Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2011 » Digitalizace starých a vzácných tisků v Národní knihovně společností Google
Koncem roku 2010 uzavřela Národní knihovna smlouvu se společností Google týkající se digitalizace fondu starých tisků uložených v oddělení rukopisů a starých tisků NK a dále digitalizace části sbírek uložených ve Slovanské knihovně. Celkem společnost Google na své náklady zdigitalizuje okolo 200 000 svazků tištěných knih z obou jmenovaných sbírek. Jedná se o díla, která nespadají pod autorský zákon, ale patří do oblasti veřejné domény.
Koncem února 2011 se uskutečnila tisková konference, na které Národní knihovna společně se společností Google poprvé informovala veřejnost o svém záměru. Národní knihovna se tak stala osmnáctou evropskou a pátou národní knihovnou (Itálie, Holandsko, Velká Británie, Rakousko Česko), jejíž vybraná díla společnost Google digitalizací uchová a následně zpřístupní ve službě Knihy Google.
V této souvislosti je třeba zmínit, že Národní knihovna v dohledné době nebude mít dostatek finančních prostředků na rychlou digitalizaci uvedených částí svých sbírek; např. projekt digitalizace ze strukturálních fondů je zaměřen na novodobou bohemikální literaturu vydanou po roce 1800. Digitalizace sbírek Národní knihovny prostřednictvím Google je naopak zaměřena převážně na tištěnou produkci 16., 17. a 18. století, tedy na oblast, kde byla digitalizace zatím zcela nedostačující. Význam sbírky starých tisků v Národní knihovně (vydaných do roku 1800) obsahově zcela přesahuje národní rámec. Rozsahem a významem je fond srovnatelný se sbírkami význačných evropských knihoven.
Do projektu se zapojila rovněž Slovanská knihovna. Z jejích fondů byly do programu vybrány zejména unikátní ucelené sbírky dokumentů nebohemikální provenience vydaných v průběhu 19. století. Převažují knihy v ruštině, polštině a jihoslovanských jazycích. Digitalizace těchto dokumentů je důležitá mimo jiné proto, že řada z nich je nedostupná nejen ve světových knihovnách, ale dokonce i v zemích svého vzniku. Platí to například u zmíněných polských knih, jejichž převážná část se v polských knihovnách nenachází, neboť byly zničeny během druhé světové války.
Světové knihovny mají o spolupráci s Google velký zájem, neboť se jim nabízí jedinečná šance co nejrychleji ochránit a zpřístupnit svůj fond. Nicméně samy musí vykonat řadu činností spojených s přípravou knih na digitalizaci. Tyto práce se v jednotlivých knihovnách liší v závislosti na míře zpracování fondů dané knihovny a dále na konkrétní podobě fyzického stavu jejich knihovního fondu.
Přestože Google financuje samotný proces digitalizace a každé partnerské knihovně dodá detailně propracovanou metodiku přípravných prací tak říkajíc na klíč, neznamená to, že knihovnám se ulehčí od práce. Na jejich straně totiž leží tíha přípravných a koordinačních prací. Přípravné práce v NK jsou velmi rozsáhlé a jejich koordinace je značně náročná.
Pro zajištění uvedených činností vznikl v Národní knihovně tým pracovníků, kteří odpovídají za jejich plnění a koordinaci, tak aby činnosti na sebe plynule navazovaly a nedocházelo k časovým ztrátám. Národní knihovna rovněž získala od Ministerstva kultury finanční dotaci na katalogizaci, konzervování knih a také na materiál nezbytný pro provedení konzervátorských zásahů a na vybavení externích pracovišť pro katalogizátory a restaurátory.
Vraťme se teď k některým z výčtu přípravných prací. Některé z těchto činností provádí NK zcela standardně, avšak v souvislosti s připravovanou digitalizací je nutné, provádět je v mnohem větším rozsahu, než na jaký stačí kapacita pracovníků oddělení rukopisů a starých tisků, Slovanské knihovny i ostatních útvarů NK (restaurátoři, systémoví knihovníci, IT odborníci).
