Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2010 » Digitalizační a mikrofilmovací centrum Finské národní knihovny
Digitalizační a mikrofilmovací centrum Finské národní knihovny se nachází v Mikkeli, městečku ležícím asi 230 km od Helsinek. Zajímavostí je, že zde nejsou uloženy žádné fyzické dokumenty, ty jsou uskladněny v hlavní budově v Helsinkách a k digitalizaci se dováží. Mikrofilmování zde probíhá od roku 1990, digitalizace od roku 1998. Pracoviště má kolem 70 zaměstnanců. Knihovna správně spadá pod ministerstvo školství, ale financování digitalizace ve většině případů pochází z Evropské unie. Na pracovišti v Mikkeli probíhá mikrofilmování a digitalizace veškeré finské produkce periodik. Nová produkce – asi 3050 titulů ročně – jde přímo do zpracování, starší svázané ročníky jsou předtím rozřezány, jednotlivé listy restaurovány a vyrovnány v lisech pro dosažení co nejvyšší kvality při následném pořizování OCR.
Prostory budovy Národní knihovny Finska v Helsinkách
Monografie vybrané v Helsinkách k digitalizaci jsou zkontrolovány, opatřeny čárovým kódem a poznámkou k digitalizaci. Proces putování dokumentu mezi pracovišti je sledován speciálním softwarem. Ten umožňuje vytisknout záložku obsahující informace o dokumentu a pořadové číslo ve vozíku, podle toho jsou dokumenty vloženy do příslušného vozíku a putují do Mikkeli k digitalizaci. Zde je vše překontrolováno, dokumenty naskenovány, zpracovány, opatřeny metadaty a vráceny zpět do Helsinek.
Kniha umístěná v robotickém skeneru
Zpracování digitalizovaného dokumentu v programu DocWorks
Digitalizační a mikrofilmovací centrum Finské národní knihovnyn Prostory budovy Národní knihovny Finska v Helsinkách Kniha umístěná v robotickém skeneru. Skenování probíhá na několika strojích, knihovna vlastní robotický skener DL3000 od firmy 4DigitalBooks a několik ručních skenerů s různými parametry. Následné zpracování dokumentů, které zahrnuje úpravu obrázků a pořízení strukturálních, technických, administrativních i bibliografických metadat, probíhá v programu DocWorks (CCS). Všechna metadata jsou zabalena do kontejnerového formátu METS a spolu s obrázky v různých kvalitách uložena na diskové pole.
Kromě papírových dokumentů jsou digitalizovány i audiodokumenty - gramofonové desky, audiokazety, minidisky a v současné době připravují i na CD a DVD. U všech médií je nejdříve pořízen bibliografický záznam v knihovním katalogu a jsou naskenovány přebaly i samotná média. Nejčastější je digitalizace audiokazet.
Ta probíhá na speciálním stroji, který převádí data z pásek do digitální podoby v reálném čase, zároveň je možné přehrávaní více nosičů najednou. Zvuk je kontrolován a pomocí speciálního programu čištěn tak, aby se dosáhlo co nejlepší možné kvality. Denně je zpracováno 150 až 200 kusů audiokazet.
Zařízení pro digitalizaci audiokazet
Ve Finsku zatím pracují s relativně malých objemech dat, zato promyšleně a systematicky. Zahájení masové digitalizace a zároveň pořízení systému pro dlouhodobé uchovávání dokumentů je plánováno od roku 2016.
ŠVÁSTOVÁ, Pavla. Digitalizační a mikrofilmovací centrum Finské národní knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(1) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/digitalizacni-mikrofilmovaci-centrum-finske-narodni-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|