Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2017 » Členové Klubu přátel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově se scházejí již šestým rokem
Klub přátel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově (KKD) byl založen v únoru 2011 z podnětu knihovnice Zdeňky Adlerové. Svou myšlenku mohla uskutečnit ve chvíli, kdy našla „pravou“ osobu do vedení zamýšleného tehdy občanského sdružení, dnes spolku. Tou se stala Mgr. Libuše Procházková, gymnaziální profesorka v. v. s dlouholetými zkušenostmi s prací v komunitní nadaci. Společně pak oslovily pár pravidelných návštěvníků knihovny a ti vytvořili jádro Klubu. Shodli se pak na jeho poslání – což je podpora čtenářství ve všech věkových a sociálních vrstvách obyvatelstva, zvyšování čtenářské gramotnosti zejména u dětí, propagace literatury a vyškovské knihovny samotné. K dnešnímu dni má Klub 130 členů.
Pro realizaci těchto cílů bylo třeba organizovat různé aktivity. A tak vznikly Literární čaje o páté a Literární toulky. Tyto dvě akce se dodnes těší největší oblibě. Dětem byl věnován projekt „Babičko, čti nám“, kterému se obětavě věnovalo několik členek Klubu. Klub finančně podporuje celostátní happening Den pro dětskou knihu. O své činnosti informuje Klub členy i veřejnost na pravidelně aktualizovaných klubových internetových stránkách www.klubpratelkkd.cz. Klubová videa pak můžete najít na youtube kanálu.
Během šesti let, kdy probíhají Literární čaje o páté, zavítala do Vyškova řada významných představitelů české literatury. Byli mezi nimi nositelky Ceny Magnesia litera Petra Hůlová a Kateřina Tučková, Zuzana Maléřová a Miloň Čepelka, Ivo Šmoldas, Michal Ajvaz, Daniela Fischerová, Jiří Hájíček a řada dalších. Každý z pozvaných měl „něco do sebe“, ale nejpříznivěji byl přijat Alfréd Strejček se Štěpánem Rakem v komponovaných pořadech Májové nokturno a Tulák po hvězdách. Hojně byl navštíven i Čaj s Arnoštem Goldflamem a Janem Burianem, zaujala také Věra Nosková.
Na nepravidelných setkáních členů Klubu, nazvaných Milovníci knih, sami účastníci představovali knihy, které mají rádi, k nimž se vracejí a které by doporučili ke čtení svým známým. Sečtělostí a literární náročností překvapili studenti vyškovského gymnázia, svým nadšením pro knihy okouzlily a dá se říci i „nakazily“ studentky knihovnictví Masarykovy univerzity v Brně, členky dnes už ukončeného projektu Knihárum.
V rámci tzv. Literárních toulek navštěvují členové Klubu místa pobytu a působení významných osobností světa literatury a kultury. Účastníci zájezdu nasají atmosféru těchto míst a často poznají třeba okolnosti vzniku uměleckého díla. Trasa vedla po stopách bratří Mrštíků, Otokara Březiny, Jiřího Wolkera, Barunky Panklové a Žítkovských bohyní. Další Toulky směřovaly na severní Moravu za Petrem Bezručem a Leošem Janáčkem a na zámek Milotice, kterým nás provedl a o své úspěšné knize Poslední aristokratka vyprávěl tamější kastelán Evžen Boček. Jak Toulky, tak Literární čaje mají nezanedbatelný přínos společenský - lidé se sdružují, besedují spolu, vyměňují si poznatky, což určitě prospívá rozvoji občanské společnosti.
V letošním roce jsme přidali nový formát pořadu Večery pod lampou. Prvním tématem byly ženy v literatuře První republiky, druhý večer jsme zhlédli komponovaný pořad herečky ND Brno Moniky Maláčové Nezlomná žena česká o Boženě Němcové. Zatím poslední večer jsme věnovali životu a dílu Josefa Škvoreckého.
Všechny tyto aktivity je třeba zajistit finančně. Členové Klubu platí roční příspěvek ve výši 200, resp. 100 Kč. Spolky mohou žádat různé instituce a nadační fondy o granty a dotace. Důležité je také získávání donátorů z řad fyzických i právnických osob. V obou sférách se dosud dařilo a věříme, že i budoucnost bude pro Klub příznivá.
A plány do budoucna? Ještě letos čekají členy Klubu setkání s finským překladatelem české literatury Eerem Balkem, spisovatelkou Janou Richterovou, malířem, ilustrátorem a tvůrcem autorských knih Pavlem Čechem. Podzimní Večery pod lampou budou mít téma Zfilmované knihy a chystáme také „výjezdní večer“ do místního Světa klavírů, kde se budeme věnovat tématu Hudební díla inspirovaná literaturou. V září nás čekají Literární toulky po Zlínsku, v říjnu společně s KKD vyhlásíme již jedenáctý ročník literární soutěže Vyškovský cedník a poslední listopadovou sobotu nevynecháme Den pro dětskou knihu.
Vedení Knihovny Karla Dvořáčka činnost Klubu přátel vítá. Je potěšeno, že Klub převzal organizaci a zejména financování většiny literárních akcí a chce rovněž knihovně pomoci řešit aktuální problém – úbytek dospělých čtenářů. Nelze se totiž spokojit s demografickým zdůvodněním: pokles počtu občanů Vyškova = pokles čtenářů knihovny. Cestu vidíme nejen v pořádání dalších zajímavých akcí, které přilákají do knihovny nové čtenáře, ale zejména v osobních kontaktech. Členové Klubu mohou propagovat knihovnu, doporučit její návštěvu svým známým i členům rodiny. Osobní doporučení je totiž ten nejlepší, nejúčinnější prezentační a marketingový nástroj.
ADLEROVÁ, Zdeňka; PROCHÁZKOVÁ, Libuše. Členové Klubu přátel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově se scházejí již šestým rokem. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(3) [cit. 2024-10-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/clenove-klubu-pratel-knihovny-karla-dvoracka-ve-vyskove-se-schazeji-jiz-sestym-rokem
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|