Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2024 » Helena Dlouhá – držitelka ocenění MARK 2023
Helena Dlouhá získala ocenění MARK v roce 2023. Na tuto cenu byla nominovaná již v letech 2020 a 2021.
V prvé řadě je na místě vyzdvihnout Heleninu činnost v projektu S knížkou do života/Bookstart, jejímž hlavním cílem je předčtenářská gramotnost, tedy fakt, že číst dětem je prospěšné již od nejútlejšího věku. Do tohoto mezinárodního projektu se Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR připojil v roce 2017. V roce 2018 se Helena stala členkou pracovní skupiny výše zmíněného projektu a svými nápady, entuziasmem a flexibilitou inspirovala a stále inspiruje své kolegyně a kolegy, knihovny i účastníky projektu. Aktivně se zapojuje do všech činností spojených s projektem, je správcem Facebooku, webu, vytváří zpravodaj a je také přispěvatelkou do metodických příruček projektu. Její zaujetí pramení již na Vysočině, kde se narodila a kde získala vztah k poctivé práci a zároveň zde zformovala své humanitní zaměření a vztah k četbě. Ten upevnila nejen místní knihovna, ale také její babička, učitelka v mateřské škole, a maminka, která podporovala pravidelné čtení, což je hlavním mottem dalšího projektu, do kterého se Helena zapojila, a to je Celé Česko čte dětem.
Vraťme se do roku 2004, kdy Helena začala studovat na Střední odborné škole informačních a knihovnických služeb v Brně (v roce 2011 byla škola sloučena s Obchodní akademií). Již během studia se zapojila se spolužáky do řady projektů podporujících čtení a svými organizačními dovednostmi motivovala sebe i své okolí. Jako příklad bych uvedla projekt Make a Connection – Připoj se, který se zaměřoval na vytváření akcí pro děti ve školách (2006-2007). Studenti své aktivity prezentovali na festivalu v Jičíně v roce 2007. V roce 2008 začala studovat bakalářský dvouobor Knihovnictví – Historie na Slezské univerzitě v Opavě. Na studium navázala magisterským studiem oboru Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu, studium úspěšně ukončila v roce 2013. Na univerzitě si osvojila svůj vztah k dobrovolnické činnosti, která se stala základem jejího myšlení a praktického života. V roce 2009 se stala členkou Studentské unie Slezské univerzity (dříve Asociace studentů a přátel Slezské univerzity), kdy do roku 2017 spolu s ostatními studenty organizovala akce především charitativního typu a dobročinné sbírky.
Projekt Předčítač se stal dalším impulsem k podpoře čtenářské gramotnosti, kde Helena působila v letech 2012-2017 nejen jako koordinátorka, ale také jako aktivní členka projektu, kdy předčítala spolu s dalšími studenty dětem ve Slezské nemocnici v Opavě. Tuto aktivitu od roku 2014 pak rozvíjela i v Městské nemocnici v Ostravě, již jako regionální koordinátorka projektu Celé Česko čte dětem. S těmito vklady se v roce 2013 stala podstatnou součástí týmu ústředního oddělení pro děti a mládež v Knihovně města Ostravy, kde jako knihovnice pracuje dodnes. Základem její knihovnické činnosti je projekt S knížkou do života/Bookstart, který propaguje nejen v rámci knihovny a města, ale jako členka pracovní skupiny má její činnost na projektu celorepublikový aktivní a pozitivní dopad. Komplexní přístup k práci, který je pro činnost v knihovnách s oddělením pro děti a mládež tak důležitý, je hlavní devizou Helenina působení. Zapojila se zcela bezprostředně do praktického knihovnického života, který s sebou někdy nese i náročnou práci, ale zároveň pozvedá ducha i mysl.
Kontakt se čtenáři bez rozdílu věku, ale především komunikace s dětmi je hlavní náplní výpůjční činnosti. Helena umí poradit, doporučit, nasměrovat. Má všeobecný přehled, čte, přemýšlí, uvažuje a své nápady s nadšením uvádí do knihovnické praxe. Můžeme tyto činnosti považovat za běžné a zcela bez potřeby je vyzdvihnout, ale když v dnešní době rychlé spotřeby nezapomínáte na kontakt s lidmi, na kontakt se slovem, obrazem a prostorem a dokážete vše sdílet a podporovat, potom má práce knihovnice význam.
Besedy pro školky a školy veškerého typu, a to včetně spolupráce s Ostravskou univerzitou, lekce informační a mediální výchovy, přednášky, tvořivé dílny, soutěže, vítání občánků, spolupráce s pedagogy, konzultace se studenty. To je jen nástin dalších každodenních pracovních činností, jejichž základem je výpůjční činnost a pestrý knižní fond. Spolupráce s centrem Čtyřlístek se zaměřením na práci s klienty se zdravotním postižením Heleně otevřely cestu k vytvoření programů pro handicapované uživatele s propojením světa dětí a dospělých. Vše tak může zúročit i v úzké spolupráci se sociálním podnikem Mental Café, který sídlí v Ostravě a kde Helena uplatňuje i svou potřebu dobrovolnické činnosti.
Každodenní kontakt s lidmi a knihami je radost a Helena z toho umí vytěžit pro sebe i okolí maximum. Její motto zní: „Když něco neumím, tak se to naučím“. Za vše hovoří Helenina aktivita Nádherné úterý v rámci projektu S knížkou do života/Bookstart a Hry proti nudě, kdy si v knihovně můžete vyzkoušet společenské a stolní hry, seznámit se s roboty a zkusit porazit ve hře i paní knihovnici. Zůstane ve vás pocit sounáležitosti, pobavíte se a ještě si domů odnesete knihu, kterou si budete s rodinou číst před spaním. Blahopřeji Heleně Dlouhé k ocenění a jsem ráda, že důležitá je nejen cesta, ale také cíl.
KOZLOVÁ, Petra. Helena Dlouhá – držitelka ocenění MARK 2023. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/helena-dlouha-drzitelka-oceneni-mark-2023
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|