Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2011 » Co se dělo v roce 2011 v Centru dětského čtenářství
K 1. 1. 2011 vstoupilo Centrum dětského čtenářství do třetího roku své činnosti v rámci Knihovny Jiřího Mahena v Brně, příspěvkové organizace. I nadále je naší hlavní činností podpora vztahu dětí k literatuře a dětského čtenářství. CDČ pracuje nejen s dětmi, ale svoji činnost zaměřuje i na knihovníky. Pro ně připravujeme řadu odborných seminářů. V letošním roce jsme uspořádali čtyři semináře v rozsahu šesti dnů.
První z těchto seminářů pod názvem Chceme dětem číst 3 byl dvoudenní. První den se věnoval Polsku, konkrétně tedy knihovně v polské Poznani, Bibliotéce Raczyńskich, kterou představil její ředitel pan Wojciech Spaleniak, společně s paní Annou Kozlowskou. Paní Kozlowská hovořila hlavně o aktivitách pro děti. V jejím příspěvku mně velmi zaujalo nedělní čtení pro děti, které je u polských dětí velmi oblíbené.
O tom, co současné polské děti rády čtou, hovořila Bc. M. Janas. Její příspěvek byl velmi zajímavý, především shrnutí toho, co čtou současné polské děti a jaké znají české knihy pro děti a mládež. První den semináře se ovšem nevěnoval jenom Polsku. Další z přednášejících byla Ing. Libuše Nivnická, která nám představila zkušenosti a zajímavosti ze světových knihoven. Na ni pak navázala Bc. Helena Selucká, která prezentovala své zkušenosti ze služební cesty do knihovny ve Štrasburku. V současné době KJM spolupracuje s knihovnou ve Štrasbourku na projektu Et Lettera.
Jedním z lektorů druhého dne semináře byl Mgr. Radek Malý, který představil současnou produkci knih pro děti a mládež vydávanou českými nakladateli. Další příspěvky prezentovali studenti Kabinetu informačních studií a knihovnictví, Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Jednalo se ukázky studentských projektů na podporu čtenářů, které studenti tvořili v rámci předmětu Podpora čtenářství.
Druhý ze čtveřice seminářů Handicapy v literatuře byl zaměřen na problematiku handicapů a to zejména v souvislosti s literaturou. V dopolední části vystoupila PhDr. Milena Šubrtová, Ph.D. s příspěvkem věnovaným literatuře pro děti a mládež s tématikou handicapu. Její příspěvky jsou na všech seminářích vždy velice kladně hodnoceny. Lektorky odpolední části představily různé projekty, které se zabývají prací s handicapovanými. Jedním z těchto projektů je např. projekt Ruku v ruce, který je spojen s Knihovnou Jiřího Mahena a který se zaměřuje na integraci handicapovaných dětí. Zajímavým projektem je i Bezbariérová knihovna, který vytváří standard Handicap friendly a orientuje se na všechny druhy handicapů. Závěr semináře patřil jiné formě handicapů a to handicapům, které nás mohou omezovat při naší práci, jako je třeba neznalost autorského zákona.
Třetí v řadě seminářů Byl pozdní večer... se věnoval poezii. O tento seminář byl velký zájem hlavně z důvodu náročnosti, kterou většina lidí poezii připisuje. Seminář se snažil uchopit pohled na zpracování poezie z více stran. První příspěvek se zabýval poezií v rozhlase. Tuto formu zpracování poezie představila doc. PhDr. Alena Blažejovská, která je redaktorka Literárně-dramatické redakce Českého rozhlasu Brno a vyučující v ateliéru Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Divadelní fakultě JAMU.
Další příspěvky představily možné způsoby využití poezie při besedách s dětmi. Mohly jsme zhlédnout několik ukázek besed, zaměřených na známé básníky. Konkrétně tedy šlo o básníky Jana Skácela, Karla Jaromíra Erbena a Karla Hynka Máchu. Karel Hynek Mácha byl námětem hned několika příspěvků, hlavně také proto, že v loňském roce se slavilo významné výročí jeho narození.
Poslední seminář letošního roku, ale určitě neméně zajímavý byl Literatura pro děti a mládež ve filmu. Tématem prvního dne semináře byly moderní filmové pohádky a literární předlohy na filmovém plátně. Obsah druhého dne pak tvořily převážně ukázky zajímavých besed s využitím filmové tématiky. Za všechny bych jmenovala besedu o Muzikálové a filmové hudbě nebo besedu o Anne Frankové. Všechny účastnice byly z tohoto semináře nadšené a žádaly si další opakování.
Troufám si říct, a nemluvím určitě jen sama za sebe, že všechny semináře byly velmi zajímavé a inspirující. Při přípravě seminářů jsme se snažili, aby jednotlivé příspěvky byly pro všechny účastníky přínosné. Já sama jsem se dověděla řadu zajímavých informací a zkušeností od ostatních, které bych ráda dál využila při své práci.
MIČÍNOVÁ, Ludmila. Co se dělo v roce 2011 v Centru dětského čtenářství. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(4) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/co-se-delo-v-roce-2011-v-centru-detskeho-ctenarstvi
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|