Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2019 » Druhý ročník projektu mediálního vzdělávání Používej MoZeK se zaměří na neurovědu
Moravská zemská knihovna navazuje na loňský úspěšný ročník projektu MoZek, který se věnuje mediálnímu vzdělávání a kritickému myšlení. V loňském roce se autoři projektu zaměřili na problematiku kritického myšlení, tedy dovednosti umožňující člověku rozlišovat fakticky správné a nesprávné informace. V rámci programové řady Používej MoZeK navštívili loni Moravskou zemskou knihovnu Martin Charvát, Stanislav Gálik, Petra Vejvodová, Pavla Holcová nebo Lukáš Hána.
Letos budeme hledat odpovědi na otázku, jak lidský mozek třídí informace a jak zpracovává všudypřítomný mediální obsah. Zaměříme se na přijímání, vyhodnocování a ukládání informací i na to, jak lidský mozek funguje. Vycházíme z toho, že pokud chceme mozek dobře používat, potřebujeme ho taky dobře znát.
Letošní ročník otevřela 6. listopadu v 18 hodin panelová diskuze v Konferenčním sále MZK. Slova se ujala vedoucí Katedry politologie FSS Masarykovy univerzity Petra Vejvodová, propagátor technologií ve vzdělávání Michal Černý, pedagogové Marek Pernica a Barbora Vacková. Hosté se budou zabývat problematikou toho, jak mediální vzdělávání zprostředkovat ve výuce, jak se proměnilo vzdělávání v kontextu rozvoje digitálních médií a jaké nové výzvy vyvstaly pro pedagogy.
Stejně jako v minulém roce, tak i letos je v rámci přednášek kladen důraz na jejich praktické využití. Příkladem toho bude přednáška v úterý 19. listopadu s panem Jakubem Pokem a jeho Školou paměti. Paměťovými technikami a tréninkem paměti se pan Pok zabývá již více než dvacet let. Z praktického hlediska bude bezpochyby velmi přínosná také přednáška konaná hned následující den, ve středu 20. listopadu. Přednášejícím bude prof. RNDr. Aleš Stuchlík, DSc., který při své práci vychází z neurovědeckých poznatků a snaží se je interpretovat v širším rámci využitelném pro osobní a profesní rozvoj. Jeho přednáška je pokusem propojit občas poněkud suché akademické poznatky s běžným denním životem a najít praktické využití neurovědy pro lidský život.
Vědecky podložené výsledky nejnovějších výzkumů, předané stručně a srozumitelně naším předním neurologem a současně i primářem na Yaleské univerzitě, MUDr. Martinem Janem Stránským, si můžete vyslechnout v úterý 26. listopadu. Na kritické myšlení, umění správně se rozhodovat, ale i na argumentační fauly se v pondělí 2. prosince bude soustředit Lukáš Hána, který přednášku doplní praktickým nácvikem dovedností.
I letos budeme úzce spolupracovat se spolkem Zvol si info, který se věnuje mediálnímu vzdělávání na základních a středních školách. Přes zimu se projekt odmlčí a začne opět v jarních měsících s dalšími hosty. Získat více informací o programu a přihlásit se na workshopy je možné na adrese: https://www.mzk.cz/pouzivej-mozek.
GUNIŠ, Richard. Druhý ročník projektu mediálního vzdělávání Používej MoZeK se zaměří na neurovědu. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/druhy-rocnik-projektu-medialniho-vzdelavani-pouzivej-mozek-se-zameri-na-neurovedu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|