Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2010 » E-kniha a její čtečka – možnost využití pro knihovny
Elektronické knihy a jejich čtečky jsou jedním z aktuálních trendů současnosti. Tvoří nedílnou součást dnešního digitálního věku. V oblasti vývoje, trhu a zpřístupnění elektronické knihy uživateli se toho stalo již opravdu hodně a našim úkolem by mělo být zpřístupnit tyto nové technologie široké veřejnosti. Nemá příliš smysl zveřejňovat grafy prodeje a pokrytí trhu, ale zaměříme se na dokument jako takový. Elektronická kniha v současné době představuje příliš mnoho termínů, je proto dobré si na úvod rozdělit několik základních kritérií a zaměřit se na pár rozdílů.
Historie sahá až do roku 1971, kdy zahájil svou činnost projekt Gutenberg, kde cílem toho projektu bylo přenést do digitální podoby co nejvíce děl, které již nepodléhají autorským právům. Jedná se o nejstarší digitální knihovnu a většina děl sbírky se distribuuje jako volné dílo ve smyslu autorského práva USA. V roce 1995 zahajuje Amazon.com prodej knih na internetu a v roce 1998 získává první e-kniha své ISBN. V témže roce též vznikají první čtečky e-knih a díky nim a také přenosným mobilním zařízením např. Palm (PDA) získávají na uživatelské popularitě.
Pod pojmem E-Book nebo e-kniha atd. se nejčastěji skrývá digitální ekvivalent tištěné knihy, což je určitý soubor dat, uložený v určitém formátu (o kterém s zmíníme později), který lze zobrazit na zařízení vyrobeném za tímto účelem. Pojmem E-Book reader čili čtečka elektronický knih označujeme právě toto zařízení. Někdy se i tato čtečka představuje pod pojmem E-Book, protože se někdy svým designem snaží napodobit klasickou knihu. E-knihy lze v současné době číst na celé řadě zařízení od klasické výpočetní techniky až po nejmodernější mobilní telefony. Pro knihovnu je důležité se zaměřit na uživatelsky přívětivé, cenově dostupné čtečky a pomalu začít mapovat knižní trh jak volných, tak komerčních e-knih.
Jinke Hanlin V5 – čtečka e-knih
Stejně jako knihovna nabízí již známé dokumenty k nahlédnutí, lze za určitých okolností považovat čtečku ať už s nahranou e-knihou nebo bez za dokument. Můžeme ji jako digitální dokument zkatalogizovat a nabízet k prezenčnímu či absenčnímu půjčování. Je však třeba dávat pozor na autorská práva. Čtečku můžeme v knihovně brát jako klasickou knihu ne jako počítač. Tím je základní rozdíl mezi čtečkou mobilním počítačem, čili PDA Padem atd. Zde je pro knihovnu spíše přínosem určité omezení multimediálních funkcí a přístupu na internet z hlediska již zmíněných autorský práv a výdrže baterie.
Dnes jsou již standardní čtečky vybaveny displejem s elektronickým inkoustem (E-ink). Elektronický inkoust je patentovaný materiál, který se ve formě tenkého filmu integruje do elektronických displejů. Základním komponentem elektronického inkoustu jsou miliony miniaturních mikrokapslí o průměru, který je srovnatelný s průměrem lidského vlasu. Pro výrobu displeje s elektronickým inkoustem je inkoust nanesen na tenkou vrstvu plastové desky a zalaminován tak, aby vytvořil kompaktní obvod. Mikrokapsle je možné nanést na téměř jakýkoliv představitelný povrch včetně skla, plastu, látky či dokonce papíru. Hlavní výhody této technologie jsou bezkonkurenční spotřeba energie až několik týdnů na jedno nabití, velmi dobrá čitelnost displeje a to i na přímém slunci a hlavně také vzhledem k tomu, že 60% e-knih tvoří beletrie, výrazně menší namáhání očí při čtení, zhruba stejné jako při běžném papíru oproti LCD diplejům.
Uživatel se potřebuje s tímto novým typem dokumentu nejprve seznámit, je tedy vhodné ho na čtečky a e-knihy upozornit. Dnes tak činí právě i knihovny a některá knihkupectví, kde je možné čtečky i zakoupit. Orientační ceny čteček dnes začínají kolem 5500 Kč např. u Jinke Hanlin V5 – zobrazené na obrázku (zdroj Alza.cz). Více info třeba na www.digiknihy.cz – právě Acomp prodal v loňském roce kolem 10 000 čteček. V Moravské zemské knihovně prezenčně nabízíme tři mírně odlišné čtečky, aby si každý uživatel vybral, co je pro něj nejvíce vhodné a každá z nich umožňuje též upravit uživatelské prostředí. Kromě již zmíněné máme též Jinke HanLin V3 s větším displejem. Displeje jdou kromě standardního zobrazení i značně zvětšit, takže vyhovují i případné oční vadě. Podporují všechny standardní formáty pro zobrazení eknih a obrázků (PRC, PDB, PDF, DOC, WOLF, HTML,TXT, CHM, FB2, Djvu, PNG, TIF, GIF, BMP, JPG, PPT, EPUB, LIT) a navíc obsahují mp3 přehrávač s výstupem na sluchátka, třeba pro poslech audioknih, což ocení zvláště zrakově postižení čtenáři. Jako alternativu k HanLin máme Bookeen Cybook Opus, jednu z nejtenčích a nejlehčích čteček na trhu. Všechny mají kromě interní flash paměti vstup pro externí paměť v podobě SDHC karty a micro SD u Bookeen Cybook Opus, která může dosahovat až 32 GB, což znamená mít v jedné čtečce knihovnu o obsahu několika tisíc knih! Za zmínku stojí více info na: www.mzk.cz/sluzby/e-ctecky.php . Samozřejmostí je u čteček ovládání v češtině a podpora českých fontů pro správné zobrazení. Musíme také brát v úvahu zaškolení zaměstnanců, ale vzhledem k uživatelské přívětivosti těchto zařízení se jedná pouze o krátkou dobu.
