Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2010 » Dvacet let Rakouské knihovny v Brně
V pátek 26. listopadu 2010 se v konferenčním sále Moravské zemské knihovny konalo slavnostní setkání u příležitosti 20. výročí založení Rakouské knihovny v Brně. Tento slavnostní akt se konal jak pod záštitou ředitele MZK Tomáše Gece, tak pod záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy a děkana Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Josefa Kroba.
Součástí slavnostního setkání bylo totiž předání Zlaté medaile Masarykovy univerzity paní vládní radové Christine Dollingerové, která je v současnosti vedoucí referátu Rakouských knihoven na Spolkovém ministerstvu evropských a mezinárodních věcí Rakouské republiky a která má na zřizování a rozvoji Rakouských knihoven v zahraničí, a tudíž i v Brně, zcela zásadní podíl.
Byla to původně právě Masarykova univerzita, přesněji tedy Ústav germanistiky, nordistiky a nederlandistiky na Filozofické fakultě MU, kde byla 27. listopadu 1990 činnost Rakouské knihovny v Brně zahájena. Brněnští germanisté dojednávali její vznik už během jara roku 1989 a po jejím založení ji ve své péči měli až do konce roku 1995. Po té přešla Rakouská knihovna z kapacitních a provozních důvodů pod Moravskou zemskou knihovnu (slavnostní znovuotevření proběhlo tehdy 18. 3. 1996). Po celou dobu, tedy už více jak 14 let, však pokračuje úzká spolupráce s ústavem germanistiky, s jejími odbornými poradci a rakouskými lektory, kteří se podílejí na doplňování fondu nebo kulturním a vědeckém programu (moderace autorských čtení, organizace přednášek apod.). Do léta 2010 byla dlouholetou vedoucí Rakouské knihovny paní dr. Zanášková, za jejíž činnost jí paní Dollingerová vyslovila upřímné poděkování.
Paní Christine Dollingerová nebyla jediným vzácným hostem, který 26. 11. 2010 do MZK v Brně zavítal. Svůj projev přednesli např. i Dr. Florian Haug, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze a paní ministerská radová Mag. Gertrude Kothaneková, která ve svém projevu připomněla duchovního otce Rakouských knihoven, pana Wolfganga Krause, bohužel již nežijícího rakouského kulturního publicistu, mimo jiné též zakladatele Rakouské společnosti pro literaturu ve Vídni.
Wolfgang Kraus inicioval vznik první Rakouské knihovny v roce 1986 v Krakově, následovalo roku 1989 otevření knihovny v Udine a v roce 1990 otevření poboček v Mariboru, Poznani, Bratislavě a Brně, čímž se brněnská Rakouská knihovna řadí k jedněm z nejstarších. V současné době existuje již 59 Rakouských knihoven, v samotné ČR jich je sedm, další se nacházejí nejen ve střední Evropě a na Balkáně, ale i v Turecku, Rusku, Kazachstánu nebo Jeruzalémě, poslední byly roku 2010 otevřeny např. v Arménii a Ázerbájdžánu. Tady všude Rakouské knihovny, zřizované zpravidla na katedrách germanistiky vybraných univerzit nebo při vědeckých knihovnách, slouží nejen germanistům ale všem, kteří o rakouskou literaturu, kulturu a dějiny mají zájem.
Zlatou medaili Masarykovy univerzity převzala paní Dollingerová z rukou doc. Mikuláše Beka, prorektora Masarykovy univerzity pro strategii a vnější vztahy a slavnostnímu aktu přihlížel zaplněný sál hostů z České i Rakouské republiky v čele s čestným výborem oslav, v němž byli zastoupeni např. brněnští spisovatelé Jiří Kratochvíl a Milan Uhde, rektor JAMU prof. Václav Cejpek, pražský germanista a překladatel Milan Tvrdík, česko-americký germanista a spisovatel Peter Demetz a za rakouskou stranu např. autorka původem z jižní Moravy, paní Ilse Tielschová.
O hudební doprovod se nádherným způsobem postarala Akademie staré hudby při Filozofické fakultě MU a veliký dík za organizaci a zdárný průběh setkání patří panu dr. Romanu Kopřivovi z Ústavu germanistiky na FF MU, který se ujal i moderování slavnostního aktu. Součástí pátečního programu byla pochopitelně také prohlídka Rakouské knihovny, která se do hlavní budovy MZK na Kounicově ulici přestěhovala v průběhu léta 2010 ze Solničí ulice a které to v nových prostorách oddělení zahraničních knihoven, jak se všichni shodovali, náramně sluší.
Své 20. narozeniny připomínala Rakouská knihovna čtenářům po celý rok 2010, kdy se uskutečnilo několik výstav (např. o Sigmundu Freudovi či Bertě von Suttner), autorských čtení (za všechny jmenujme např. to listopadové se spisovatelkou Evou Menasse) a v neposlední řadě velmi úspěšný cyklus přednášek (tzv. Wissenschaftskolleg) pro univerzitní i mimouniverzitní veřejnost, v jehož rámci vystoupili přednášející různých oborů a zaměření, např. brněnský prof. Miloš Štědroň, emeritní profesor Peter Demetz z Yale University v USA nebo prof. Marek Nekula z německé Universität Regensburg.
Všichni zainteresovaní se během slavnostního setkání, ať už to zaznělo v projevech hlavních řečníků nebo v neformálních rozhovorech při závěrečném občerstvení, několikrát utvrzovali v tom, že činnost Rakouské knihovny v Brně má za sebou nejen krásné dvacetileté mládí, ale určitě i zajímavou a bohatou budoucnost, ke které chce Moravská zemská knihovna jako hostitelská organizace ve spolupráci se všemi partnery aktivně přispívat.
Další Rakouské knihovny v ČR
RYBNIKÁŘ, Jan. Dvacet let Rakouské knihovny v Brně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/dvacet-let-rakouske-knihovny-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|