Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2021 » Historie znojemské knihovny
Historie českého knihovnictví ve Znojmě sahá již do roku 1877, kdy ve městě vznikla první česká knihovna, a to díky spolku Beseda Znojemská, který byl založen na popud notáře Jana Vlka v roce 1870. Od r. 1883 převzal knihovnu notář Jaroslav Palliardi, pozdější významný archeolog, a z tohoto období známe i počet knih: 416. V tu dobu byla už Beseda i s knihovnou přestěhována do budovy "U bílého lva" na Dolním náměstí. Knihovníci se často střídali, protože teprve po 20 letech existence knihovny výbor Besedy rozhodl, aby knihovník dostával odměnu 50 krejcarů za jeden půjčovní večer (50 korun ročně).
Teprve těsně před válkou začala do besední knihovny chodit i širší veřejnost. První světová válka znamenala zánik kulturního života české menšiny v německém Znojmě. Po zklidnění situace se ujal role knihovníka obchodník Rudolf Stloukal, který přestěhoval knihovnu do svého obchodu v Kovářské ulici a od podzimu 1915 tam už půjčoval. Pod jeho vedením se začala rychle rozrůstat, v r. 1918 to bylo přes 3 000 svazků. Počet výpůjček hovoří ještě výrazněji: v r. 1916 zhruba 5 000, za 10 měsíců r. 1918 více než 13 000!
Po vzniku Československé republiky dochází ke sloučení besední, nyní městské knihovny, s knihovnou sokolskou. Knihovna i čítárna byly umístěny v Obrokové ulici pod radniční věží v bývalých úřadovnách krajského soudu. V r. 1925 již knihovní fond dosáhl počtu 4 797 svazků, podchyceno je 1 137 pravidelných čtenářů, výpůjčky dosáhly počtu 33 000. V r. 1926 vyšel knižně první katalog, který měl 120 hustě potištěných stran.
Dne 9. října 1938 obsadila město německá vojska. Česká knihovna byla uzavřena, knihovník uvězněn, část fondu byla spálena, zbytek knižního fondu odkoupil od znojemské městské správy knihkupec Antonín Oliva, odvezl jej do Brna, kde jej bezpečně uložil. Budova knihovny byla na konci 2. světové války zničena při náletu. Městská knihovna obnovuje svou činnost až 3. září 1946 v nových prostorách na Zámečnické ulici, kde sídlí dodnes. Čtenářům bylo k dispozici 5 666 svazků: knihkupec Oliva vrátil a daroval knihovně 5 022 svazků, 500 knih pocházelo z daru Městské knihovny pražské a zbývající část byly nalezené knihy a dary od veřejnosti.
V r. 1950 se mění Městská knihovna v knihovnu okresní. Plní dvě funkce: funkci městské knihovny pro město Znojmo a funkci okresní, v níž se stará o 89 menších knihoven v obcích okresu, později již o 160 knihoven. Rozrůstal se knihovní fond, vznikala nová oddělení a pobočky, zaváděly se a využívaly nové technologie zpracování a přenosu informací, rozšiřoval se okruh služeb.
Listopad 1989 znamenal nejen možnost svobody získávání dokumentů a šíření informací, znamenal také vstup nových informačních médií a informačních technologií do knihovny - v roce 1991 byl zakoupen první počítač. V roce 1995 začala knihovna fungovat automatizovaně v systému Lanius, Dnem 31. 12. 1996 byla ukončena činnost Okresní knihovny Znojmo a zřizovatelská práva byla od 1. ledna 1997 převedena z Okresního úřadu Znojmo na Město Znojmo. Knihovna se opět stává Městskou knihovnou Znojmo, a to symbolicky v roce, kdy si připomněla 120. výročí svého založení. I po přechodu zřizovatelských práv na Město Znojmo se podařilo udržet kontinuitu výkonu regionálních funkcí pro knihovny znojemského regionu. Byly zavedeny nové služby: výměnné fondy, poradenství a proškolování v ICT, servis výpočetní techniky a knihovních systémů.
Následující období znamenalo začátek budování. V r. 1998 byla zahájena rekonstrukce ústřední knihovny s cílem vytvořit prostory pro nové služby a bezbariérový přístup. V r. 2004 byla dokončena půdní vestavba, kde vzniklo oddělení pro děti, hudební oddělení a konferenční sál s kapacitou 55 návštěvníků. Přibyl výtah, kuchyňka a sociální zařízení včetně sociálního zařízení pro vozíčkáře. Později došlo k instalaci zvedací plošiny ve vstupním vestibulu. V r. 2005 byly komplexně rekonstruovány sklady a část půjčovny. Po 9 letech pak proběhla velká rekonstrukce oddělení pro dospělé – došlo k výměně podlah, opravě elektroinstalace, výmalbě a byl nahrazen veškerý nábytek. V r. 2018 se pak rekonstrukce dočkala i studovna a čítárna.
Dochází i k rozšiřování služeb. V r. 1999 to byly služby pro nevidomé a zrakově postižené včetně výpůjček zvukových knih. O rok později přesídlila pobočka Aninská do prostor MŠ na ulici Holandská, k dalšímu posunu pak došlo v r. 2008 na ulici Loucká. Tato pobočka zajišťuje své služby především pro obyvatele spodní části města a pro DPS Dukelská. Pobočka Gagarinova pak nabízí své služby v horní části města včetně domů pro seniory U Lesíka a Vančurova. V lednu 2007 přešla knihovna na nový knihovní systém Clavius včetně online katalogu. V r. 2012 uvedla knihovna do provozu počítačovou učebnu určenou především pro výuku seniorů. V r. 2014 se knihovna zapojila do projektu Knihovna Na plovárně, o rok později i do projektu Kniha do vlaku a spolu s Městskou knihovnou Jevišovice i do projektu Knižní pohotovost v Nemocnici Znojmo. V r. 2018 se přidala k projektu Bookstart - S knížkou do života.
Rok 2020 i začátek roku 2021 v důsledku pandemie covid-19 s následným omezením prezenčních služeb prověřil psychickou odolnost knihovníků. Bylo nutné zajistit služby pro veřejnost jinak, než byli knihovníci i uživatelé zvyklí. Knihovna zahájila spolupráci s firmou Palmknihy a nabídla čtenářům výpůjčky e-knih, zapojila se i do Národní digitální knihovny. Knihovníci zahájili intenzivní komunikaci se čtenáři na sociálních sítích, zavedli tzv. předregistrace i platby online. V době uzavření provozů prokouklo oddělení pro dětské čtenáře, kde vznikl dětský koutek s kobercem a polštářky a výmalba na zdech. Nástěnné malby pak přibyly i na pobočce Gagarinova. V letech 2008 až 2020 měla knihovna ve správě galerii v Domě porozumění na Slepičím trhu. Knihovna tak rozšířila své aktivity i o výstavní činnost. Na dvoře galerie pak probíhala řada kulturních pořadů.
ŠRÁMKOVÁ, Eva. Historie znojemské knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(2) [cit. 2024-11-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/historie-znojemske-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|