Začněme u katalogizace. Zde je nárůst prací velmi markantní. Přispívá k tomu především fakt, že Národní knihovna doposud nemá svůj historický fond v úplnosti zkatalogizovaný v elektronické podobě. Vzhledem k tomu, že během šesti let bude nutno zkatalogizovat nejméně 150 000 svazků starých tisků, znamená to, že tempo katalogizace musí být velmi rychlé. Záznamy tudíž musejí být pouze minimální (tj. nikoliv exemplářové) a způsob zpracování co nejjednodušší. Formátem katalogizace je MARC 21 a záznamy budou použity jak pro elektronický katalog starých tisků (báze STT), tak pro Souborný katalog.
Slovanská knihovna sice disponuje elektronickými katalogizačními záznamy všech vybraných dokumentů, řeší však řadu otázek vzniklých díky specifičnosti svého fondu (například kvůli snazšímu vyhledání knih v projektu „Knihy Google“ jsou do elektronického záznamu knih vydaných v cyrilici přidávány popisné údaje v původním písmu).
Po katalogizaci následuje příprava knih na digitalizaci ze strany restaurátorů. Úkolem restaurátorů je zajištění takového fyzického stavu knihovních fondů, aby bylo možné digitalizovat knihy bez rizika poškození. Společnost Google předem stanovila parametry, v jakém fyzickém stavu je možné knihy digitalizovat a připravila podrobný manuál popisu těchto parametrů.
Prvním krokem je tedy provedení průzkumu fyzického stavu fondu, na jehož základě jsou knihy rozděleny do několika kategorií. Inspiraci k tomuto postupu jsme získali v Národní knihovně ve Vídni (Österreichische Nationalbibliothek). Nejprve jsou prováděny preventivní ambulantní zásahy, které mají především zajišťující (stabilizující) charakter. Ty umožní bezpečnou manipulaci s objektem. Zajišťující opravy spočívají především v mechanickém čištění, přichycení odpadávajících částí knižní vazby a v knižním bloku a ve fixování míst, které se při manipulaci nejvíce poškozují. Z výsledků práce restaurátorů za první tři měsíce vyplývá, že přibližně deset procent knih musí být převezeno na specializované restaurátorské pracoviště, kde jsou prováděny restaurátorské zásahy za použití speciálních restaurátorských přístrojů a zařízení. Takový zásah si vyžádá několik hodin až dnů. Kvůli špatnému fyzickému stavu (především nemožnost bezpečného otevření knihy při digitalizaci atd.) musí být nejvíce poškozené knihy vyjmuty z fondu a budou digitalizovány až po rozsáhlém restaurátorském zásahu v Oddělení restaurování v dalších letech řešení projektu. Součástí průzkumu a restaurování historických knihovních fondů je i tvorba průzkumových formulářů (zkrácený condition report), kde je popsán stav knihy, poškození, případně je doplněn o fotodokumentaci. Tyto reporty ke knihám jsou nezbytné pro budoucí převážení knih na digitalizační pracoviště Google a následnou kontrolu stavu digitalizované knihy po návratu do Národní knihovny.
Pracovníci Odboru ochrany knihovních fondů také kontrolují mikrobiologickou aktivitu knih. Pokud je pozorováno napadení a testy aktivitu nepotvrdí, restaurátoři označí knihu jako biologicky neaktivní, aby nedošlo pracovníky společnosti Google k vyřazení knihy. Toto opatření má zabránit případnému znečistění digitalizační techniky a kontaminaci ostatních digitalizovaných knih.
Tento projekt sice zpomalí restaurátorské procesy v Oddělení restaurování, většina pracovníků a většina pracovních činností bude muset být po dobu projektu soustředěna na přípravu knih k digitalizaci společností Google. Průzkum fondů a následné restaurátorské zásahy na knihách provádějí restaurátoři externisté, bez jejich přispění by nebylo možné takové množství knih prozkoumat a připravit k digitalizaci. Díky tomuto projektu se nám podaří systematicky zkontrolovat fyzický stav velké části fondu Národní knihovny v relativně krátkém časovém úseku a provést preventivní opatření do budoucna. Tato část fondů (Historické fondy a Slovanská knihovna) bude stabilizována a díky ambulantním a restaurátorským zásahům výrazně zpomalíme nebo zastavíme další degradační procesy.
