Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2018 » Chtěla jsem se více „občansky“ angažovat - rozhovor s Kristýnou Hrubanovou
Kristýna Hrubanová vystudovala učitelství angličtiny a občanské výchovy, poté učila hlavně angličtinu a sbírala zkušenosti na různých školách (jazyková škola, základní škola, střední i vysoká). V NaZemi pracuje od roku 2010, kdy se začala intenzivněji věnovat globálnímu vzdělávání – autorsky se podílela na řadě metodických publikací vydaných NaZemi, vede kurzy kritického myšlení a věnuje se facilitaci. Zajímá se o svobodný a demokratický přístup ke vzdělávání, o vzdělávacích tématech občasně bloguje na EdUin.cz. V současné době je v NaZemi ředitelkou.
NaZemi je organizace zabývající se rozvojem globálního vzdělávání, věnuje se tématu důstojné práce a sleduje a informuje o dalších tématech, souvisejících s globální propojeností a nerovností současného světa. Usiluje o větší sociální spravedlnost a udržitelnost. Co vás motivovalo zapojit svou odbornost a energii do služeb této organizace?
Moje cesta do NaZemi vedla skrz zapojení do vzniku publikace Global Issues in the ELT classroom. Tehdy jsem se věnovala hlavně výuce angličtiny a přes kamarády jsem se dozvěděla, že tehdy ještě Společnost pro fair trade připravuje tento metodický materiál právě pro angličtináře, měly vzniknout plány lekcí postavené na tzv. MDGs – Millenium Development Goals. Práce na publikaci mě vtáhla do organizace, zapojila jsem se do přípravy seminářů pro jazykáře a po čase zde začala pracovat. Publikace pak měla vcelku úspěch, získala dokonce cenu za inovace od British Council. Já jsem na pedagogické fakultě studovala angličtinu a občanskou výchovu, takže vztah ke společenským a politickým tématům jsem měla, chtěla jsem se nějak „občansky“ angažovat více než jen učením a možnost zapojit se do NaZemi prostě přišla v pravý čas.
Pro studenty, pedagogy a školy připravujete semináře, kurzy, skvělé metodické materiály, snažíte se podporovat a rozvíjet kritické myšlení. Jak se vám to daří? Spolupracujete se zahraničními týmy?
Co se týče kurzů a seminářů pro pedagogy, vždy do nějaké míry propojujeme globální témata a metodické přístupy, které podporují aktivní zapojení zúčastněných, sebereflexi a kritické myšlení. Kritické myšlení v našem pojetí zahrnuje nejen analytickou práci s informacemi, ale také zohledňování našich vstupních předpokladů, emocí i odhalování jiných možných pohledů a perspektiv.
Měli jsme příležitost pracovat v mezinárodních projektech, díky kterým jsme navázali řadu kontaktů a inspirací. Co se týče našeho přístupu ke globálnímu vzdělávání, jsme hodně ovlivněni přímou spoluprací s Vanessou Andreotti, která momentálně působí na Faculty of Education na University of British Columbia.
Díky spolupráci se Skotskou organizací Scotdec jsme do ČR přinesli pedagogický přístup Global Storylines, který díky práci s příběhy umožňuje otevírat komplexní globální témata už s dětmi na 1. stupni ZŠ. Naše kurzy kritického myšlení staví na u nás známém přístupu Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT) a přístupu amerického pedagoga Stephana Brookfielda. V poslední době se také intenzivně metodicky věnujeme tématu nakládání s konflikty a práci s kontroverzními tématy, kdy se inspirujeme nenásilnou komunikací a restorativním přístupem k řešení konfliktů.
Součástí vašeho pracoviště je také Knihovna NaZemi. Jaký má fond a jaké aktivity a služby poskytuje?
Knihovna je otevřená komukoliv, knihovní fond je zaměřen hlavně na témata, která nějakým způsobem souvisí s naším propojením se světem – tedy s ekonomickými, politickými, společenskými, environmentálními i historickými souvislostmi života na zemi. Hodně bohatá je sekce zaměřená na globální vzdělávání, ta obsahuje metodické i teoretické publikace pro pedagogy, v poslední době jsme také hodně obohacovali sekci ekonomika a globalizace. Knihovna bohužel nemá stálou otevírací dobu, stará se o ni naše dobrovolnice, se kterou je možné se individuálně domluvit. Knihovna hodně slouží i jako zdroj vzdělávání pro lidi z týmu NaZemi a také pro účastníky našich kurzů. Rádi bychom ale získali i více návštěvníků z řad veřejnosti.
Končí rok 2018, plánuje se činnost pro rok 2019. Co se vám v letošním roce podařilo, z čeho jste měli radost ve vaší náročné práci a jaké plány máte v nejbližší době? O co budete v roce 2019 usilovat, co chcete zlepšit?
Je vždy těžké vypíchnout jeden či dva úspěchy. Za poslední rok by ale stálo zmínit úspěch našeho projektu Skauti na Zemi, jehož vyústěním je i ustavení oficiálního tzv. globálního odboru Skauti na Zemi ve struktuře Junáka. Projekt také získal mezinárodní cenu GENE – Global Education Innovation Award. Organizovali jsme také čtvrtý ročník celorepublikového happeningu Výstava na stromech, letos s tématem výroby bot v indické Agře. Plány na další rok momentálně rozvíjíme, naše organizace se tak jako celý svět mění a vyvíjí, takže i u nás nastanou nějaké změny. Pokud čtenáře zajímá naše činnost, určitě doporučuji sledovat náš web a sociální sítě, pravidelně také rozesíláme elektronické zpravodaje.
Ještě bych se vrátila k vám osobně. Jste ředitelkou, metodičkou a lektorkou. Vaše pracovní náplň je velmi široká a náročná, nejen po odborné stránce, ale také organizační, práce s týmem má jistě řadu problémů. Jak si odpočinete?
Je pravda, že můj pracovní a osobní život je hodně propojený, jednak z hlediska aktivit, kterým se věnuji, ale také skrz lidi, se kterými spolupracuji. Brno je přece jen docela malé a lidé, kteří se nějak angažují, se dost prolínají. Já jsem se v minulosti v Brně hodně věnovala podpoře komunitního zahradničení, v poslední době to jsou hlavně aktivity spojené s podporou cyklistiky ve městě. Jsem zapojená do fungování Brna na kole a otevřené cyklodílny Bike Kitchen Brno, což je pro mne smysluplnou a zároveň odpočinkovou činností.
Takže odpočívat se mi docela daří a myslím, že jsem se naučila takzvaně „vypínat“. Minulý rok jsem navíc začala chodit pravidelně do sauny a stal se z toho takový očistný rituál na konci týdne, to bych určitě doporučila všem. Funguje to skvěle ozdravně pro duši i pro tělo.
Děkuji za vaše odpovědi.
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Chtěla jsem se více „občansky“ angažovat - rozhovor s Kristýnou Hrubanovou. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(4) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/chtela-jsem-se-vice-obcansky-angazovat-rozhovor-s-kristynou-hrubanovou
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|