Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2012 » Ebooky, rok třetí: poznámky nakladatele
V posledních měsících se v eboocích děje spousta zajímavých událostí. Jako nakladatel, který v ČR začal ebooky prodávat už v roce 2010, máme určitou zkušenost, o niž se s vámi rádi podělíme. Berte však následující text jako trochu neucelený a zaujatý souhrn poznámek k tématu od subjektu, který se knihami a ebooky živí.
V USA se ukázalo, že čistě díky možnosti zvětšit písmo se ke čtení knih vrací velká část starší generace, která přestala číst kvůli zhoršení zraku. Podobně se ke knihám díky tzv. cool-faktoru propracovává armáda dětí – donedávna hráčů počítačových her, kteří dříve knihou akorát vypodkládali svoje Nintendo. Potřeba sdílet své čtenářské zážitky dala vzniknout několika skvělým sociálním sítím zaměřeným čistě na čtenáře (u nás např. bookfan.eu, venku goodreads.com) – a žije to tam jako málokde.
Intelektuálské žalozpěvy z posledních dvou dekád "že lidi nečtou", a "že kniha umírá" podle nás ztrácejí opodstatnění. Jedním z úžasných momentů je, že nejstahovanějšími (bezplatnými) knihami v českém iBookstore jsou dlouhodobě knihy Karla Čapka s "R.U.R." z roku 1920 v čele (jinak je to špatně naformátovaný ebook – proto tak málo hvězdiček, a samozřejmě skvělá nadčasová "sci-fi" – paradoxně o vítězství strojů nad lidmi).
Je to nejspíše tak, že lidé čtou, lidé čtou čím dál tím víc, ale trochu jinak, než jsme si kdy mysleli, že budou číst. Jsme rádi, že žijeme v této převratné době.
Připravit ebook z pár let staré knihy je kupodivu neuvěřitelná dřina. Čtenáři očekávají vysokou kvalitu, nízkou cenu a uvedení na trh nejlépe souběžně s papírovou verzí knihy. To jsou velmi kritické požadavky. Nástroje chybějí, know-how sbíráme po cestě a zatím nemáme komu delegovat složitější zadání, takže si ebooky sázíme sami.
Zatím jsme si prošlapali dvě cesty:
a) export souboru ve formátu .epub z inDesignu a jeho následné opravování a ladění tak, aby byl skutečným a použitelným epubem ve čtečce;
b) export čistého (či lehce "otagovaného") HTML kódu, který též ještě vyčistíme a vrátíme do něj ručně prvky, které exportem zmizely.
Výhoda postupu a) je, že je rychlejší. Nevýhoda je, že se v kódu pak nevyznáme, protože "po cestě" se v něm kumulují různé viditelné chyby, nebo i jen "skryté" tagy a prvky, které zdrojový kód činí nepřehledným. Další dodatečné úpravy či klonování pro další platformy jsou pak velmi problematické.
Výhoda postupu b) je transparentnost, přehlednost a snadná modifikovatelnost pro další platformy, bohužel za cenu ruční práce a velkého úsilí.
Většinou používáme cestu b).
Od listopadu 2010, kdy jsme uvedli na trh první ebook (Jak sbalit ženu 2.0), do dne psaní tohoto příspěvku, jsme postupně (zhruba v tempu jedna kniha za měsíc) konvertovali a uváděli na tento trh i další naše knihy, a došli k číslu jedenáct (další knihy právě konvertujeme). Jan Melvil Publishing není velký nakladatel, ale považujeme to zatím spíše za výhodu.
Pouze s těmito deseti tituly jsme za toto období skrze platformu Wooky prodali cca 2500 ebooků.
V listopadu 2011 jsme "na zkoušku" vstoupili i do Apple iBookstore, kde v tuto chvíli máme devět titulů. Dosud (za cca čtyři měsíce) se prodalo 1300 těchto titulů.
Apple si je vědom, že se svým iBookstore co do nabídky titulů zaostává za Amazonem a že knihy a učebnice jsou velký byznys, kde zaspat nesmí. V lednu proto věnoval svůj event oznámení o svém vstupu do oblasti učebnic – tedy primárně zatím jen v USA.
Je to nesmírně zajímavé téma, ale my se chceme zaměřit jen na jeden jeho vedlejší aspekt, který se dotýká našeho vydavatelství. Součástí uvedení "učebnicového" projektu je také aplikace pro OS X iBooksAuthor pro snadný návrh ebooků ZDARMA. První dojmy veřejnosti i naše byly nadšené, další hodiny a experimentování a zkoumání však svět tvůrců komerčních publikací (případně těch, kteří staré knihy konvertují a vhodné nástroje jim zoufale chybějí) zase vrátily na zem. Proč?
Tolik tedy náš "rok s ebooky". Pokud se jim u nás bude nadále takto dařit a trošku si na sebe vydělají, zainvestujeme a rozšíříme naše ebooky i do dalších formátů a platforem a samozřejmě budeme pracovat na jejich zdokonalení.
BARÁNEK, Tomáš. Ebooky, rok třetí: poznámky nakladatele. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(2) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ebooky-rok-treti-poznamky-nakladatele
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|