Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2012 » Článková bibliografie ANL+ a zpřístupnění plných textů
ANL+ je pilotním projektem Národní knihovny v Praze (NKP), jehož cílem je pokrýt český článkový prostor a umožnit efektivní vyhledávání v českých článcích. O jeho zahájení byla odborná veřejnost informována právě před rokem na konferenci Knihovny současnosti 2011. Projekt vznikl v souvislosti se zrušením Oddělení analytického zpracování v NKP (1. 3. 2011) a následnou nevolí, kterou tento krok vyvolal. Zrušení oddělení bylo vysvětleno obecnějším trendem odklonu od manuálního analytického zpracovávání směrem k digitalizaci a zpřístupňování plných textů. Dalším důvodem pak bylo nutné krácení mezd a úvazků. Mnozí měli obavy o další pokračování Kooperačního systému článkové bibliografie (ANL). Ten však byl zachován pod hlavičkou Jednotné informační brány a po počátečních obtížích se nyní skutečně i rozbíhá. Kromě záznamů článků z denního a regionálního tisku, které nejsou pro badatele příliš zajímavé, nyní databáze ANL+ obsahuje i články z odborných periodik. Avšak tím, že excerpční základna pokrývá právě i denní tisk a společenské časopisy, stává se atraktivním produktem i pro běžného čtenáře – zejména pokud získá přístup i k plným textům dohledaných článků.
ANL+ je volně dostupná databáze bibliografických záznamů obohacená o plné texty, které mohou být zpřístupněny na základě knihovní licence (§ 37 autorského zákona). Ke dni 29. 8. 2012 obsahovala 963 820 záznamů článků a vybraných rozhlasových a televizních relací. Pro zpřístupnění fulltextů je nutné splnit poměrně přísné a technologicky i náročné podmínky (viz část Zpřístupnění a praxe v MZK). Zdroje dat v ANL+ se dělí do 3 skupin:
Databází ANL+ pak je možné prohledávat ve dvou odlišných prostředích:
Existuje také možnost integrovat ANL+ do jiných vyhledávacích rozhraní, jako je např. KALIKO – společný katalog libereckých knihoven.
V dubnu 2012 byla prostřednictvím elektronické konference KNIHOVNA učiněna veřejným knihovnám nabídka možnosti využívat databázi ANL+ včetně přístupu k plným textům. Součástí nabídky byla i poměrně přísná kritéria, jejichž cílem bylo zamezit jakémukoliv dalšímu nakládaní s fulltexty – knihovny tedy musely zabezpečit, aby se čtenář dostal k plným textům pouze čtením z monitoru na jejich počítačích, a jako jediná možnost výstupu byl stanoven tisk. Takto zabezpečit počítače však není nic triviálního, proto byl začátkem srpna opět prostřednictvím elektronické konference KNIHOVNA zpřístupněn návod, jak zajistit splnění požadovaných podmínek. Moravská zemská knihovna v Brně jako první prokázala, že je schopna těmto požadavkům vyhovět. Následně se také významnou měrou podílela na vypracování výše uvedeného návodu. Velký dík patří zejména Mgr. Václavu Roseckému z Oddělení výzkumu a vývoje. Databáze je v MZK zpřístupněna na označených a zabezpečených terminálech (na tenkých klientech Sun Ray, po dvou v každé studovně), společně s plným přístupem do její digitální knihovny Kramerius a WebArchivu. Jako primární rozhraní nabízí knihovna čtenářům prostředí Primo. To umožňuje kromě volby snadného či pokročilého vyhledávání také řazení dle relevance, omezení dotazu pomocí faset (autor, téma, název seriálu), dokáže také nabídnout nová doporučená hledání. Čtenář má možnost se zaregistrovat a používat ukládání záznamů článků do vlastní schránky nebo si nechat zasílat upozornění na nové výsledky prostřednictvím e–mailu či RSS. Nechybí ani možnost přidávat značky (tagy) a recenze.
Protože z výše uvedených důvodů není možné si články ukládat či poslat mailem, chtěli knihovníci čtenářům umožnit alespoň tisk. Mgr. Rosecký tuto funkcionalitu doplnil. Čtenáři nyní stačí, když po vyhledání a zobrazení plného textu článku klikne na ikonu tiskárny v pravém horním rohu prohlížeče a následně zadá své přihlašovací údaje. U nejbližší tiskárny si pak článek vyzvedne. V současné době MZK umožňuje jen černobílý oboustranný tisk celých článků na A4 za běžnou cenu. Tisknout lze zatím pouze plné texty pocházející od společnosti NEWTON Media, a.s., tisk z digitální knihovny bohužel funkční není a představuje samostatný problém.
Je ovšem otázkou, nakolik bude užívání databáze ANL+ pro čtenáře za současných striktních podmínek atraktivní. Tiskový výstup jako jediná možnost, jak si uchovat dohledaný článek pro další zpracování, není vskutku ideální, ačkoliv stále je tato minimální varianta rychlejší a snazší než dohledávat články v novinách či časopisech a následně je kopírovat. O vzdáleném přístupu, který je běžný u jiných databází, si uživatelé ANL+ mohou zatím nechat jenom zdát.
ŠKOP, Michal. Článková bibliografie ANL+ a zpřístupnění plných textů. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/clankova-bibliografie-anl-zpristupneni-plnych-textu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|