Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » E-learningový kurz Digitalizace v knihovnách
E-learningový kurz Digitalizace v knihovnách byl poprvé spuštěn v roce 2014 a probíhá pravidelně dvakrát do roka na této adrese. Obsahuje souhrn zkušeností týkajících se digitalizace tištěných dokumentů a budování digitalizační linky v Moravské zemské knihovně v Brně. Původní autorkou kurzu je Mgr. Pavla Rychtářová. Kurz je zaměřen spíše prakticky než teoreticky. Obsahuje základní vhled do problematiky a poskytuje rady knihovnám, které s digitalizací tištěných dokumentů začínají.
Kurz je určen:
Kurz je možné použít jako oporu k výuce na středních či vysokých školách, jako pomůcku při budování vlastního digitalizačního pracoviště nebo při zadávání externí digitalizace firmě.
Kurz je rozdělen celkem do 9 modulů. Jsou zde popsány základy digitalizace, avšak účastník kurzu si může pomocí uvedených zdrojů nastudovat i více. Každý modul je ukončen testem či úkolem. Úspěšné ukončení kurzu je možné po vypracování všech testů a úkolů. V případě úspěšného absolvování kurzu účastník kurzu obdrží certifikát.
Jednotlivé moduly jsou následující:
Modul 1: Úvod do digitalizace
V úvodu jsou zodpovězeny otázky, co je digitalizace, proč se digitalizuje, jaké jsou fáze digitalizace a co vše obnáší příprava digitalizace.
Modul 2: Identifikátory
Identifikátory jsou nezbytné pro práci s digitálními objekty. Existují různé typy identifikátorů používané obecně v knihovnách i konkrétně v oblasti digitalizace.
Modul 3: Skenování
Modul se zabývá technickými parametry obrazu (rozlišení, bitová hloubka, komprese atp.) a používanými souborovými formáty. Také seznamuje s jednotlivými typy skenerů, které jsou speciálně vyvinuty pro digitalizaci knih.
Modul 4: Úprava obrazových dat
V dalším kroku digitalizace je nutné zabývat se úpravou obrazu. Modul obsahuje informaci, jaké všechny kroky úprava obrazu zahrnuje.
Modul 5: OCR
V modulu se účastníci kurzu dozvědí, co je to OCR, jak se provádí a k čemu je dobré.
Modul 6: Metadata I.
Metadata jsou velkou kapitolou v oblasti digitalizace. Modul seznamuje se základními principy vytváření metadat.
Modul 7: Metadata II.
Metadata se dělí na více typů a podle toho vznikají příslušné metadatové standardy. Nově je zde zahrnuta i kapitolka pojednávající o tzv. NDK standardu a podobě výstupního balíčku z digitalizační linky (tzv. PSP balíček).
Modul 8: Zpřístupnění
Modul zpřístupnění se zabývá zejména autorským zákonem a jeho limity.
Modul 9: Dlouhodobá ochrana dokumentů
Posledním tématem kurzu je tzv. LTP (long-term preservation). Účastník kurzu se zde dozví důvody a druhy dlouhodobého uchování v knihovnách. Pro kurz probíhající na podzim 2016 jsme se rozhodli modul více rozšířit a přidat některé zásadní body pro pochopení tématu.
DAMBORSKÁ, Lenka. E-learningový kurz Digitalizace v knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-10-03]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/e-learningovy-kurz-digitalizace-v-knihovnach-0
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|