Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » Dobříš: knihovna jako pomocník. Jde to?
Současná knihovna musí být komunitním centrem obce, města. Městská knihovna v Dobříši ukazuje a inspiruje svým příspěvkem, jak lze zapojit do svých aktivit nejrůznější skupiny uživatelů, včetně občanů města. Pracovníci knihovny předkládají náměty na nejrůznější akce, semináře či workshopy a odpoledne plná her. V jejich nabídce jsou i nové nápady na využití sociálních sítí a nejnovějších technologií, které knihovna má. Odměnou je nárůst zájmu významné a náročné skupiny teens. Nezapomínají však zapojit do aktivit spojených s technologiemi ani handicapované čtenáře.
Městská knihovna Dobříš, ve které mám tu čest již jedenáct let pracovat, je řazena bezesporu mezi knihovny aktivní, mezi kolegy respektované a svými uživateli oblíbené. V soutěžích českých knihoven se pravidelně umisťuje na dobrých pozicích. Tak proč nejsme spokojeni?
Dobříš jako město vzdělaných, zodpovědných, sebejistých občanů? V souladu se základním, téměř posvátným posláním knihoven, na tom pracujeme. Jsme si vědomi toho, že tato vize je krásný cíl, ke kterému vede mnoho cest a různých prostředků. Přemýšlíme o nich, radíme se, snažíme se vzdělávat. Jezdíme si pro inspiraci do mnoha knihoven v celé republice, hledáme ji u dalších organizací a spolupracujeme s nimi. Tak, jako vy.
Abychom mohli dobře nabízet své služby a vzdělávací programy, musíme k nám v první řadě zájemce o ně přivést. Naše heslo zní: nikdy není příliš brzy – a nikdy také není příliš pozdě! Zkoušíme to znovu a znovu – a právě nyní, v covidové éře, to vnímáme jako úkol těžší, než dříve – nicméně také jako výzvu. V předepidemických časech jsme pravidelně pořádali šest až osm stovek programů pro školy i pro veřejnost – v loňském roce jsme jich v důsledku karanténních opatření mohli uskutečnit pouhou třetinu. Nelze předjímat další vývoj situace, ale snažíme se být připraveni a nevzdáváme naše plány. Koho tedy chceme do knihovny „lákat“?
Vzdělávací program pro nemluvňata? Ale ovšem, to už není žádná novinka, mnoho z vás ho dělá taky. Do projektu S knížkou do života jsme se přihlásili od začátku – náš program jsme pojmenovali Knihomrně a loni jsme v něm měli evidováno přes sto dětí ve věku přibližně šest měsíců až čtyři roky (plus pár pětiletých sourozenců). Program probíhá pravidelně jednou měsíčně v sedmi skupinách – tedy: probíhal. V letošním roce se zatím bohužel mohl uskutečnit pouze jednou. A co že to s těmi špunty děláme? Učíme je a jejich rodiče říkadla, básničky, písničky – za pomoci pohybových prvků, rytmických nástrojů a dalších pomůcek, ukazujeme jim knížky a na závěr jim zahrajeme pohádku. A jen tak mimochodem je učíme také tomu, že knihovna je jejich a pro ně a že se tu mohou cítit jako doma. Průkazka do knihovny na rok zdarma je součástí uvítacího balíčku, který na prvním setkání od nás dostanou.
Kromě spolupráce s mateřskými a základními školami, které k nám pravidelně chodí na různé tematické besedy, oslovujeme i rodiny s předškolními (a raně školními dětmi) s nabídkou programů rodinného typu. Cílem je přivést rodiny k nám, ukázat jim paletu našich služeb a samozřejmě je také pobavit i poučit: programy zahrnují scénické čtení, divadelní představení, výtvarné dílny, ukázku různých deskových a jiných her a vzdělávacích pomůcek, hudební doprovod a někdy třeba i vystoupení tančícího psa. A obvykle také dobré občerstvení. Děti tohoto věku také velmi rády navštěvují (s dospělým doprovodem) pravidelné výtvarné dílny (jednou měsíčně), pohádková odpoledne (jednou měsíčně) či divadelní představení (přibližně dvakrát ročně). Cílená spolupráce s prvňáčky (vrcholící Pasováním na čtenáře a Klíčováním – předáním symbolického klíče od knihovny) samozřejmě podporuje budování vztahu ke knihovně nejen dětí, ale často i jejich rodičů.
Děti ve věku od cca deseti let navštěvují naši knihovnu (jako jistě i vaši) již převážně samy, a to v hojné míře. Vzdělávací programy jim nabízíme hlavně v rámci programů pro školy (besedy, Listování, literární cestovka, pravidelné návštěvy s výměnou knih), ale pořádáme i kurzy šachů, herní odpoledne či víkendy, čtenářský kroužek (nejen) pro děti se sociálním handicapem. A o letních i podzimních prázdninách příměstské tábory.
