Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » Exkurze pro veřejnost v Moravské zemské knihovně
Exkurze v knihovnách, někdy označované jako informační či knihovnické lekce, patří mezi tradiční nabídku aktivit určenou zejména studentům základních a středních škol, v univerzitních městech také škol vysokých. Jejich cílem je seznámení se službami knihovny, které bývá doprovázeno ukázkami vyhledávání v katalogu a dostupných databázích. Motivací pro jejich zařazení mezi ostatní poskytované služby je také snaha rozšířit počty registrovaných uživatelů a pravidelných návštěvníků. V těchto intencích vnímá poslání exkurzí většina veřejných knihoven.
Novým fenoménem, který doprovází nabídku exkurzí některých větších knihoven, je jejich zařazení mezi položky uvedené v ceníku. Opírají se přitom o ustanovení knihovního zákona, který tento postup legitimizuje v § 4, odstavci 3), ve kterém uvádí jako jednu z dalších služeb kulturní, výchovnou a vzdělávací činnost, za které provozovatel knihovny může požadovat úhradu skutečně vynaložených nákladů. Pokud se knihovna rozhodne tohoto svého práva využít, je na individuálním zvážení každé školy, zda břímě nákladů přenese na svoje studenty, či je uhradí ze svých prostředků. V každém případě se může jednat o bariéru limitující zájem o tuto službu.
Např. Národní knihovna v Praze dle svého ceníku z 1. 10. 2013 stanovila částku 500,- Kč za hodinovou exkurzi pro skupinu maximálně 30 studentů. Z placení jsou vyjmuti knihovníci a studenti knihovnictví. V Národní technické knihovně mají na bezplatnou komentovanou prohlídku nárok v případě poskytnutí informační podpory pracovníci a studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol, pracovníci výzkumných a vývojových pracovišť, knihoven a informačních center. V ostatních případech je prohlídka zpoplatněna částkou 1 500,- Kč (v délce trvání 45 minut), nebo 3 000,- Kč (v délce trvání 90 minut), v obou případech je cena bez DPH.
O tom, že se exkurze mohou stát významným nástrojem marketingového působení a propagace knihoven s potenciálem oslovit mnohem větší cílovou skupinu než pouze žáky a studenty škol svědčí přístup knihoven, které nabízejí exkurze i ostatní veřejnosti, tedy všem, kteří bydlí a pracují v místě a ne vždy jsou dostatečně informováni o službách a dalších aktivitách knihovny, prostoru, který mohou využívat ke svému rozvoji či odpočinku.
Od září 2013 připravila Knihovna města Hradce Králové pravidelné komentované exkurze pro veřejnost po nové ústřední budově Centra celoživotního vzdělávání. Exkurze se konají každý první čtvrtek v měsíci, vždy od 16 hodin. Zájemci se nemusí předem objednávat, sraz účastníků bývá vždy u informačního pultu. Také Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové nabízí každou první středu v měsíci v době od 16.00 do 17.00 hodin prohlídku prostor s výkladem. Zájemci se nemusí předem přihlašovat. Maximální počet účastníků je 25.
Od června loňského roku přišla s atraktivní nabídkou exkurzí pro veřejnost také Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Každý měsíc nabízí zájemcům exkurzi s názvem Prohlídka Schrattenbachova paláce. V rámci hodinové prohlídky se návštěvníci mohou seznámit s historií knihovny včetně zajímavostí z historie Schrattenbachova paláce a současně si prohlédnout prostory knihovny s nabídkou všech služeb. Exkurze se konají při minimálním počtu pěti zájemců. Novinkou od letošních prázdnin je Prohlídka Kleinova paláce, významné brněnské památky, v jejíchž prostorách je umístěno informační centrum knihovny, tzv. INcentrum. A přidávají se i další knihovny. Pokud totiž mají zájem, aby bohatství knihovních sbírek využívalo co nejvíce uživatelů a jejich prostory se staly vyhledávaným a oblíbeným místem trávení volného času a dalšího vzdělávání, jsou právě exkurze ideální příležitostí, jak tohoto dosáhnout.
Od října 2015 zahrnula nabídku exkurzí pro veřejnost také Moravská zemská knihovna. Pod názvem Poznejte knihovnu jinak! připravuje každý měsíc, vždy druhé pondělí v měsíci, tematicky zaměřené exkurze spojené s prohlídkou běžně nepřístupných prostor. Tematická různost exkurzí umožňuje případným zájemcům i při pravidelných návštěvách dovědět se pokaždé něco jiného, z jiné oblasti činnosti knihovny.
Zájemci se již mohli seznámit s digitalizačním pracovištěm, s projektem Kramerius, s historií Hudební knihovny, Zahraničními knihovnami nebo s projektem Historické mapy, za který obdržela knihovna v roce 2011 cenu Knihovna roku. Největší zájem byl o návštěvu pracoviště pro restaurování vzácných dokumentů. Návštěvníky neodradily ani omezené prostory, ani nutnost stání. Dotazy nebraly konce a mnozí odcházeli plni dojmů a nových zážitků. Na tomto místě se sluší poděkovat všem kolegyním a kolegům, kteří se ochotně podílejí na průběhu exkurzí a trpělivě odpovídají na všetečné dotazy návštěvníků.
Výjimečnou příležitostí bylo výročí 15 let služeb v nové budově a v souvislosti s touto událostí a také probíhající celostátní akcí Březen měsíc čtenářů byla pro zájemce připravena speciální večerní prohlídka s vědomostním kvízem o ceny k historii knihovny. Na závěr mohli účastníci navštívit ve výstavní síni MZK komentovanou prohlídku výstavy k tomuto výročí. Tematické zaměření exkurzí vychází z aktuálních událostí jako je například začátek školního roku (první zářijová exkurze s názvem Aleph nebo VuFind se zaměřila na možnosti a ukázky vyhledávání v OPAC a seznámení se službou EOD), významných mezníků v dějinách knihtisku (7. října uplyne 530 let od vydání první tištěné knihy v Brně, exkurze bude zaměřena na prohlídku starých tisků), dějin knihovny (11. 12. výročí zpřístupnění služeb veřejnosti (1882), tématem exkurze budou výpůjční služby a úskalí absenčního půjčování dokumentů).
Snahou a cílem Moravské zemské knihovny je být otevřenou institucí dostupnou všem, kteří mají zájem využívat nabídku poskytovaných služeb ať už ke studiu či svému dalšímu profesnímu či zájmovému vzdělávání. Exkurze pro veřejnost si kladou za cíl napomoci překonávání bariér ze strany uživatelů při využívání služeb knihovny, být pomyslnými otevřenými dveřmi všem, kteří hledají příležitosti ke svému rozvoji a vzdělávání. Pravidelná nabídka exkurzí pro veřejnost má potenciál rozšířit povědomí o Moravské zemské knihovně a přispět k rostoucímu zájmu o nabídku jejích služeb. Vstupné zdarma je pro knihovnu v takovém případě samozřejmostí.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Exkurze pro veřejnost v Moravské zemské knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/exkurze-pro-verejnost-v-moravske-zemske-knihovne
Příloha | Velikost |
---|---|
Soutezni_kviz_o_ceny_u_prilezitosti_15._vyroci_nove_budovy_MZK.pdf | 1.12 MB |
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|