Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2024 » Čtoucí rodiny regionu Blansko
Regionální oddělení pověřené Knihovny Boskovice se kromě svých pevně daných metodických činností a povinností snažilo vždy podporovat aktivity na podporu čtenářství a zapojovat do nich kolegyně a kolegy z malých obecních knihoven. Od roku 2005, kdy jsem začala pracovat jako vedoucí tohoto oddělení, jsem se snažila v této podpoře cíleně pokračovat a dále ji rozvíjet. Měla jsem velké štěstí, že se mnou v těchto plánech souzněly také kolegyně metodičky a že se postupně k prvním nadšeným knihovnicím a knihovníkům přidávali další. Bylo tedy možné postupně začít organizovat akce v knihovnách a ke spolupráci zvát současné autory nebo výtvarníky, kteří tvoří pro děti. Tato spolupráce dala vzniknout našemu regionálnímu projektu, který od roku 2008 realizujeme pod názvem „Čtoucí rodiny regionu Blansko“. Od počátku jsme do společných aktivit zapojovaly nejen knihovnice a knihovníky, ale také pedagogy škol i mateřských školek a veřejnost.
Důležité bylo také získat finanční podporu, bez které by se besedy a setkání nemohly realizovat. Při jednáních se zastupiteli obcí na téma knihovna, automatizace či cirkulace VF jsem se snažila nabízet i konkrétní besedy a vysvětlovat záměr našeho projektu. Musím konstatovat, že jsem se setkávala s pochopením a snahou o spolupráci. Bylo tedy možné začít plánovat i organizovat. Naše dlouhodobé plány pro podporu čtenářství na našem regionu byly tvořeny těmito body:
V roce 2008 jsme tak mohli vyhlásit 1. ročník pro Čtoucí rodiny regionu Blansko, tehdy s tématem „Pohádky“, který kopíroval školní rok a končil v roce 2009. Aktivně se tehdy zapojilo 23 knihoven. Naše čtoucí rodiny jsem přihlásila k celostátní aktivitě: Celé Česko čte dětem. Mohli jsme tak na našich propagačních materiálech používat jejich logo. Na závěr tohoto ročníku jsme zorganizovali v roce 2009 1. společné setkání Čtoucích rodin regionu Blansko. Zázemí a finanční podporu jsme získali v obci Ráječko a pro děti tak mohlo být zorganizováno vystoupení s ilustrátorem Adolfem Dudkem. Z celého regionu se zde setkalo 118 dětí s doprovodem. Akce byla koncipována jako největší setkání dudků – všechny děti i jejich dospělý doprovod si vyrobili papírovou masku ptáčka dudka, kterou si těsně před vystoupením nasadili na hlavy.
Teprve potom mohl do sálu vstoupit pan ilustrátor .... a také pro něj to bylo opravdu velké překvapení, na které dodnes rád vzpomíná. Na stejném setkání byla všem představena naše nová kolegyně – stal se jí maskot, kterého jsem vyrobila na semináři s Vítězslavou Klimtovou (výtvarnice, spisovatelka a autorka Pohádkové země). Je to loutka – babička, která dostala osobní požehnání přímo od paní Klimtové a dostala jméno: Bábrdlinka Kníženka, kněžnice čarodějná blanenská. Stala se ochranitelkou dětí, knih i čtenářů v našem regionu a od té doby nás pravidelně doprovází na všechny akce pro děti.
Při společných aktivitách jsme se s kolegyněmi snažily, aby setkání čtoucích rodin byla zajímavá, aby děti poznaly co nejvíce z našeho regionu a vždy se setkaly se zajímavou osobností. Podařilo se nám najít a přizvat ke spolupráci autory, kteří možná nejsou tak známí, ale pro region Blansko určitě významní jsou a byla s nimi výborná spolupráce. Jsou to Eva Fantová, Vladimír Klepáč, Eva Mrázková, Jiří Šandera, Ivana Havelková, Zdeněk Peša, Bohumír Staníček, Lenka Dokoupilová a Jiří Griga.
Velkou výzvou se stala organizace společného celodenního literárně-turistického putování. Bylo nutné vše přesně naplánovat tak, aby akce ve venkovním prostoru byla dobře zorganizovaná včetně dopravení dětí na společné místo. Obvykle jsme zahajovali nebo končili v některé ze spolupracujících knihoven. Počítali jsme s účastí zastupitelů obce, kteří naši velkou čtenářskou rodinu přivítali a někdy se i našeho putování zúčastnili. Plánovali jsme 4–5 zastavení v přírodě s plněním úkolů a na závěr vyhodnocení, odměny a setkání s regionální osobností. Vždy se nám podařilo najít bezpečné místo na rozdělání ohně a na opečení párků jako bonus na závěr. Co se nedalo naplánovat, bylo počasí a tak jsme vždy měli suchou i mokrou variantu naší akce, abychom nemuseli rušit či posunovat termíny. 1. literárně-turistické putování Čtoucích rodin regionu Blansko se konalo v sobotu 3. září 2011, aby mohlo přijet co nejvíce dětí a zúčastnilo se ho 65 malých čtenářů.
