Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2023 » Čtenářská lekce: Zažij les v knihovně
DIECKMANN, Sandra. Tajemství lesa. Přeložila Olga FIŠNEROVÁ. Praha: Dobrovský, 2021. Drobek. ISBN 978-80-277-0359-3.
Cílem lekce je podnítit v dětech zájem o čtení netradičním způsobem, a to prostřednictvím hudebních nástrojů. Díky propojení příběhu s hudbou se rozvíjí nejen jejich čtenářská gramotnost, ale i sluchová a hudební paměť. Pomocí obrázkové knihy se děti hravou formou seznámí se světem zvířat.
Věkové určení: MŠ, 1. tř. ZŠ
Časová dotace: 90 minut
Pomůcky: muzikoterapeutické hudební nástroje (Orffův instrumentář, etnické nástroje – bonga, djembe; metalofon s rezonátory, tongue drum, kalimba, deštná hůl, zvonkohry koshi), malované kulisy (stromy, papírová zvířátka), ilustrace z knihy, látkové pytlíčky s přírodninami, listy, aroma difuzér, CD přehrávač, nahrávky se zvuky zvířat
V první části se s dětmi zamyslíme nad tématem lesa a klademe jim otázky, co všechno najdeme v lese, jaká zvířata tam žijí a jaké mají své osobní prožitky a zkušenosti spojené s lesem. V další části lekce se zaměříme na procvičování hmatové paměti. Se zavřenýma očima mají děti po hmatu poznat, jaké přírodniny se ukrývají v látkovém pytlíčku (kaštany, žaludy, větvičky, šišky, mech, šípky, kůra atd.). Prostředí lesa dotvoříme aktivním zapojením všech dětí tím, že rozhazují listí a rozmisťují přírodniny po prostoru místnosti. Vůni lesa navodíme pomocí aroma difuzéru.
Závěrem první části lektorského programu si společně zazpíváme píseň s názvem Listopad. Pro rozvoj rytmu a hudebního cítění využíváme nástroje Orffova instrumentáře, jehož součástí jsou ozvučná dřívka, dřevěný blok, drhlo, rourový bubínek, ruční bubínek, tamburína, triangly, prstové činelky, kastaněty nebo např. chrastítka. Každé dítě si vybere hudební nástroj, který ho nejvíce zaujme. Písničku opakujeme několikrát, aby se děti dostatečně seznámily s textem a mohly si během písničky vyzkoušet různé hudební nástroje.
Prostřednictvím příběhu z knihy Tajemství lesa od Sandry Dieckmann se přeneseme do života zvířat, který je plný různých zvuků. Jako první začínáme čtením s předvídáním, kdy se dětí ptáme, jaká zvířátka se v příběhu mohou objevovat. Během příběhu postupně přivoláváme všechna zvířátka z knihy a abychom do něj děti vtáhly, snažíme se je aktivně zapojit jednak použitím bubínků djembe a bonga a také zpívanou větou „zvířátko, zvířátko vylez ven“. Bubnováním přivoláváme jednotlivá zvířátka. Nápovědou jsou dětem zvukové kulisy, což jsou zvuky, které vydávají jednotlivá zvířata. Důležitou roli hrají i malované kulisy zvířátek, díky nimž je příběh živější a zábavnější.
Společným čtením se děti dozvídají, jak zvířátka vystupující v příběhu vypadají, kde a jak žijí, čím se živí, nebo jak se nazývají jejich mláďata. Prostřednictvím bohatých ilustrací nahlédneme i do jejich obydlí, čímž si děti dokreslí představu o životě zvířat v lese. Pomocí muzikoterapeutických hudebních nástrojů přiblížíme atmosféru lesa v různých denních dobách, navozujeme zvuky řeky, lámajících se větví nebo jiné tajemné zvuky. Doprovodným prvkem příběhu bylo použití následujících zvuků a hudebních nástrojů:
Závěrečnou aktivitou je společné zazpívání písně s názvem Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte za doprovodu nástrojů z Orffova instrumentáře, přičemž její text je obměněn zvířátky z příběhu.
V rámci lektorského programu se dětem hravou formou rozvíjela jejich čtenářská gramotnost, procvičily si krátkodobou i dlouhodobou paměť, a to vnímáním zvuků ze svého okolí, snahou zapamatovat si text a melodii písně nebo poznáváním zvuků zvířat. Děti se do příběhu nadšeně zapojily a zároveň se dozvěděly spoustu zajímavostí ze světa zvířat žijících v lese. Příběh je zaujal natolik, že se s knihou chtěly seznámit blíže.
KURIŠOVÁ, Romana; ŠKAPOVÁ, Iveta. Čtenářská lekce: Zažij les v knihovně . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ctenarska-lekce-zazij-les-v-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|