Když už nějakou ze čteček pořídíme, přišel čas se poohlédnout po e-knihách. Zde nás překvapí, že u některých čteček dostaneme 2GB SD kartu plnou e-knih, což je vhodné zejména pro základní seznámení se čtečkou a naučí nás brát zařízení jako celý dokument. Všechny knihy jsou v češtině. Mezi těmito knihami najdete takové autory jako jsou: Božena Němcová, Mark Twain, Julius Verne, Jack London, Karel Jaromír Erben, Charles Dickens, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Alexander Dumas, Henryk Sienkiewicz, Karel May, Jaroslav Hašek a další. K podobným knihám se dostaneme i na řadě domácích serverů např. http://palmknihy.cz/www/index.php - tento server je zaměřen na popularizaci a distribuci elektronických knih. Na českém a slovenském internetu se jedná o jedinečný projekt jak rozsahem, tak i přístupem k problematice e-knih. Jedná se o bezplatný projekt, ale v rámci spolupráce s jednotlivými vydavatelstvími jsou připraveny i placené tituly. Zde je nutno zdůraznit autorská práva. V současné době je to velmi diskutovaná otázka. Může představovat zejména problém u případného absenčního půjčování. Autorská práva jsou velkým problém dostupnosti e-knih. Právní aspekty bohužel zpravidla stojí v cestě k elektronickému vydání řady knih v češtině. Vydavatelé uzavírali autorské či překladatelské smlouvy v době, kdy je ani nenapadlo, že by součástí smlouvy mělo být i digitální šíření. Již standardně ve většině zemí trvají majetková autorská práva po dobu života autora a 70 let po jeho smrti. Problém tvoří světově, ale i evropsky nejednotné autorské právo. K problémům nás přivádějí i ilustrace, fotografie a další autorská díla, která jsou součástí knih. Setkáváme se zejména s DRM technologií (jde o zkratku z Digital Rights Management), která představuje správu digitálních práv avšak představuje značná omezení a v současné době se setkává s velkou kritikou. Jde v podstatě o určitá omezení při manipulaci s dokumentem, jako je kopírování, tisk, převody do jiných formátů atd. Kromě knih chrání zejména hudbu, obrazové dokumenty atd.
I přes tato omezení se na našem trhu setkáváme s placenou knihou. Její hlavní výhodou je zejména velmi rychlá dostupnost a hlavně se nikdy nevyprodá, takže zůstane k dispozici, dokud bude třeba. Cena bývá zpravidla nižší, což je ovšem vykoupeno pouze její datovou existencí a také případným DRM. Pro příklad uveďme třeba: www.digibooks.cz nebo http://www.ebookstore.cz/.
E-knižní formáty (PDB, PDF, ePUB,) umožňují zachovat věrnou podobu knihy – tedy včetně obrázků, ilustrací, fotografií. Vzhledem k tomu, že většina čteček nabízí již téměř všechny běžné formáty, neměla by už nás otázka nekompatibility zobrazení moc trápit a to i včetně formátu internetových stránek HTML, či formátů Djvu známých z digitálních knihoven.
Vzhledem k tomu, že jde o velmi diskutované a publikované téma, je vhodné uvést pár odkazů, které se problematikou zabývají podrobněji. Za zmínku stačí věnovat se článkům Daniela Dočekala. Uveďme třeba:
Základní použitá literatura
DigiKnihy [online] c2010 [cit. 2010-05-31]. Dostupný z WWW: <http://www.digiknihy.cz/index.aspx>.
eBooks - elektronické knihy - současnost a boudoucnost (Svět Knihy, 2010/05) [online] c2010 [cit. 2010-05-31]. Dostupný z WWW: <http://www.slideshare.net/MedvidekPU/ebooks-elektronick-knihy-souasnost-a-boudoucnost-svt-knihy-201005>.
LIPOVSKÝ, Tomáš. E-kniha a její čtečka – možnost využití pro knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(2) [cit. 2024-10-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/e-kniha-jeji-ctecka-moznost-vyuziti-pro-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|