Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2020 » Čtenářské kluby a workshopy v knihovnách
Ve dnech 15. a 16. září 2020 se v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně uskutečnil dvoudenní seminář podpořený z dotace SKIP ČR s názvem Čtenářské kluby a workshopy v knihovnách.
Dopolední blok prvního dne byl zaměřen na objasnění základních pojmů, teorii klubové práce, metody rozvoje čtenářské gramotnosti nebo techniky používané v klubech. Tomu všemu se ve své prezentaci věnovala paní Marta Šmejkalová z Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Úvodem zmínila aktivity na podporu čtenářství realizované v Knihovně Jiřího Mahena, účastníkům předala vlastní postřehy a zkušenosti, které ona sama získala vedením čtenářského klubu. Tato skupina dětí se v Knihovně Jiřího Mahena setkává 1x za 3 týdny a společně se účastní různých setkání s autory, exkurzí, dílen čtení, vyměňují si názory a tipy na zajímavé knihy. Paní Šmejkalová se dále zaměřila na nejčastější problémy a překážky při zakládání klubů, obsahovou náplň, samotné vybavení klubu a jeho pravidla a propagaci.
Odpolední část byla věnována prezentaci čtenářských klubů (nejen) z regionu věnovaných různým věkovým skupinám. Paní Mgr. Hana Ficková z Knihovny města Ostravy představila Čtenářský klub - Reading Club. Seznámila přítomné s historií jeho zakládání a průběhem pravidelných setkání. English Reading Club je vhodný rovněž jako místo, kde můžete procvičit svou konverzaci, jelikož jak četba, tak i následná diskuze je celá v angličtině. Účastníci se schází 5-6x za rok a pro účast zde není nutné mít registraci do knihovny.
Mgr. Petra Sukupová z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně prezentovala Klub milovníků knih, který byl v krajské knihovně založen na přelomu let 2016/2017 z iniciativy několika knihovnic. Jedná se o pravidelná setkání, nyní již stálé skupiny čtenářek, kde spolu diskutují o knihách, které četly či se je číst chystají, vzájemně se podporují i při jiných akcích knihovny, např. Čtení v parku. Klub má vlastní logo a stránku pro komunikaci na Facebooku.
Zlínská literární tržnice je projekt, který vznikl v roce 2014. Jde o literární mapu regionu, v níž jsou obsaženy základní životopisné údaje i ukázky z tvorby desítek autorů ze Zlína a okolí, kam může přispět každý, kdo má texty, které stojí za publikování. Bc. Pavla Částková z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně představila tento portál, při jehož vzniku stáli básník a prozaik, výtvarník Jaroslav Kovanda, spisovatel Antonín Bajaja a básník a novinář Milan Libiger.
V Městské knihovně Valašské Meziříčí vede čtenářský klub Malíček paní Mgr. Pavla Holmanová. Klub je určen rodičům na rodičovské dovolené a dětem od narození do 4 let. Setkání se konají jednou za měsíc v dětském oddělení a pro účast je nutná rezervace míst přes web. Cílem Malíčku je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace. Dovést rodiče k pochopení významu čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost.
Od roku 2016 funguje v Obvodní knihovně Jižní Svahy ve Zlíně čtenářský Klub maminek. Setkání se koná pravidelně každé první úterý v měsíci (kromě letních prázdnin) dopoledne v oddělení pro děti. Podle Kateřiny Sobotíkové z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně je zájem mezi maminkami velký. Náplní je společné čtení, tvoření na dané téma nebo pohybové aktivity spojené s vyprávěním a četbou.
Dětský čtenářský klub Knihožrouti určený pro čtenáře od 8 do 15 let, kteří mají rádi knížky a rádi si o nich povídají, vede v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně knihovnice Anděla Krumpolcová. Mladí čtenáři zde mohou získat tipy na super knížky, nové kamarády, zahrát si společenské hry a v neposlední řadě zdolávají Knihožroutské čtenářské výzvy.
Druhý den byl věnován praktickému workshopu, který vedla zkušená lektorka, autorka mnoha knih pro děti a mládež, paní Mgr. Klára Smolíková. V rámci semináře předvedla ukázkovou lekci čtenářského workshopu. Použité pracovní listy a řada tipů a námětů vycházely z lektorčiných publikací, jejichž cílem je podpora čtenářství a budování vřelého vztahu ke knihám.
Dvoudenního semináře Čtenářské kluby a workshopy v knihovnách se zúčastnilo 35 účastníků z různých typů knihoven z různých krajů republiky. Celkově byl seminář shledán jako velmi přínosný. Účastníci si odnesli nápady, jak čtenářům hravým a zajímavým způsobem přiblížit různé literární žánry a jak je nenásilnou formou vést k četbě.
ZENDULKOVÁ, Zuzana. Čtenářské kluby a workshopy v knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(4) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ctenarske-kluby-workshopy-v-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|