Všichni víme, jak těžké je udržet v knihovně dospívající – konkurence je příliš veliká a naše možnosti omezené. Zaměřujeme se na tuto skupinu ve zvýšené míře již přes deset let a jsme rádi, že to přináší výsledky. Teenageři se u nás scházejí k popovídání (mají kromě dětského oddělení k dispozici i vlastní oddělení 15+), seznamují se u nás, využívají programy virtuální reality – a samozřejmě si také půjčují knihy a navštěvují programy, které pro ně připravujeme. Každý týden se zde hraje Magic the Gathering, pořádáme (primárně) pro ně prestižní víkendový BOoK Con s tématem scifi a fantasy, herní odpoledne, víkendy. Na některé programy se k dospívajícím přidávají i lidé kolem dvacítky. A školní třídy zveme na besedy, Listování a další vzdělávací programy.
V této soutěži jsme se již několikrát umístili na některé z předních pozic. V roce 2019 se nám podařilo získat 1. cenu a prestižní titul „Kamarádka knihovna“ a velkou radost jsme měli ze zdůvodnění poroty. Ta výslovně zmínila jako jeden z důvodů ocenění množství vzdělávacích a volnočasových programů knihovny, srovnatelných s programy knihoven ve velkých městech, a avantgardní způsob práce s mládeží.
Dospělí v produktivním věku jeví zájem nejvíce o půjčování knih a s tím spojené služby: MVS, půjčování e-knih (půjčujeme i čtečky) a v poslední době též o novou službu Kniha z knihovny. Velmi atraktivní jsou pro ně též audioknihy. Významným předělem bylo před lety zřízení sobotních a nedělních otvíracích hodin, které umožňují návštěvu knihovny i lidem, kteří by se k nám po práci dostali obtížně nebo vůbec. Mnozí z dospělých k nám však přicházejí též na programy rodinného typu a na přednášky, které pořádáme ve školním roce jednou (někdy i vícekrát) měsíčně; také navštěvují kurzy angličtiny, jógy a ručních prací.
Senioři jsou jako jedna z nejohroženějších skupin v našem hledáčku neustále a snažíme se je aktivizovat, jak jen to jde a jak jen to umíme. Kromě přednášek Virtuální univerzity třetího věku a Malé dobříšské univerzity (volně přístupný cyklus přednášek na různá témata) jim nabízíme pravidelná on-line setkání s knižními tipy, krátkým čtením, kvízem a popovídáním, dále kurzy angličtiny, jógy a ručních prací a počítačové poradenství. Probíhaly u nás též kurzy trénování paměti či kruhových tanců. Také chodíme pravidelně jednou týdně předčítat do dobříšského Domova seniorů. O výpůjčkách knih, časopisů a audioknih snad ani netřeba mluvit – všichni víme, že senioři čtou hodně.
Opravdu nám záleží na tom, aby naše služby byly dostupné všem. Velice jsme před lety bojovali o přístavbu bezbariérového vstupu s výtahem a interiéry jsme též zrekonstruovali tak, aby celá knihovna byla bezbariérová, při rekonstrukci toalet jsme vybudovali jednu WC kabinu pro handicapované. Samozřejmostí je nabídka donáškové služby. Osoby s průkazem ZTTP jsou osvobozeny od registračního poplatku. Téma handicapů se snažíme akcentovat též ve své kulturně-vzdělávací a osvětové činnosti. Mnoho let již spolupracujeme též s Klubem přátel červenobílé hole, jehož skvělí dobrovolní pracovníci s námi spolupořádají velmi zajímavé workshopy pro školy a školky, právě od nich budeme mít (již podruhé) zapůjčenou vzdělávací výstavu. Pro místní skupinu dětí s mentálním či kombinovaným handicapem a jejich rodiče pořádáme každoročně předvánoční program a pro skupinu sociálně znevýhodněných dětí (mnoho z nich má též různé poruchy učení, chování a jiné) připravujeme pravidelně jednou týdně program se čtením i dalšími aktivitami. A samozřejmě též pravidelně spolupracujeme s dobříšskou speciální školou.
K propagaci knihovny (a následně i v samé práci) využíváme mnohé tradiční nástroje, které knihovnu činí atraktivnější: soutěže (každoročně jedna velká celostátní literárně-výtvarná soutěž pro děti i dospělé plus příležitostné menší), výstavy, donáškovou službu. Máme také sociální program, který umožňuje využívat naše služby lidem ve finanční tísni bezplatně. Za velmi důležité považujeme také příjemné a vstřícné prostředí knihovny s moderním designem a mnoha místy ke čtení, práci i odpočinku.
