Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » Co přináší díla nedostupná na trhu?
Během pandemie koronaviru a uzavření knihoven si mnoho studentů i pedagogů vysokých škol zvyklo na velmi pohodlný přístup ke kompletním digitálním fondům vybraných českých knihoven v rámci Národní digitální knihovny – covid. Kantoři podle obsahu těchto fondů upravovali učební osnovy, studenti s jejich využitím byli stavu dokončit své klauzurní či diplomové práce, uživatelé zapojených knihoven se dostali ke své oblíbené beletrii nebo starým novinám a časopisům. Od počátku však bylo jasné, že jde o mimořádnou a tudíž dočasnou záležitost, pro niž byla nutná vstřícnost kolektivních správců autorských práv Dilie, OOA-S a Svazu českých knihkupců a nakladatelů, zakotvená navíc ve smlouvách s Národní knihovnou. Knihovny se opět otevřely a platnost výše uvedených smluv vypršela. Úderem 1. července 2021 Národní digitální knihovna – covid přestala existovat. Hlad po digitalizovaných fondech přístupných na dálku utlumilo pouze léto. Co knihovny nabídnou v tomto smyslu v novém akademickém roce, až se znovu projeví?
V rámci Národní digitální knihovny – covid zpřístupnily své fondy Národní knihovna, Moravská zemská knihovna, Knihovna Akademie věd a Národní technická knihovna. Hojně z nich čerpali i uživatelé, kteří nepatřili mezi registrované čtenáře knihoven, u nich nutně vznikl pocit, že s ukončením provozu NDK covid se staly tyto fondy zcela nepřístupnými. Ač je to pro někoho překvapivé, část veřejnosti stále neví, že kompletní digitální fondy, tedy včetně těch dosud chráněných autorským zákonem, zpřístupňuje každá knihovna na počítačích ve své budově (dle autorského zákona „na místě samém“). Pro přístup k nejrozsáhlejším fondům by tedy uživatel musel do Prahy či do Brna a registrovat se v některé z výše uvedených knihoven. Ale proč, když teď několik měsíců mohl všechno číst a prohlížet z pohodlí svého domova? Je celkem logické, že některým uživatelům tato změna nedává smysl. Díla nedostupná na trhu (dále DNNT) momentálně představují jedinou možnost, jak se alespoň k části těchto fondů dostat odkudkoliv.
Nejedná se o zcela novou službu, ale po čas covidu a částečně i díky němu doznala některých změn či rozšíření. Jsou zde dostupné knihy, časopisy a noviny vydané dříve na území ČR, které již nejsou na běžném knižním trhu dostupné, ale byly knihovnami již digitalizovány. Licenční smlouvy s kolektivními správci DILIA a OOA-S umožňující zpřístupňování DNNT uzavřela Národní knihovna ČR a díky jejímu postavení ze zákona jako centra knihovního systému se licence vztahuje i na další knihovny. V současné době jsou mezi DNNT zařazeny knihy vydané do roku 2000 a časopisy i noviny vydané do roku 2010.
Návrhy na zařazení díla na seznam DNNT mohou podávat knihovny, autoři i další nositelé práv. Nové návrhy zveřejňuje Národní knihovna (během podzimu bude spuštěna nová webová aplikace usnadňující správu seznamu DNNT), následně běží půlroční lhůta, v níž mohou autoři i nakladatelé požádat o smazání návrhu. Pokud se tak nestane, může být dílo poté zpřístupněno. Hranice let se navíc bude postupně posouvat, objem DNNT tedy bude neustále narůstat. Na druhou stranu držitelé autorských práv mají i po zpřístupnění možnost požádat o vymazání svého díla.
Se spuštěním DNNT v průběhu roku 2020 byla dostupná pouze jedna brána, a to Národní knihovny. V tuto chvíli zpřístupňují DNNT, splňující všechny dříve zde uvedené podmínky, celkem tři knihovny.
Digitální fondy NK ČR a MZK jsou z velké části totožné, ale obě knihovny mají i unikátní dokumenty. V databázi Knihovny akademie věd jsou pak především časopisy a publikace z produkce ústavů AV ČR a jejich předchůdců. Zatím si nelze prohlížet dokumenty ze všech tří knihoven z jednoho místa, aby je uživatel prozkoumal, musí se překlikávat. (Pokud to někomu vadí, může využít portál Knihovny.cz, kde lze vyhledávat z jednoho vyhledávacího řádku napříč všemi knihovními dokumenty. Pro práci s DNNT stačí při pokročilém vyhledávání zaškrtnout typ výpůjčky Online a dále výpůjčku Dostupné pro registrované.)
Přístup do těchto fondů mají registrovaní čtenáři všech knihoven, které mají v této věci podepsanou smlouvu s Národní knihovnou. Je jich v tuto chvíli okolo 200, ale stále další přibývají. Pokud knihovna smlouvu podepíše a vyřeší všechny technické záležitosti, pak se její čtenáři mohou do všech tří digitálních knihoven přihlásit stejným přístupovým heslem, jakým se hlásí do elektronického katalogu své domovské knihovny. Dokumenty zpřístupněné v režimu DNNT lze prohlížet a číst, nelze je stahovat a tisknout. Případné zneužívání těchto fondů, jako například strojové vytěžování či printscreenování je kontrolováno a dotyčným uživatelům je zamezen přístup. Poruší-li někdo podmínky u jedné knihovny, týká se zákaz automaticky všech tří.
Provoz DNNT je komplikovanější než u Národní digitální knihovny covid, přesto jde ale o dlouho očekávané doplnění služeb knihoven, které zcela koresponduje s aktuálními trendy. Návrat k plnému zpřístupnění, jak tomu bylo v čase koronaviru, nelze v dohledné i nedohledné době čekat. DNNT je nové a stále se rozvíjí, připravují se například terminály s DNNT pro menší knihovny, které se z technických důvodů nejsou stavu smluvně zapojit. V těchto terminálech by přitom měly být i fondy mladší, s datem vydání mezi lety 2001 až 2007. Otázka tedy zní: umožníte vašim čtenářům přístup do DNNT? Za námahu to jistě stojí.
ŠMÍDTOVÁ, Martina; SMETÁNKOVÁ, Martina. Co přináší díla nedostupná na trhu?. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/co-prinasi-dila-nedostupna-na-trhu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|