Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2015 » Cyklus OČI BRNA v červnu a v září
Do Brna přišel Bohuslav Fuchs (1895–1972), rodák ze Všechovic u Bystřice pod Hostýnem, v roce 1923. Tehdy byla moravská metropole v procesu velkého stavebního rozvoje spojeného s připojením předměstských obcí. Bohuslav Fuchs měl možnost zapojit se do rozvoje města, podařilo se mu také vytvořit si osobitý styl, jímž nepochybně ovlivnil tehdejší i současnou tvář Brna. Své stavby oprostil od všeho nadbytečného. Jeho půdorysná řešení oplývala novátorstvím, jeho díla se vyznačovala i přes svou racionálnost vysokou estetičností. Fuchs byl mj. členem Skupiny výtvarných umělců v Brně, členem Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské, členem redakční rady časopisu Index, listu pro kulturní politiku. V roce 1932 založil rodinnou firmu AKA, společnost pro výrobu bytových doplňků a uměleckých předmětů. Působil i jako pedagog, v roce 1948 byl poprvé zvolen děkanem Fakulty architektury a pozemního stavitelství Vysoké školy stavitelství v Brně.
Při procházce dnešní moravskou metropolí můžeme jeho stavby obdivovat téměř na každém kroku (Zemanova kavárna, hotely Slovan a Avion, Výstavní pavilon města Brna, Nádražní poštovní úřad, Moravská banka ad.). 120. výročí narození architekta připomene již od 1. června 2015 v Moravské zemské knihovně výstava Bohuslav Fuchs. Brno avantgardní, která představí jak fotografie z rodinného alba, tak také množství snímků brněnských staveb a kterou v průběhu měsíce doplní připravené přednášky.
Jednotlivé akce:
Bohuslav Fuchs. Brno avantgardní
Výstava věnovaná 120. výročí narození architekta Bohuslava Fuchse.
1. – 30. červen 2015
foyer MZK
Bohuslav Fuchs – nejvlivnější tvůrce veřejného prostoru Brna. Urbanista, architekt, inspirátor a učitel
Přednáška architekta Jana Sapáka.
16. června 2015 v 18 hod.
konferenční sál
Architekt Bohuslav Fuchs ve Zlíně a v Luhačovicích
Přednáška Mgr. Ladislavy Horňákové.
25. června 2015 v 17 hod.
videokonferenční sál (4. patro)
Více informací zde.
Brněnský básník, prozaik a publicista Zdeněk Rotrekl (1920–2013) pocházel z rodiny zahradníka a obchodníka se zahradnickými pomůckami. V roce 1940 maturoval na klasickém gymnáziu v Brně, pak však ovlivnily jeho život válečné události – byl totálně nasazen, ke konci války se musel skrývat. Po válce začal studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity filozofii a historii. Do literatury vstoupil ve 40. letech 20. století (debutoval v časopise Jitro), kdy se hned z počátku zařadil mezi básníky výrazně katolické spirituální orientace (Kyvadlo duše (1940), Kamenný erb (1944), Pergameny (1947)). Od roku 1947 byl členem Moravského kola spisovatelů, stal se zástupcem Sdružení katolických spisovatelů a publicistů, byl pravidelným přispěvatelem časopisu Akord. Po únoru 1948 byl z politických důvodů nejen vyloučen ze studia, ale i ze všech ostatních organizací. V roce 1949 byl zatčen a odsouzen k trestu smrti. Nakonec byl vězněn do roku 1962. Po roce 1989 se stal redaktorem brněnské redakce kulturní rubriky Lidové demokracie, spolupracoval s brněnskou televizí a s rozhlasem. Na výstavu věnovanou Zdeňku Rotreklovi se můžete v Moravské zemské knihovně těšit již v září 2015. Budou ji doprovázet také další programy. Sledujte na našich webových stránkách.
MACHÁČKOVÁ, Romana. Cyklus OČI BRNA v červnu a v září. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(2) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/cyklus-oci-brna-v-cervnu-v-zari
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|