Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2012 » E-knihy do každé knihovny
E-knihy do každé knihovny je společný projekt vybraných knihoven a vstřícných nakladatelství, jehož smyslem je zpřístupňovat elektronické verze novějších českých knižních titulů ve veřejných knihovnách. Jedná se o příspěvek k rozvoji tradičního partnerství mezi veřejnoprávní a komerční sférou v podmínkách formujícího se trhu s elektronickými knihami. Projekt je založen zejména na ochotě nakladatelství a knihoven ke spolupráci, která by ve výsledku mohla být prospěšná oběma stranám: nakladatelům nabízí další ze způsobů, jak vyzkoušet zájem veřejnosti o elektronické čtení, pro knihovny je to krok směrem k podpoře čtení e-knih a také jeden ze způsobů adaptace na nové prostředí, ve kterém své služby nabízejí.[1]
Projekt E-knihy do každé knihovny odstartovala Městská knihovna v Praze v září loňského roku ve spolupráci s Knihovnou Akademie věd ČR, Národní knihovnou ČR, Národní technickou knihovnou a Moravskou zemskou knihovnou v Brně. V tomto roce se k projektu zapojují knihovny dalších krajů – Severočeská vědecká v Ústí n. Labem, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a také knihovna Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Z nakladatelů se zatím účastní pouze nakladatelství Academia, ovšem jednání s dalšími potenciálními partnery jsou v plném proudu.
Knihovní licence umožňuje knihovnám velice důležitou věc – každý zakoupený titul mohou v knihovně rozmnožit a zpřístupňovat uživatelům na místě samém. Digitalizace či klasické okopírování je ovšem nákladný proces a pokud by knihovny pracovaly pouze se svým fondem, vznikalo by ohromné množství duplicitních titulů. Princip projektu proto vychází naproti plánovanému „centrálnímu portálu e-knih“ dle Koncepce rozvoje knihoven v letech 2011 – 2015. Snahou je vybudovat jednu společnou knihovnu, systém, pro práci s elektronickými knihami a prostřednictvím projektu E-knihy do každé knihovny vzniká prostor pro spolupráci a především sdílení informací mezi knihovníky i nakladateli. Spolupráce se řídí společnou deklarací.[2] V rámci zefektivnění toku dat probíhá příjem, kontrola a případná formální úprava e-knih v jedné knihovně (Městská knihovna v Praze), která pak výsledný dokument ve formátu PDF distribuuje ostatním zúčastněným. Nakladatelé pak samozřejmě dostanou tyto verze, vytvořené profesionály z oblasti digitalizace, zpětně k dispozici.
E-knihy ve formátu PDF jsou v knihovnách zpřístupněny na vybraných zabezpečených terminálech, které umožňují díla prohlížet a studovat. Knihovny poskytují nakladatelstvím zvláštní smluvní záruku, že v žádném případě nebudou dotčena práva nakladatele ani autora. Díla přístupná na terminálech jsou chráněna proti jakékoliv možnosti kopírování a ukládání, z dokumentů lze pouze v omezené míře tisknout. Protože je každý titul opatřen personalizační značkou knihovny, díky níž by byl jakýkoliv únik snadno dohledatelný, nemusejí mít nakladatelé obavy z možného neoprávněného zveřejnění.
V Moravské zemské knihovně je popsaným způsobem v digitální knihovně Kramerius[3] zpřístupněno na 97 titulů. Jejich seznam je dostupný na webových stránkách knihovny.[4] Záznamy daných titulů v online katalogu jsou pak obohaceny o odkazy do plných textů e-knih Z pohledu čtenáře je to vlastně cenné rozšíření katalogu knihovny – vedle informací o titulu je možnost knihu přímo číst.
Jak jsme výše uvedli, vybrané e-knihy jsou dostupné zatím jen ve formátu PDF a jen na chráněných terminálech v prostorách knihoven. Nabízí se tak poměrně velký prostor pro další rozvoj: zpřehledňování webového rozhraní, vytváření knihovních konzorcií, vývoj mobilních aplikací, širší podpora formátů či volnější licenční podmínky. Určitou změnu by mohla přinést novelizace autorského zákona a zcela zásadní vliv by pak mohl mít požadavek elektronického povinného výtisku, díky němuž by měly e-knihy do knihoven snazší cestu.
Trh s e-knihami se v České republice teprve formuje a zatím mu scházejí velcí hráči. V progresivnějším zahraničí existuje již několik tzv. agregátorů, kteří e-knihy nabízejí knihovnám – např. ebrary, EBSCO, Overdrive či Dawsonera – avšak české tituly jsou bohužel mimo oblast jejich zájmu. Proto je potřeba iniciativu E-knihy do každé knihovny, která se rozvíjí navzdory nepříliš příznivé legislativní a finanční situaci, vyzdvihnout a podpořit a aktivním oslovováním dalších nakladatelství rozšiřovat nabídku titulů.
Oslovilo Vás téma elektronických knih? Chcete sledovat aktuality a zajímavosti z oblasti elektronických knih? Pak by Vás mohla zaujmout elektronická konference "Eknihy -- Knihovny"[5] a skupina "E-knihy v českých knihovnách" na webu Partsip.cz[6].
[1] Z právního hlediska se jedná o konkrétní aplikaci knihovní licence, tj. § 37 odst. 1 písm. c) zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon).
[2] Společná deklarace projektu E-knihy do každé knihovny [online]. 2011 [cit. 2012-05-03]. Dostupné z www: <http://www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/e-knihy-do-kazde-knihovny....
[3] Kramerius 4 [online]. 2011 [cit. 2012-05-03]. Dostupné z www: <http://kramerius.mzk.cz/>.
[4] Seznam e-knih k prezenčnímu studiu [online]. 2012-02-24 [cit. 2012-05-03]. Dostupné z www: <http://www.mzk.cz/katalogy-databaze/digitalni-knihovna-kramerius/seznam-....
[5] Eknihy -- Knihovny: Konference o elektronických knihách [online]. 2012 [cit. 2012-05-03]. Dostupné z www: <https://andrea.vc.cvut.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/eknihy>.
[6] BOUDA, Tomáš. E-knihy v českých knihovnách [online]. 2011-11-29 [cit. 2012-05-03]. Dostupné z www: <http://www.partsip.cz/skupiny/skupiny/29-e-knihy-v-ceskych-knihovnach>.
ŠKOP, Michal. E-knihy do každé knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(2) [cit. 2024-10-03]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/e-knihy-do-kazde-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|