Od začátku našeho regionálního čtenářského projektu do roku 2023 bylo vyhlášeno celkem 11 témat; bylo uskutečněno 11 literárně-turistických putování a stejný počet společných výstav dětských prací. Některé výstavy se staly putovní a nejen přímí účastníci našeho projektu tak měli možnost práce vidět ve svých knihovnách či kulturních domech a případně se nechat inspirovat. Zmínit mohu například výstavu na regionální téma „Šnek Krasík“, která byla po dobu letních měsíců s velkým úspěchem instalovaná v Domě přírody Moravského krasu u Skalního mlýna, nedaleko Kateřinské jeskyně.
V začátku našeho snažení jsme po dalším uplynulém roce opět vyhlašovali nové společné téma. Postupně jsme však zjistili, že to je krátká doba. Rozšířili jsme časovou dotaci a aktuálně již ani nekopírujeme školní rok. Témata, která jsme realizovali:
Více informací k jednotlivým ročníkům se snažíme doplňovat na web a aktuálně dochází k přesunům dat na novou adresu.
Naše společné aktivity se postupně přenášely také do menších obcí v rámci regionu. Velmi zdařilé jsou např. besedy pro začínající čtenáře, které společně organizujeme v Obecní knihovně Ostrov u Macochy. Je zde výborná spolupráce s veřejností, školou a celková podpora vedení městyse. Paní knihovnice, Mgr. Soňa Švrčinová, dlouhodobě vede svoji knihovnu a cíleně již 13 let podporuje čtenářství. Také tato knihovna má svého maskota. Je jím „Knižníček“(foto 11), se kterým organizuje setkání. Děti se v knihovně potkávají pravidelně i s rodiči nad knihami a jednou za rok společně zveme někoho ze současných autorů. Za dobu naší spolupráce byla uskutečněná setkání například s Petrou Braunovou, Markem Šolmesem Srazilem, Klárou Smolíkovou, Jiřím Walkerem Procházkou či Adolfem Dudkem.
Významná spolupráce v našem regionu začala být v průběhu času realizována s MAS Moravský kras a s MAS Boskovicko PLUS. Důležitým pojítkem pro bylo právě naše společné téma – podpora dětského čtenářství. Na základě dřívějších zkušeností jsme se rozhodli oslovit společně školy, školky a knihovny, abychom vytyčené vize uvedli do praxe. Vzhledem k rozlehlosti území jsme se také pokusili vše logisticky propojit. Podařilo se a v uplynulých letech bylo možné prostřednictvím MAP finančně podpořit zájemce o besedy.
Dalším naším tématem, které jsme začali společně organizovat, jsou školení a workshopy pro pedagogy a knihovníky na podporu čtenářské gramotnosti u dětí. V předchozím období byly zrealizovány s autorkami dětských knih Petrou Braunovou, Klárou Smolíkovou, Ivonou Březinovou a Ester Starou. Máme v plánu v této činnosti pokračovat.
Závěrem bych ráda podotkla, že pokud se snaží plánovat jen regionální metodička, nemusí se výše zmíněným aktivitám dlouhodobě dařit. Vždy je zapotřebí spolupráce a nadšení pro společné cíle i u dalších oslovených osob. V mém případě to byly kolegyně a kolegové z knihoven našeho regionu, pedagogové a také zastupitelé obcí. Měla jsem velké štěstí, že se k nám postupně přidávali další a další. Jsem ráda, že je naše aktivity inspirovaly, také bavily a viděli v nich smysl. Mohli jsme spolupracovat, organizovat i plánovat a případně řešit i finanční problémy či hledání témat. Když se tedy ohlédnu za uplynulými roky, tak bych ráda využila možnost poděkovat takto těm, kteří se nebáli do čtenářských aktivit se mnou jít. Věřím, že to všem přinášelo stejnou radost jako mně. Náš tým má spoustu nápadů a Čtoucí rodiny regionu Blansko se mohou těšit na další zajímavá témata.
JALOVÁ, Helena. Čtoucí rodiny regionu Blansko. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(1) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ctouci-rodiny-regionu-blansko
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|