Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2013 » Dvacet let Mahenova památníku
Na sklonku minulého roku Mahenův památník, detašované pracoviště Knihovny Jiřího Mahena v Brně, oslavil 20 let svého trvání.
Na myšlenku vytvořit z domu, kde básník, dramatik, spisovatel, knihovník, kulturní organizátor a rybář Jiří Mahen čtyři poslední roky svého života žil a kde dobrovolně odešel ze života, jeho památník s pobočkou knihovny, kterou založil, přišla jeho vdova paní Karla Mahenová. Více než padesát let uchovávala pietně Mahenovu pracovnu a starala se o jeho odkaz. K realizaci tohoto záměru mohlo dojít až po její smrti.
V přízemí vilky je pobočka KJM, otevřená mimo dva všední dny také v neděli. Kouzlo prostředí, rodinná atmosféra a individuální přístup ke čtenářům způsobily, že se jejich počet od otevření více než zdvojnásobil. Největšímu zájmu se těší neděle, kdy přicházejí rodiny s dětmi a návštěvníci ze vzdálenějších míst. V prvním poschodí je Mahenova původní pracovna a stálá expozice zaměřená na jeho život a dílo. V půdním prostoru byla vybudována místnost pro konání besed a komorních kulturních pořadů. Občas je některý přenesen i do malebné zahrady, která může sloužit i jako letní čítárna.
Největší zájem od začátku vzbuzovaly besedy s osobnostmi. Během prvního roku sem zavítali Eda Kriseová, Ladislav Chudík, Ivan Klíma, Jiří Kratochvil, Zdeněk Rotrekl, Jan Trefulka, Ota Filip, Ivan Jelínek, Jan Novák a Ludvík Vaculík. V dalších letech počet akcí přibýval, až se ustálil na čtyřech až pěti měsíčně. Přidaly se dva cykly, které připravuje bývalý dramaturg Mahenovy činohry Jaromír Vavroš, „Brunensia sub tegulis“ a „Laureáti Nobelovy ceny“, mnoho let probíhalo „Velké čtení“ (z dosud nepublikovaného díla) Obce spisovatelů, přednášky Společnosti Jiřího Mahena „Mahenovi literární souputníci“, vítání knih z nekomerčních nakladatelství zejména z nakladatelství Atlantis, literární a divadelní podvečery ve spolupráci se spřízněnými sdruženími (Společnost Otokara Březiny, Společnost Anny Pammrové, Klub přátel Mahenovy činohry), a mnoho a mnoho dalších.
Památník navštívili Brňané i lidé zdaleka, například i Japonec Hideo Sekine, překladatel Seifertovy vzpomínkové knihy „Všecky krásy světa“, nad chodem Památníku z Uruguaye, Lausanne i z Paříže bděl a návštěvníky „ze světa“ k nám posílal synovec paní Mahenové pan Oldřich Haselman, někdejší pracovník komise pro uprchlíky OSN. Také letos doufáme, že nás svým vystoupením poctí Antonín Přidal, Ivan Klíma, manželé Vaculíkovi, Jiří Kratochvil, že budou pokračovat přednášky Společnosti Jiřího Mahena, představení Divadla Útulek, Divadla hudby a poezie Agadir, pořady Brunensia sub tegulis a Laureáti Nobelovy ceny, že se opět vydaří Muzejní noc s Divadlem Koráb, s Mášou Kubátovou a s dalšími i akce pro děti Knížka pro prvňáčka a Poprvé do školy, poprvé do knihovny, a že nám budou čtenáři i návštěvníci stále nakloněni.
ČERNÁ, Jana. Dvacet let Mahenova památníku. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(1) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/dvacet-let-mahenova-pamatniku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|