Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2017 » Chybovost, inspirace i balancování ilustrací českých dětských knih
REISSNER, Martin. Ilustrace: pohledy na výtvarný doprovod české dětské knihy = Illustration : insights into illustrations to accompany Czech children's books. Brno: Moravské zemské muzeum, 2015. ISBN 978-80-7028-439-1.
Už před téměř stoletím zdůraznili V. F. Suk a Otakar Pospíšil, jak je pro dětskou knihu důležitá nejen část literární, ale i složka výtvarná. O něco později se ilustracemi objevitelsky zaobíral Antonín Matějček a na jeho exkluzívní práci ve 2. polovině 20. století navázal zejména encyklopedickým přehledem o ilustrátorech František Holešovský. Na začátku 90. let se zdálo, že by mohla vzniknout nová řada akademických přehledů o vztahu ilustrace a dětské knihy z pera Zdeňka Zapletala a Jiřího Ilieva, leč, prvý ze jmenovaných zemřel a druhý zamířil z akademické na knihovnickou půdu.
A tak až v polovině druhého desetiletí tohoto století přichází nová zásadní práce – monografický výřez v čase i autorské množině z pera literárního a výtvarného historika Martina Reissnera. Jmenuje se Ilustrace. Pohledy na výtvarný doprovod české dětské knihy a v roce 2016 ji vydalo Moravské zemské muzeum v exkluzívním typografickém zpracování Miroslava Zemana. Velkoformátová dvouset dvaceti stránková publikace nabízí paralelní český a anglický text a více než šest desítek kvalitně reprodukovaných ilustrací z dávnější i blízké minulosti. Autor rozdělil monografii do sedmnácti kapitol, přičemž charakter obecného zhodnocení české tvorby pro děti a mládež i výhled a perspektivy přinášejí úvodní stať Vizuální informační koncentrát, nebo poetický pandán textu? a závěrečné shrnutí. Reissner popsal, pojmenoval a charakterizoval mnohé směry v ilustrační tradici, přičemž každý z nich spojil s konkrétními uměleckými osobnostmi.
V kapitole Jednota poetik tvorby výtvarné a literární například formuje portrét Mirka Hanáka, v kapitole Hravost jako výtvarně-estetický korelativ buduje obraz Květy Pacovské, v části pod názvem Chybovost rekognoskace – tendence a možnosti zmiňuje práce Aloise Mikulky, Adolfa Borna či Daisy Mrázkové. Nový a neglorifikující přístup nabízí kniha Ilustrace také k dílu Josefa Lady, Petra Nikla nebo Martiny Skaly. Samostatně je odkryto i pozadí dávného skandálu s ilustracemi obou stromů pohádek Vladislava Stanovského a Jana Vladislava, které vytvořil Stanislav Kolíbal. Informačně a interpretačně zásadní částí knihy jsou také texty doprovázející jednotlivé reprodukované ilustrace. Zdaleka se nejedná o pouhá informatoria, ale především hodnotící kritické medailony.
Právě z Reissnerovy profesní dvojdomosti a jeho schopnosti přesně se pohybovat na poli literárním i výtvarném se formuje trefnost a objevnost této monografie. Zejména v analytických a souvislosti zdůrazňujících pasážích tkví cennost rozsáhlé práce. Na rozdíl od výtvarných teoretiků bloudících v krásné literatuře a literátů snažících se suplovat práci historiků umění, Reissner – desetiletí vkořeněný v obou uměleckých disciplínách – dokáže přesně vyvozovat závěry a obecnější výstupy ve světě literárním i ve světě výtvarném zvlášť i společně.
V publikaci nejsou hodnocením podrobena všechna výrazná díla posledního století, což nakonec připouští i podtitul začínající slovem „pohledy“. Je proto namístě vyzvat autora k pokračování v práci, která by se měla soustředit na další osobnosti české ilustrace 20. století, stejně jako na kvas, který lze na tomto uměleckém poli nejnověji sledovat.
A komu je kniha Ilustrace určena? Cenná bude pro studenty i učitele, knihovníky a zájemce o vývoj ilustrace. Pro rodiče a vychovatele může být potřebným vodítkem při hledání esteticky hodnotných děl, ve kterých se spojuje kvalita textu, ilustrace a typografie. Neboť o takových knihách podává Reissner ve své sumě zprávu především.
Martin Reissner (1969) literární a výtvarný kritik a historik. Dvě desetiletí vytvářel časopis pro teorii a kritiku dětské literatury Ladění. Literaturu a dějiny kultury přednášel na brněnských vysokých školách, nyní vyučuje na Karlově univerzitě.
František Šalé (1951) literární historik a nakladatel, spoluzakladatel soutěže Zlatá stuha. V 80. a 90. letech působil v Ústavu literatury pro děti a mládež na pedagogické fakultě v Brně, poté založil a dosud v Boskovicích vede nakladatelství Albert.
ŠALÉ, František. Chybovost, inspirace i balancování ilustrací českých dětských knih. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(1) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/chybovost-inspirace-i-balancovani-ilustraci-ceskych-detskych-knih
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|