Přejít k hlavnímu obsahu

Čtenářská lekce VŠIVÁK

David Walliams: Nejhorší děti na světě

obálka knihyAnotace:
Povídková kniha britského autora Davida Walliamse představuje pět nejhorších kluků a pět nejhorších holek na světě. Čím jsou tak strašní, že se dostali na seznam nejhorších dětí na světě? Tak třeba Brečivá Berta je ubulená holka, která si ke všemu hrozně vymýšlí, Žofka chce jen jediné – válet se na gauči a sledovat telku, což se jí jednoho dne pěkně vymstí. Štěpka je pro změnu hrozná špindíra, která si pod svou postelí pěstuje skládku odpadků. Ta se jednoho dne změní v odpadkovou příšeru a Štěpku sežere. Ne vždy ale děti skončí tak špatně jako Štěpka, v některých povídkách k nim byl autor milosrdnější a děti se trochu napravily. Deset praštěných povídek o zlomyslných či podivných dětech doprovází nezaměnitelné ilustrace Tonyho Rosse.

Cíl lekce – vysuzování z názvu knihy, předvídání děje, řízené čtení s otázkami – předvídání, autorský záměr, literární kontext, charakteristika hrdiny, práce s popisem.

Pomůcky: písmena na skládání slova všivák, pracovní listy s popisem superhrdiny, popř. část textu k samostatnému čtení.

Před čtením

  • Pátrání po písmenkách

Po místnosti rozmístíme písmena, z nichž děti skládají slovo VŠIVÁK. Děti pracují ve čtyřčlenných skupinách, písmena proto barevně odlišíme (1 skupina – modrá barva písmen, 1 skupina – červená atd.). Po nalezení všech písmen skupinky skládají slovo.

  • Brainstorming na téma VŠIVÁK

Tabuli či flip rozdělíme na dvě části. Do každé části tvoříme soupis odpovědí:

  • Co či kdo by mohl být všivák?
  • Jaký je člověk – všivák?

Dětem sdělíme, že budeme číst z knihy D. Walliamse Nejhorší děti na světě.

  • O jakých dětech se v knize asi píše?
  • Jaké mohou být nejhorší děti na světě?
  • Proč autor píše zrovna o nejhorších dětech? Může k tomu mít nějaký důvod, záměr?

Při čtení

Řízené čtení povídky Všivák (celá povídka viz příloha)

Čteme úvod povídky od str. Vši koušou, vši štípou ……………………až po: Chtěl mít vši, vší a ještě víc vší!

  • Proč chtěl mít Venca vši? K čemu je potřebuje?
  • Jak by vši mohl získat?

V průběhu čtení odhalíme dětem obrázek Venci s plnou hlavou vší. Obrázek by měl být velký, aby jej všichni dobře viděli. Pokračujeme v četbě od: O přestávce honil tu nešťastnou holku po hřišti…………………………až po str. 58: Venca už jako hodně malinký četl celé dny komiksy. Na svůj věk byl drobný a chtěl být (silný a mocný – nečteme) jako postavy v jeho komiksech.

  • Jací bývají hrdinové v komiksech?
  • Jaké postavy (hrdiny) z komiksů znáte?
  • Mají něco společného?
  • Proč se chtěl podobat postavám z komiksu?
  • Jak by toho mohl docílit?

Jenže Venca měl úplně normální dětství. Neměl takové štěstí, aby ho kousl RADIOAKTIVNÍ PAVOUK, aby se narodil NA VIKINSKÉ PLANETĚ nebo aby spadl do studny s NETOPÝRY.

  • Poznáte, o jaké komiksové hrdiny se jedná?

A krom toho, superhrdinové mu připadali trošku nudní.

  • Co superhrdinové dělají? Jací jsou?
  • Jsou opravdu nudní nebo to jen Vencovi tak připadá?
  • Jakým hrdinou chce Venca být a proč?
  • Jakým hrdinou byste chtěli být vy, kdybyste si mohli vybrat?

Vždycky konali dobro. SUPERPADOUŠI byli mnohem zajímavější. Takže netrvalo dlouho a zlomyslný Venca vymyslel plán.

  • Co má Venca asi v plánu?

Jednou ráno, když stál v koupelně a ………………………………… až po str. 59: Naštěstí jeho tetička Pat uměla docela dobře šít a pro svého synovce velmi rychle spíchla kostým SUPERPADOUCHA.

  • Děti dle popisu kostýmu vytváří náčrtek (kresbu) Venci jako superpadoucha.
  • Popis: triko s písmenem V jako Všivák, které vyšila tetička Pat, babiččiny punčocháče, pláštěnka udělaná z maminčiny sukně, tátovy staré boxerky, holínky.

Obrázky vystavíme, můžeme nechat děti okomentovat.

Pokračujeme v četbě od: Venca si kostým oblékl……………………………… (odhalíme dětem obrázek Venci v kostýmu) Až po str. 62: Tohle bude zábava.

Další část můžeme jen převyprávět nebo dětem texty rozdat k samostatnému čtení (časově náročnější). Můžeme také dětem ukázat jen obrázky a nechat je hádat, co Všivák provedl. Poté uvedeme správně:

Všivák se pomstil kuchařce Zvadlé za to, že nejčastěji vařila brokolici, kterou Venca nenáviděl. Vši házely uvařenou brokolici po paní Zvadlé, až vypadala jako zeleninová hrouda.

Řediteli se Venca pomstil za to, že ho ředitel dočasně vyloučil za čtení komiksů při hodinách. Vši utvořily jednu velkou superveš a ředitele vyděsily.

V hračkářství vši ukradly všechny hračky a když ho potom honila policie, vši napadly policejní auto a to nabouralo.

Pokračujeme v četbě od str. 70: Teď už Všiváka nemohlo zastavit nic… až po: Jenže před domem stál dav lidí z městečka.

  • Co lidé z městečka chystají?
  • Jak chtějí všiváka zastavit?

Místo vidlí a pochodní, kterými se obvykle vybavují zuřící davy, mávali lidé hřebeny…   dočteme do konce.

Po čtení

  • Líbila se vám povídka?
  • Dozvěděli jsme se, proč chtěl být Venca Všivákem?

Vrátíme se k původnímu zápisu na téma Všivák a porovnáme Vencu Všiváka.

  • Byl Venca opravdu všivák? Patří právem mezi nejhorší děti na světě?

VOJÁČKOVÁ, Radka . Čtenářská lekce VŠIVÁK. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2025, 35(4) [cit. 2025-10-01]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: https://duha.mzk.cz/clanky/ctenarska-lekce-vsivak

Vaše hodnocení:
Nikdo zatím nehodnotil.