Další oblastí, kde práce přesahuje kapacitu činností pro NK, je oblast předávání dat (elektronických záznamů) z NK Googlu. Problémem, který řešily i jiné evropské knihovny, je požadavek Googlu na vybavení každého titulu čárovým kódem, protože v digitálním prostředí musí mít každý titul korelát v samostatném záznamu. V knihovnách, které užívají čárový kód na úrovni knihovních jednotek a nikoliv jednotek popisných, vyvstává v případě konvolutů (ve fondu oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny velmi četných) nutnost doplnit čárovými kódy jednotlivé přívazky, což je značně náročný úkol jak po stránce technického řešení, tak v rámci knihovního systému, který v případě Národní knihovny není na toto užití čárových kódů nastaven.
Svá specifika má i výběr knih pro digitalizaci, který je limitován čtyřmi hlavními filtry:
Rozsáhlá je i administrativa spojená s vývozem knih do zahraničí. Obvyklý postup při vydávání osvědčení k vývozu je časové velmi náročný, neboť předpokládá vystavit vývozní osvědčení pro každou jednotlivou knihu ve čtyřech stejnopisech, což je v množství cca 200 000 svazků téměř neproveditelné. S ohledem na tuto skutečnost jsme po dohodě s Ministerstvem kultury využili možnosti, kterou nabízí zákon č.71/ 1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní povahy, vytvořit hromadné seznamy knih, a tím zredukovat počet nutných osvědčení na uchopitelnou míru.
Přebírání digitálních obrazů a elektronických plných textů od Google je další činností, která bude pro NK znamenat nutnost vytvoření strukturovaného repozitáře, odkud budou tyto dokumenty jednak kopírovány do CDÚ k trvalému uložení, jednak prostřednictvím Manuscriptoria a Krameria zpřístupňovány koncovému uživateli. Uvažujeme i o prolinkování na databázi starých tisků. To předpokládá perzistentní identifikaci jednotlivých dokumentů v repozitáři.
Vlastní zpřístupnění představuje integrování digitálních dokumentů do zdrojů NK, tzn. do digitálních knihoven Manuscriptorium a Kramerius a dále do báze starých tisků a do báze Slovanské knihovny. V případě integrace do Manuscriptoria bude nutno konvertovat záznamy z MARC 21 (MARC XML) do interního formátu Manuscriptoria a učinit z nich součást komplexního digitálního dokumentu obsahujícího obraz, resp. plný text. V případě báze starých tisků bude nutno vytvořit hyperlink ze záznamu na příslušný digitální dokument.
Činnosti, které jsou zde nastíněny, začaly být prakticky prováděny od dubna letošního roku, kdy Národní knihovna získala od Ministerstva kultury finanční dotaci na jejich provedení. Nástin těchto prací není úplný, protože některé činnosti přijdou logicky na řadu až v následujících letech.
Digitalizací knih a jejich zpřístupněním na internetu se odborné veřejnosti, studentům i laické veřejnosti na celém světě otevírá unikátní cesta ke vzácným tištěným dokumentům, ke kterým by se jinak velmi těžko dostali. Digitalizace obou sbírek Národní knihovny přispěje k dlouhodobé ochraně světového písemného kulturního dědictví. Velký přínos spolupráce s Googlem pro Národní knihovnu bude spočívat kromě digitalizace v tom, že knihovna bude mít zkatalogizovaný fond starých tisků, provedenou pasportizaci fyzického stavu obou knihovních sbírek a část z nich opravenou.
HEJNOVÁ, Miroslava. Digitalizace starých a vzácných tisků v Národní knihovně společností Google. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(3) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/digitalizace-starych-vzacnych-tisku-v-narodni-knihovne-spolecnosti-google
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|