Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2019 » Elektronické informační zdroje v knihovnách v ČR
Příspěvek se věnuje současným možnostem vyhledávání v elektronických informačních zdrojích a jejich dostupnosti. Informuje o efektivním centrálním nákupu klíčových elektronických informačních zdrojů pro výzkum a vzdělávání v ČR. Licencované elektronické informační zdroje jsou přístupné prostřednictvím knihoven, což umožnil projekt Centrální portál knihoven. Autor seznamuje s dalšími projekty, které umožňují vyhledávání a poskytování služeb v oblasti elektronických informačních zdrojů – AARC a RA21:Ressource Access for the 21st Century.
Národní licenční centrum CzechELib v současné době zajišťuje efektivní centrální nákup klíčových elektronických informačních zdrojů pro výzkum a vzdělávání v České republice. Přehled bezmála dvou stovek licencovaných zdrojů pro 113 členských institucí je uvedený na stránkách CzechELib.
Elektronické zdroje jsou v rámci CzechELib licencovány většinou pro celé organizace. V případě velkých univerzit, jako je například Univerzita Karlova, jsou v některých případech licence pořízeny pouze pro vybrané součásti a fakulty. Na univerzitách mají ke zdrojům typicky přístup z univerzity i vzdálený přístup studenti a zaměstnanci univerzit, externí registrovaní čtenáři v univerzitních knihovnách mají přístup ke zdrojům na místě v knihovnách. V neuniverzitních veřejných knihovnách jako jsou například Národní knihovna, Národní technická knihovna, Národní lékařská knihovna, Moravská zemská knihovna nebo Knihovna Akademie věd ČR mají ke zdrojům přístup z knihoven i vzdálený přístup registrovaní čtenáři.
K vyhledávání v elektronických informačních zdrojích napříč řadou knihoven je možné využít Centrální portál knihoven běžící na adrese https://www.knihovny.cz/. V portále jsou prohledávány elektronické zdroje například Národní knihovny, Národní technické knihovny, Národní lékařské knihovny, Moravské zemské knihovny, Knihovny Akademie věd ČR, Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, Městské knihovny v Praze, Ústavu mezinárodních vztahů nebo Městské knihovny Česká Třebová. Přehled všech knihoven zapojených v Centrálním portálu knihoven a prohledávaných elektronických informačních zdrojů je uvedený na této adrese, detailnější přehled k prohledávaným elektronickým zdrojům je pak zde. K prohledávání elektronických informačních zdrojů se v portálu využívá EBSCO Discovery Service, prolinkování na plné texty zajišťuje link server SFX. Některé z větších knihoven zapojených v portálu využívají vlastní OpenURL linkservery SFX, 360 Link nebo FullText Finder s optimalizovanou nabídkou služeb pro své potřeby. Tyto knihovny typicky provozují také ještě vlastní a pro své potřeby vyladěný vyhledávač typu discovery jako Summon, Primo nebo zmiňovaný EBSCO Discovery Service. Na začátku roku 2019 Centrální portál knihoven plně nahradil služby Jednotné informační brány, která byla úspěšně provozována od února 2012. Informace k přechodu z Jednotné informační brány na Centrální portál knihoven jsou vystavené v Informačním portálu Jednotné informační brány.
CzechELib zajišťuje také hromadné nastavení přihlašování u elektronických informačních zdrojů účty z knihoven a z univerzit. Přihlašování využívá federativní autentizaci české akademické federace identit eduID.cz provozované sdružením CESNET. Díky federativní autentizaci mají studenti a zaměstnanci univerzit i čtenáři knihoven pohodlný přístup k elektronickým informačním zdrojům ze školy, z práce i z domova. Průběh nastavování byl představen na lednové konferenci e-infrastruktury CESNET. Záznam z přednášky a prezentace jsou vystaveny na stránkách konference.
Moravská zemská knihovna se společně s CESNET účastní jako zástupci České republiky prestižního evropského projektu Authentication and Authorisation for Research and Collaboration (AARC). Cílem projektu je připravit řešení k využití federativní autentizace pro e-infrastruktury a pro knihovny při mezinárodní spolupráci. V oblasti knihoven byly připraveny letáky osvětlující principy a výhody federativní autentizace, doporučení pro knihovny i poskytovatele služeb knihovnám a pilotní řešení pro přístup walk-in čtenářů, využití EZproxy při federativní autentizaci a řešení k propojení identit uživatelů. Doporučení projektu AARC využívá CzechELib při jednání s poskytovateli elektronických zdrojů k hromadnému nastavení přihlašování účty z knihoven a z univerzit, využívá je také Moravská zemská knihovna jak v rámci Centrálního portálu knihoven, tak u vlastních služeb k elektronickým informačním zdrojům. Materiály projektu AARC jsou dostupné zde a byly prezentovány také na zmiňované lednové konferenci e-infrastruktury CESNET.
V popisu současné situace v oblasti elektronických informačních zdrojů v ČR je potřeba zmínit také české e-knihy a e-časopisy. Více než 100 knihoven nabízí svým čtenářům výpůjčky přes 6600 titulů českých e-knih na platformě eReading.cz. Na platformě BOOKPORT mohou knihovny čtenářům nabídnout přes 4400 titulů českých e-knih. Špičkovou úroveň implementace federativní autentizace eduID.cz pro přístup k českým elektronickým knihám a časopisům mají zmiňovaný BOOKPORT a dále platformy Pablikado, Publi, Levná knihovna, EBSCO eBooks a ProQuest Ebook Central.
Souběžně s projektem AARC běží projekt RA21: Resource Access for the 21st Century, který se zaměřuje na vyladění postupu přihlašování při federativní autentizaci. Oba projekty budou v letošním roce končit a déle o úspěšný průběh implementace doporučení z obou projektů bude usilovat iniciativa Federated Identity Management for Libraries (FIM4L), kterou zastřeší LIBER. CzechELib je šestiletý projekt na roky 2017 až 2022. Na období 2018-2020 je v rozpočtu projektu určeno přes 1,1 miliardy Kč na podporu pořizování elektronických informačních zdroj, od roku 2021 je podpora přislíbena ze státního rozpočtu. Počty registrovaných knihoven a prohledávaných elektronických informačních zdrojů v Centrálním portálu knihoven budou postupně navyšovány, v portále bude integrována národní platforma Získej pro sdílení fondů knihoven, poskytování meziknihovních výpůjčních služeb a služeb dodávání dokumentů.
Školení k pokročilým rešerším v elektronických informačních zdrojích lektoruje například doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D. Ve svých školeních docent Papík využívá primárně elektronické zdroje dostupné v neuniverzitních veřejných knihovnách, jako jsou Národní technická knihovna, Národní lékařská knihovna, Knihovna Akademie věd ČR nebo Moravská zemská knihovna. Občasné české republiky po registraci mohou elektronické zdroje v těchto knihovnách využívat kdykoli a odkudkoli, studenti vysokých škol je zde mají k dispozici i po ukončení studií. Čtenářem Moravské zemské knihovny je možné se stát využitím on-line registrace s validovaných účtem mojeID. Prodloužení registrace se prování komfortně jednoduchou on-line platbou registračního poplatku. Elektronické zdroje Moravské zemské knihovny jsou tak v pravém slova smyslu dostupné okamžitě, kdykoli a odkudkoli.
PAVLÍK, Jiří. Elektronické informační zdroje v knihovnách v ČR. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/elektronicke-informacni-zdroje-v-knihovnach-v-cr
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|