše hostování za jedno z nejúspěšnějších v novodobé historii Lipského knižního veletrhu!
Během letošního podzimu Český rok kultury v německy mluvících zemích vrcholí. Nabízí literární prezentace s autorkami a autory z Čech nejenom za hranicemi v Lipsku, Frankfurtu n. M., Brémách, Basileji, Curychu, Vídni a Kremži, ale i v Brně a v Praze pod názvem „Echo Lipska“. Stěžejním podzimním tématem je třicáté výročí změn ve střední a východní Evropě se zaměřením na demokracii a svobodu slova. Od září do 17. listopadu se v Lipsku v Muzeu historie města koná výstava „Charta 77 Story. Kunst und Protestbewegung“. Pražská expozice Národní galerie je doplněna nejen o část zobrazující vliv českého disentu na německou opozici, ale i o rozsáhlý doprovodný program s diskuzemi pamětníků a filmovými projekcemi.
Na letošním mezinárodním Frankfurtském knižním veletrhu jsme připomněli 30. výročí udělení Mírové ceny německých knihkupců Václavu Havlovi výstavou připravenou Knihovnou Václava Havla s architektem a designérem Martinem Hrdinou. O Havlově odkazu a jeho eseji „Slovo o slovu“ z revolučního roku ve Frankfurtu debatovali ředitel knihovny Michael Žantovský, ředitel Prezidentského centra Borise Jelcina v Jekatěrinburgu Alexander Alexejevič Drozdov a politolog Hans Maier.
Během podzimu se řada českých autorů rozjede po Evropě a bude představovat svou tvorbu: ve Frankfurtu nad Mohanem Radka Denemarková, Viktorie Hanišová a Dora Kaprálová. V Brémách Jaroslav Rudiš, Marek Toman, David Zábranský a experimentální herec a básník Petr Váša. V Basileji Radka Denemarková a Jáchym Topol, v Curychu na festivalu „Curych čte“ Pavel Kohout, Jaroslav Rudiš a Bianca Bellová, která svůj román „Jezero“ v německém překladu představí na Curyšském jezeře na lodi pod vlajkou „Ahoj“.
Listopad bude ve Vídni spojen s prezentací České republiky na knižním veletrhu Buch Wien 19, kde v rámci Echa Lipska proběhnou mj. čtení Michala Ajvaze, Ivy Procházkové, Marka Tomana a Martina Vopěnky. Na české ambasádě ve Vídni bude promítnut česko-slovensko-německý koprodukční film „Orangentage“ podle knižní předlohy Ivy Procházkové „Uzly a pomeranče“. V rakouské metropoli Echo zakončí 28. listopadu svým autorským čtením Kateřina Tučková.
Hlavní dějiště hostování ČR – saské Lipsko – čekají také zajímavé akce: 8. listopadu hostuje Národní divadlo Brno v Opeře Lipsko s operou Leoše Janáčka „Její pastorkyňa“. Slavnostní představení u příležitosti zakončení Českého roku kultury proběhne ve spolupráci Ministerstva kultury České republiky, Moravské zemské knihovny Brno a partnerských měst Brna a Lipska. Na 12. listopad je připravena prezentace Pražského literárního domu autorů německého jazyka v Literárním domě Lipska. Právě spoluzakladatelka Pražského literárního domu Lenka Reinerová, jako poslední pražská německy píšící spisovatelka, symbolizuje ideu spolupráce německých a českých kulturních institucí. V rámci večera představí ředitel Pražského literárního domu autorů německého jazyka David Stecher jeho činnost, bude promítán film o Lence Reinerové a proběhne debata s rezidentem Jindřichem Mannem, spisovatelem a filmařem z proslulé německé intelektuální a spisovatelské rodiny Mannů.
A co dál? To prozradíme až koncem roku. Sledujte naše sociální sítě či web www.ahojleipzig2019.cz!
KRAFL, Martin. Český rok v německy mluvících zemích. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(4) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/cesky-rok-v-nemecky-mluvicich-zemich
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|