Významným nástrojem je též newsletter, který posíláme členům našeho programu Přátelé knihovny (víc než polovina našich čtenářů). A pak hlavně:
Přednášky, besedy, dílny, kurzy, komentované prohlídky městem, herní setkání, piknikový knižní bazar, divadlo, scénické čtení, promítání. Doba covidová nám ovšem přinesla otázku, jak živé programy nahradit. Samozřejmě – využili jsme moderní techniku. Například v loňském roce jsme natočili dvakrát pořad Knihomrně, devatenáctkrát jsme četli „na kameru“ pohádky, vytvořili čtyři výtvarné dílny online a natočili dva pořady B4UT pro teens a „young adult“. Takže další velmi důležitý nástroj:
Web, FB stránka, dostatek počítačových míst, tablety a laptopy k prezenčnímu zapůjčení, WiFi, 3D tiskárna, virtuální realita, počítačové hry... A hlavně: někdo, kdo tomu opravdu rozumí. Přiznám to na rovinu: svět techniky a nových technologií je mně i většině zaměstnanců naší knihovny dost vzdálen. Ale považujeme za velmi důležité zahrnout je do naší nabídky a využívat je pro naši práci – v čase karanténních opatření a uzavírek knihoven o to více. Proto tu máme kolegy, kteří se v tomto oboru vyznají. Jeden z nich je Tomáš Pipota: pracuje v oddělení pro děti, ale věnuje se dle potřeby i dospělým, natáčí propagační videa, stará se o sociální sítě, pracuje s našimi 3D tiskárnami. A co říká?
Co PC hry, Tomáši?
„Esport a gaming jsou gamechangery pro práci s mladou generací. V posledních pěti letech se celkový obrat videoherního průmyslu zvedl z 93 bilionů dolarů na téměř 170. To vypovídá o stoupajícím trendu gamingu ve světě. Využijme toho! Máme počítače, tablety, VR... Stačí se podívat na internet, co se právě hraje, co je moderní, co je právě „nový gamechanger“, a nainstalovat. Je na nás, co nového se dokážeme naučit nebo koho oslovíme, aby nám s tím pomohl. Jsme to my, naše nadšení a náš zápal, co bude formovat nové herní teamy, gamingové eventy atp. Jsme to my, kdo těm, kteří by si to možná nikdy nemohli dovolit, poskytneme příležitost pro nahlédnutí pod pokličku světa technologii a třeba právě her. A jsme to my, kdo těmto novým „metačtenářům“ bude podsouvat zdroje, knihy, comicsy a zdroje s technologiemi a hrami spjaté.“
Virtuální realita?
„Nestačí pořídit nejnovější VR set (ať už se jedná o HTC, Oculus, PS nebo cokoliv jiného). Je potřeba o tom dát vědět a je nutné k tomu vytvářet programy – soutěže, zapojení techniky do nějakého questu nebo třeba do akce jiné knihovny. Je potřeba neustále tvořit novou programovou náplň, sama technologie moc návštěvníků nepřitáhne. Právě VR má obrovský přesah ze zábavy do volnočasového vzdělávání a do takzvaného pašování znalostí.“
A co sociální sítě?
„Práce se „sosítěmi“ je složitá a časově náročná. Trendy se mění velmi rychle a je pro nás z finančních a kapacitních důvodů téměř nemožné na ně reagovat ve správný čas. Za posledních pět let se systém komunikace a propagace na těchto sítích rapidně mění a já sám už téměř nezvládám pružně a aktivně reagovat. Kdybychom tak v každé knihovně mohli mít vlastního správce sociálních sítí a zároveň grafika a video-editora v jedné osobě!“
A další technika? Co bys chtěl mít? Co bys doporučil pořídit?
„Boti! Malí robůtci pobíhající po stole podle námi nastaveného plánu (ozobot), velký náklaďák, který přijede k pultu, nabere knihy a odveze je ke dveřím (Lego Mindstorms, Lego Boost) nebo malý pet robot, který s námi komunikuje, ptá se nás, jak se máme a prakticky žije vlastním životem, to už dávno není hudba budoucnosti. Zábavnou formou můžeme díky těmto malým potvůrkám ukázat i starší generaci, co všechno je dnes možné a že ne všechna technika je špatná. Svou hravostí, strukturou programů a naším vlastním nadšením přivádíme návštěvníky k základům robotiky a programování. Tady se programy nabízejí prakticky samy.“
Naše knihovna chce být místem, kde mohou lidé v bezpečném, příjemném prostředí trávit svůj volný čas, setkávat se, nacházet informace, inspiraci a pomoc. Snažíme se na tom pracovat. Jak asi vidíte, my se v knihovně nenudíme, a naši návštěvníci také ne. Tak tedy –
Prostor! V posledních letech zájem o naše služby a programy natolik stoupl, že citelně postrádáme větší přednáškový sál. Ačkoli máme k dispozici volný prostor v oddělení pro děti a malý přednáškový sálek, zájem škol ani veřejnosti již dávno nejsme schopni uspokojit. To považujeme za velký problém a již mnoho let se snažíme získat podporu města pro projekt stavby nové knihovny nebo alespoň přístavby přednáškového sálu. Zatím bohužel marně. Současný stav nám už nedovoluje rozšiřovat nabídku našich služeb a programů – například oddělení pro děti a mládež můžeme otevřít pro veřejnost ve školním týdnu v dopoledních hodinách pouze jednou (ostatní dny je využíváno pro školní besedy a programy pro předškolní děti). Tato situace nás velmi trápí. Nevzdáváme to a hledáme možnosti, jak to zlepšit. Tak nám, prosím, držte palce!
BODOROVÁ, Romana. Dobříš: knihovna jako pomocník. Jde to?. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/dobris-knihovna-jako-pomocnik-jde
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|