Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2013 » Galerie měla štěstí
Moravská galerie v Brně se díky svým třem historickým budovám v centru města naplněnými zajímavými výstavními projekty, dlouhodobými expozicemi i vzdělávacími a společenskými programy stala nedílnou součástí kulturního života města Brna. Tato instituce měla skutečně v posledních dvaceti letech štěstí na ředitele, kteří správně chápali význam prezentace výtvarného umění nejširší veřejnosti, kteří chtěli z galerijních objektů vytvořit místa nejen ke vzdělávání a rozšiřování obzorů, ale také místa k příjemnému trávení volného času, setkávání i odpočinku.
Výjimečnou předností galerie je šíře uměleckého bohatství, které nabízí a zpřístupňuje. Je možná jedinou výstavní institucí v České republice, kde se v symbióze setkává umění staré představené v budově Místodržitelského paláce s moderním v paláci Pražákově stejně jako s uměním užitým v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Nedílnou součástí nabídky galerie se stala i architektura prezentovaná v Jurkovičově vile nebo v Rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici. Mimochodem zde se již několik let odborní pracovníci Moravské galerie v Brně propojují v harmonické spolupráci na aktuálních výstavách, doprovodných programech i grantech se zástupci vídeňského muzea užitého umění MAK.
Hlavním garantem vzdělávacích a zábavných programů je oddělení pro práci s veřejností, které dostalo do vínku při svém vzniku, od tehdy osamocených lektorů, jednoduchou nabídku akcí pro školy vztahující se především k dlouhodobým expozicím včetně základních adresářů brněnských škol. Tento skromný, ale na devadesátá léta značně pokrokový podklad, se stal základem pro další rozvoj činnosti vůči veřejnosti. Prvním obohacením byly letní výtvarné příměstské tábory pro děti, které se staly pro rodiče velmi oblíbeným místem, kam ochotně posílali své děti s jistotou, že budou trávit hodnotně volný čas v kultivovaném prostředí galerie. Hlavní podstatou výtvarných workshopů, jak byly velmi brzy přejmenovány, byla vždy kreativní činnost účastníků vycházející z výstavních projektů, navazující často na přímý kontakt s výtvarníky v ateliérech a dílnách. V dnešní době jich bývá během léta několik a není divu, vždyť zájem převyšuje počet míst.
Novinkou v této aktivitě jsou workshopy pro mentálně postižené dospělé navazující na galerijní programy pro lidi se zdravotním omezením nazvané Mezi námi, pro které se díky občanskému sdružení PROFUTURO, které je nositelem speciálních grantů, podařilo v loňském roce zajistit lektory ze Švýcarska a letos i z Belgie. Tato nesmírně zajímavá činnost byla rozšířena vytvořením ateliéru KREAT, kde se pravidelně po celý rok mentálně postižení občané mohou věnovat výtvarným aktivitám. Jejich nevšední díla dosahující úrovně art brut vzbuzují zájem širší veřejnosti a médií.
Speciálně na umění užité jsou zaměřeny workshopy s designéry v Rodném domě Josefa Hoffmanna, na které jsou zváni studenti odborných škol, kde si mohou vyzkoušet práci v profesionálním galerijním prostředí a zcela mimořádně nahlédnou do výtvarné tvorby předních českých designérů, se kterými se zde setkávají. Letos na workshop Silueta versus dekor přijedou přední čeští módní tvůrci Jakub Polanka, Zuzana Kubíčková, Libor Komosný a další, kteří se zde nechají inspirovat neopakovatelným geniem loci stejně jako rozsáhlou návrhářskou tvorbou Josefa Hoffmanna. Výsledky z tohoto workshopu budou představeny na výstavě Voliéra No. 1 - oděvní silueta v současné české módní tvorbě. Účastníci z řad studentů dostanou jako každý rok možnost své modely představit na módní přehlídce během muzejní noci v Brtnici a následně během letních galerijních akcí v Brně.
Do zcela jiné roviny se letní akce dostávají v případě nového projektu Otevřeno – přijďte žít do centra, kterým se galerie snaží neformálně propojit městské prostory Moravského náměstí s nádvořím Místodržitelského paláce a ukázat brněnské veřejnosti, že galerie je moderní instituce, kde je příjemné užívat letní pohodu obohacenou koncerty, tancem, projekcemi i kreativními akcemi nebo si jen tak posedět s přáteli v zajímavých architektonických pavilonech, začíst se do volně dostupných knih. Toto vše prolíná možnost zdarma navštívit unikátní expozici umění od gotiky do 19. století umístěnou v prvním patře budovy.
Všechny uvedené aktivity jsou směřovány k jednoduchému cíli – vytvořit z galerie organickou součást běžného života Brňanů i hostů, kteří do našeho města přijíždějí. Uvedený záměr umocňují celoroční programy určené všem věkovým kategoriím. Mezi prvními jsme v oddělení začali se systematickou činností pro děti od dvou let a jejich rodiče, kteří nejméně dvakrát týdně mohou přijít na poznávací setkání Vymalováno spojené s vlastní kreativní tvorbou. Pro rodiče jsou tyto akce příjemným osvěžením a pro děti objevováním neprobádaného světa, při němž získávají většinou nevědomky vztah ke kulturním hodnotám. Všichni dohromady si vychutnávají zcela neformálně výstavy. Zároveň se pro ně galerie stává přirozeným místem setkávání a navazování nových přátelství.
Na zcela opačném spektru z pohledu věku návštěvníků se nacházejí výtvarné dílny pro seniory nazvané Creativ 60+, které na rozdíl od vzdělávacích programů předkládají účastníkům možnost vlastního kreativního přístupu k výstavní nabídce galerie. Zveme na ně seniory zajímající se o výtvarné umění s chutí obohatit svůj život o nový kontakt s výtvarným uměním zapojením vlastní tvorby, kteří si tak často plní to, na co v produktivním věku neměli čas a co jim nyní přináší zcela nový rozměr do jejich života. Uvedené akce byly a jsou tak úspěšné, že se galerii podařilo již v minulém roce zapojit do evropského projektu celoživotního vzdělávání ETNA pořádaného v rámci aktivit Grundtvig, které umožňují seniorům cestovat do vybraných evropských muzeí a galerií, získávat tam nové zkušenosti i podněty z podobné činnosti.
Zúčastnění zahraniční kolegové z podobných institucí v Belgii, Anglii, Polsku, Bulharsku a Německu obdivují naši nabídku programů a činností především pro její různorodost, výrazné zapojení impulzů provokujících návštěvníky k vlastní kreativitě stejně jako vymezení adresátů podle zájmových skupin, věku i vzdělání. A i nás nesmírně těší, že naše působení pokrývá život člověka téměř od narození do velmi vysokého věku, že se lidé u nás pouze nevzdělávají, ale i baví, že nabídka, kterou připravujeme, může zaujmout každého. Ostatně přijďte a budete vítáni.
HORÁKOVÁ, Ludmila. Galerie měla štěstí. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(2) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/galerie-mela-stesti
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|