Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2021 » Dílna čtení v knihovně
Dílna čtení předpokládá, že si každý čte po stanovenou dobu svou vlastní knihu. Jak to ale udělat v knihovně, kam si děti chodí knihy teprve vybírat a půjčovat? Jednou z možností je připravit dílnu čtení tak, aby její úvodní část pracovala s užším výběrem knih pro danou věkovou kategorii či čtenářskou úroveň dětí. Na ni pak navazuje samostatné čtení po určitý čas a závěr je věnován společné reflexi. Děti si tedy přijdou do knihovny číst s tím, že knihu, která je při čtení zaujme, si mohou hned půjčit a doma dočíst. Pro některé děti to může být impulz pro přihlášení do knihovny. Jak takové dílny připravit? Několik námětů vám nabídneme v tomto a v dalších číslech časopisu.
Dílna čtení zaměřená na výběr knihy
Cíl: odhalení všech hledisek, která čtenáře ovlivňují a napomáhají při výběru knihy (co vše zjistíme z obalu knihy), naše očekávání od vybrané knihy, předvídání.
Dílna je vedená tak, abychom dětem ukázali, co všechno nás ovlivňuje při výběru knihy, co vše nám o knize prozradí obálka, jak nám tyto informace mohou pomoci při výběru. A také jaká máme očekávání od vybrané knihy, na jakém základě si tato očekávání tvoříme. Děti při čtení zjistí, zda kniha dokáže jejich očekávání naplnit.
Pomůcky:
Vybrané knihy rozprostřeme na stoly (či jakákoliv jiná místa) tak, aby byla vidět celá přední strana – obálka knihy. Místo musí být přístupné, aby si děti mohly knihy brát do rukou a prohlížet si je. Je lepší zvolit více míst, kam knihy rozložíme, aby se děti netlačily u jednoho stolu.
Po příchodu posadíme děti na koberec do kruhu či ke stolkům, knihám se zatím nevěnujme. Sdělíme dětem, že knihy jsou připravené právě pro ně, ale budeme se jim věnovat až za chvíli.
Na úvod vyzveme děti, aby si do pracovního listu vyplnily první otázku:
Podle čeho si vybíráte knihu na čtení? Co vás při výběru ovlivňuje?
Děti pracují samostatně cca 3 minuty. Poté sdílejí ve dvojicích. Po sdílení provedeme společný soupis hledisek. Zapisujeme na flip či tabuli. Pokud děti neuvedou anotaci jako jedno z hledisek při soupisu, seznámíme děti s tímto pojmem a ukážeme, kde v knize najdou tento text. Seznámíme děti i s tím, kde a jaké informace o knize naleznou (obálka, titulní strana, tiráž atd.) Stačí knihou listovat. Je dobré dětem ukázat, že existuje předmluva, poděkování a další texty v knize, které nejsou součástí příběhu a proto je nemusíme číst.
Vyzveme děti k výběru knihy, při němž mohou využít všech hledisek, která zazněla. Knihy si děti vybírají z knih, které jsme pro ně připravili. Knih proto musí být vždy víc, než je dětí ve třídě.
Vyplnění otázek do pracovního listu (můžeme dětem namodelovat, jak bychom úkol vyplnili)
Děti si budou samostatně číst vybranou knihu. Připomeneme důležitá pravidla dílny čtení:
Doba čtení: 15 – 20 min (malé děti 10 minut, záleží na čtenářské úrovni dětí)
Děti se věnují pracovnímu listu, kde vyplní zbylé otázky:
Děti ve dvojicích sdílejí odpovědi, následně můžeme sdílet společně (není nutné, dle času), necháme zaznít i negativní zkušenost.
Na závěr se vrátíme k původnímu soupisu hledisek.
Na úplný závěr vyzveme děti, které kniha oslovila, aby si ji půjčily domů a dočetly. Pro ty, kteří ještě nejsou čtenáři knihovny, je to jedna z motivací pro přihlášení se do knihovny.
VOJÁČKOVÁ, Radka. Dílna čtení v knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(2) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/dilna-cteni-v-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|